• شناسه خبر : 58369
 • تاریخ انتشار : 28 مهر 1400 - 02:41

همه ما ممکن است بارها شکافته شدن انتهای موها را تجربه کرده باشیم.

image 49ac4812f55014fd31dacc45d3cbfd0830c9c38f

همه ما ممکن است بارها شکافته شدن انتهای موها را تجربه کرده باشیم. موخوره زمانی اتفاق می افتد که ساقه موها در اثر خشک شدن بیش از حد، یا آسیب های محیطی دچار شکاف شود. معمولا این شکاف در قسمت انتهایی موها اتفاق می افتد، اما اگر درمان به موقع انجام نشود، می تواند به ریشه مو نیز برسد. اغلب ما هنگام مواجهه شدن با این اتفاق، دوست داریم درمان را بدون آسیب رساندن به موها انجام دهیم، اما متاسفانه تنها راه از بین بردن موخوره، کوتاه کردن موهاست. از این رو، ما به شما پیشنهاد می کنیم با مراقبت از موها، از بروز از این اتفاق جلوگیری کنید.

چرا موها دچار موخوره می شوند؟

اصلی ترین دلیل ایجاد موخوره، کم آبی و خشک شدن موهاست. وقتی موها رطوبت خود را از دست بدهند، خشک و شکننده و ضعیف می شوند و اینجاست که مو شروع به تقسیم شدن و شکافته شدن می کند که به آن موخوره گفته می شود. قرار گرفتن در معرض شرایط آب و هوایی نامساعد و آسیب های محیطی نیز، از دلایل شایع ایجاد موخوره هستند. استفاده بیش از حد از وسایل حرارتی همچون سشوار و اتو مو، باعث شکستگی و ساییدگی ساقه موها شده و منجر به ایجاد موخوره می شود.

استفاده از مواد شیمیایی مو نیز یکی دیگر از دلایل ایجاد موخوره است. امروزه تعداد زیادی از افراد برای زیباترشدن از محصولات شیمیایی مخصوص موها و رنگ موهای شیمیایی استفاده می کنند و همین مسئله در طولانی مدت باعث ایجاد موخوره و ضعیف شدن موها می شود.

موخوره چگونه بر ظاهر موها تاثیر می گذارد؟

شکاف انتهایی موها ( موخوره ) باعث خشکی، سفتی و ناهمواری در موها می شود. این شکاف در موها، باعث می شود طول موها ناهموار شده و بر زیبایی موها تاثیر منفی بگذارد. وقتی کوتیکول های مو دچار آسیب می شوند، موها دچار موخوره می شوند. از این رو، موهای شکننده، نور را به خوبی منعکس نمی کنند. در نتیجه کسانی که موخوره دارند، اغلب خیلی زود متوجه عدم درخشندگی موهای خود می شوند. علاوه بر این، موخوره باعث کاهش انعطاف پذیری موها شده و باعث می شود موهای شکسته شده دائما در حال گره خوردن و پیچیدن به هم باشند.

از این رو لازم است با ایجاد موخوره، سریعا برای کوتاه کردن موها اقدام کنی تا آسیب کوتیکول ها به قسمت های بالاتر و نهایتا به ریشه موها نفوذ نکند. هرچقدر دیرتر برای کوتاه کردن موها اقدام کنید، موخوره قسمت های وسیع تری از موها را درگیر می کند.

راهکارهایی برای پیشگیری از موخوره

با بلند شدن موها و عدم مراقبت از آنها، ممکن است بعد از چند ماه با موخوره مواجه شوید. بنابراین لازم است با اقدامات پیشگیرانه، از شکستگی موها و ایجاد موخوره جلوگیری کنید. مهمترین راهکارهایی که باید برای پیشگری از ایجاد موخوره انجام دهید عبارت است از ؛

 • محدود کردن استفاده از وسایل حرارتی مو

اولین قدم برای جلوگیری از ایجاد موخوره، کاهش استفاده از وسایل حرارتی مانند سشوار و اتو برای موهاست. زیرا اینگونه وسایل حرارتی باعث خشک شدن و آسیب پذیری بیشتر موها می شوند. هنگام استفاده از وسایل حرارتی مانند اتو و سشوار، دمای آن ها را در کمترین درجه تنظیم کرده و از محافظ حرارتی استفاده کنید. این محافظ باعث ایجاد فاصله ای مناسب بین موهای شما و وسایل حرارتی می شود و می تواند آسیب را کاهش دهد.

سشوار کشیدن موها

 • استفاده از سرم مو برای پیشگیری از آسیب

در صورتی که ناچار به استفاده از اتو و سشوار هستید، بهتر است قبل از آن، از سرم مو استفاده کنید. سرم مو می تواند با حفظ رطوبت مو، آسیب ناشی از لوازم حرارتی را به حداقل برساند و از موها در برابر آسیب و شکنندگی جلوگیری کنند.

 • تغذیه سالم

تغذیه از مهمترین فاکتورهای سلامت پوست و مو است. در صورتی که تغذیه شما عاری از مواد مورد نیاز مو باشد، می توانند آسیب پذیری موها را افزایش دهد. برای پیشگیری از بروز موخوره، اطمینان حاصل کنید که برنامه غذایی تان حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ و ویتامین های مورد نیاز مو باشد.

 • نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز

درحالیکه گرما دشمن اصلی موهاست، آب کافی در طول روز بهترین دوست موها است. نوشیدن مقار کافی آب در طول روز، با حفظ رطوبت موها و هیدراته کردن آن ها، به سلامت کلی موها کمک می کند و از ایجاد موخوره پیشگیری می کند.

 • محدود کردن استفاده از شانه و برس

یکی از دلایل اصلی ایجاد موخوره، استفاده بیش از حد از شانه و برس روی موهاست. برس کشیدن زیاد موها و فشار دادن آنها، باعث ضعیف شدن کوتیکول مو می شود و زمینه ایجاد موخوره را فراهم می کند. در عوض توصیه ما به شما این است که از شانه زدن مکرر موها اجتناب کرده و برای انجام این کار از شانه های دارای دانه پهن استفاه کنید. همچنین می توانید برای باز کردن گره های مو، از اسپری جداکننده استفاده کنید تا آسیب و شکستگی موها را به حداقل برسانید.

 • اجتناب از شستشوی مکرر موها

برای پیشگیری از ایجاد موخوره، لازم است مراقب شستشوی بیش از حد موها باشید و استفاده از شامپو را به حداقل برسانید. موهای خیس در شکننده ترین حالت ممکن قرار دارند و مستعد آسیب هستند. از این رو، شستشوی روزانه موها آسیب پذری آنها را افزایش داده و زمینه ایجاد موخوره را فراهم می کند. علاوه بر این، شامپوهایی که دارای مواد شیمیایی قوی هستند می توانند به موها آسیب برسانند. بنابراین، بهتر است از شامپوهای دارای عصاره های طبیعی و گیاهی برای شستشوی موها استفاده کنید.

 • استفاده از ماسک مو و نرم کننده

برای مراقبت از موها و پیشگیری از ایجاد موخوره، بهتر است بعد از حمام، از ماسک مو استفاده کنید. ماسک مو و نرم کننده های حاوی روغن آرگان گزینه مناسبی هستند. زیرا روغن آرگان از طریق آبرسانی به موها، رطوبت موها را حفظ می کند و از ایجاد موخوره جلوگیری می کنند. روغن آرگان همچنین، به تقویت تارهای ضعیف مو کمک کرده و برای حالت دادن به موهای خشک گزینه مناسبی است.

موخوره

 • اجتناب از دوش آب خیلی گرم

همه ما می دانیم که گرمای زیاد برای موها بسیار مضر است. دوش گرفتن با آب بیش از حد گرم، یکی از مواردی است که آسیب زیادی به موها وارد می کند و زمینه ایجاد موخوره را فراهم می کند. زیرا آب داغ با آسیب رساندن به کوتیکول موها، باعث شکافته شدن موها و شکنندگی آنها می شود. بنابراین لازم است برای مراقبت از موها، از دوش آب گرم پرهیز کنید و با آب ولرم حمام کنید.

 • خشک کردن موها در هوای آزاد

همانطور که گفته شد، استفاده از سشوار برای خشک کردن موها توصیه نمی شود، زیرا باعث ایجاد موخوره می شود. از طرفی خشک کردن موها با حوله نیز می تواند باعث ایجاد گره روی موها شود. بنابراین، بهترین راه این است که رطوبت اولیه موها را با حوله بگیرید و سپس اجازه دهید موها در هوای آزاد خشک شوند. همچنین، لازم است برای خشک کردن موها، از حوله هایی با بافت نرم استفاده کنید تا آسیبی به ساقه موها وارد نشود.

 • استفاده از مواد شوینده مناسب

هنگام خرید شامپو و سایر محصولات مراقبت از مو، حتما مواد تشکیل دهنده محصول را مطالعه کنید. برای مراقبت از موها، بهتر است از محصولات حاوی مواد طبیعی و عصاره های گیاهی استفاده کنید. زیرا مواد شیمیایی قوی موجود در برخی محصولات بعد از استفاده مداوم آسیب پذیری موها را افزایش داده و می توانند موجب ایجاد موخوره شوند.

 • از محصولاتی استفاده کنید که دارای مواد زیر هستند:

 1. روغن بادام شیرین : روغن بادام شیرین از طریق آبرسانی موها، رطوبت موها را افزایش می دهد. از این رو، استفاده از نرم کننده هایی که حاوی این ماده هستند، می توانند از ایجاد موخوره روی سر جلوگیری کند و به حفظ سلامتی موها کمک کند.
 2. پانتنول : پانتنول با داشتن ویتامین ب ۵ ، موها را تقویت کرده و به حفظ رطوبت مو کمک شایانی می کند. محصولاتی که دارای پانتنول هستند، می توانند بافت موهای آسیب دیده را احیا کنند. از این رو، پانتنول، عنصر اصلی بسیاری از ماسک ها و نرم کننده های مو به شمار می آید.
 3. روغن آرگان : روغن آرگان، مرطوب کننده عمیق مو به شمار می آید و درخشندگی موها را افزایش می دهد. برای درمان و پیشگیری از موخوره، کافی است چند قطره از این روغن را روی موها ماساژ دهید.

نکات کلی مراقبت از مو برای پیشگیری از ایجاد موخوره

 • ترجیحا هر ۲ ماه یکبار موها را کوتاه کنید.
 • از شستشوی روزانه موها اجتناب کنید و یا در صورت شستشوی روزانه، هر روز از شامپو استفاده نکنید.
 • از شامپوهایی با مواد کاملا طبیعی و گیاهی استفاده کنید و استفاده از محصولات دارای مواد شیمیایی را به حداقل برسانید.
 • بعد از شامپو زدن از نرم کننده مو استفاده کنید.
 • برای شانه زدن موها از شانه هایی با دانه پهن استفاده کنید.
 • خدماتی مانند رنگ کردن و… که به موها آسیب می رسانند را به حداقل برسانید.
 • استفاده از لوازم حرارتی مو را به حداقل برسانید و در صورت استفاده حتما از محافظ حرارت استفاده کنید.
 • از مصرف مکمل های تقویت کننده مو مانند بیوتین و اسید فولیک غافل نشوید.
 • نحوه بستن موها را اصلاح کنید. برخی مدل ها مانند دم اسبی و پیچاندن موها، می توانند باعث ایجاد شکستگی موها شوند. بنابراین استفاده از اکسسوری های آسیب رسان مو را محدود کنید.

منبع : whcl.irدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up