• شناسه خبر : 58472
  • تاریخ انتشار : 01 آبان 1400 - 01:46

مدیر کل دفتر ترویج دانش و فناوری کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: بهره گیری مناسب از محیط های نمایشگاهی با هدف اطلاع رسانی و دستیابی به آخرین یافته ها و توسعه کمی و کیفی دانش کشاورزی می تواند نقش بسزایی در توسعه صادرات غیر نفتی داشته باشد.

سموم کشاورزی

عبدالله موم وندی در آئین افتتاح هفدهمین نمایشگاه تخصصی ماشین آلات و ادوات کشاورزی، نهاده ها و تجهیزات آبیاری در  محل نمایشگاه های دائمی اردبیل افزود: این نمایشگاه توانمندی های کشور و استان را در زمینه صادرات غیرنفتی به نمایش می گذارد، بهره گیری مناسب از محیط های نمایشگاهی با هدف اطلاع رسانی و دستیابی به آخرین یافته ها و توسعه کمی و کیفی دانش کشاورزی می تواند نقش بسزایی در توسعه صادرات غیر نفتی داشته باشد.

این مقام مسئول افزود : بخش کشاورزی با چالش های  عمده روبروست اول اینکه اقتصادی نیست منظور این است که تقاضای موثر و توانمندی برای خرید محصولات تولیدی کشاورزان وجود ندارد به عبارت دیگر کالایی که تولید می شود خریدار توانمندی ندارد . دومین چالشی که کشاورزی کشور با آن روبروست پائین بودن بهره وری است یعنی عناصر موثر در تولید شامل نیروی انسانی و ادوات و ماشین آلات هیچ تناسبی با در ارتباط با ورودی و خروجی ندارد یعنی هزینه ای که صرف تولید می شود بسیار بالاست و درآمد و خروجی آن در سطح پائین است و هیچ همخوانی با هم ندارد. ناپایدار بودن این بخش نیز یکی دیگر از چالش های پیش روی این بخش است .

این مقام مسئول افزود: یکی از مهمترین مشکلات بخش کشاورزی بالا بودن درصد ضایعات محصولات کشاورزی است به گونه ای که ۳۵ الی ۴۰ درصد از محصولات تولیدی به صورت ضایعات دورریخته می شوند و عملا قابل استفاده نیستند .

در ادامه  مهندس خلیل نیکشاد رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اردبیل نیز افزود: استان اردبیل بلحاظ داشتن تنوع اقلیمی خاص و منحصربفرد ، وجود کشت و صنعت های مغان و پارس ، دشتهای حاصلخیز اردبیل ، مغان و مشکین شهر با مساحتی بالغ بر ۲۱۶۰۰۰ هکتار ، وجود ۱۲۰ هزار بهره بردار ، حدود ۳٫۹ میلیون واحد دامی ، وجود سدهای یامچی ، سبلان و خدآفرین و بیش از یک میلیون هکتار منابع طبیعی اعم از جنگل و مرتع یکی از قطبهای مهم کشاورزی و دامپروری کشور محسوب می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل افزود : استان اردبیل با دارا بودن حدود ۳٫۹ میلیون واحد دامی ، ۳ میلیون قطعه طیور بومی و سایر ماکیان ، ۴۵۸ هزار کندوی زنبور عسل و تولید حدود ۲۷۸ هزارتن شیر خام ، ۳۰ هزار تن گوشت قرمز ، ۵۴ هزار تن گوشت سفید ۷۵۰۰ تن تخم مرغ ، ۷۳۴۰ تن عسل و ۹۸۰۰ تن ماهی در سال  از قطبهای مهم دامپروری کشور بشمار می رود این مقام مسئول افزود: متوسط ضریبی که برای مکانیزاسیون استانها توسط وزارت متبوع تعیین شده است ۲/۱ می باشد در حالی که این ضریب  در استان اردبیل  ۳۶/۲ می باشد استان اردبیل  دارای ۲۹ هزارو ۴۰۰ دستگاه تراکتور ، ۱۴۵۰ دستگاه کمباین و بالغ بر ۸۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه انواع ادوات دنباله بند کشاورزی می باشد . ناوگان مکانیزاسیون در استان اردبیل در سطح ایده آل وقابل قبولی قرار دارد .

وی افزود: ورد این استان به کشاورزی حفاظتی و استفاده از دستگاههای خود کششی بستر مناسبی را برای استفاده بهینه و نهادینه از مکانیزاسیون و استفاده حداکثری از ماشین آلات مدرن و بروز کشاورزی نموده است . هدف ما از برگزاری این نمایشگاه گذر از کشاورزی سنتی و ورود به کشاورزی مدرن است .

وی افزود: این استان درتولید عدس، سویا، بذرچغندرو ذرت بذری (سورگوم) رتبه اول، سیب زمینی ، هلو و شلیل رتبه دوم، کلزا، عسل و پرورش گاو میش رتبه سوم، پنبه رتبه پنجم ، گندم، جو و انواع علوفه رتبه هشتم کشوری را حائز می باشد. همچنین حدود ۱۰ درصد جوجه یکروزه کشور در این استان تولید میشود.

وی ادامه داد : استان اردبیل با تولید سالیانه حدود ۴ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی ( شامل ۳٫۱میلیون تن محصولات زراعی ،۳۹۰ هزار تن محصولات دامی ، ۴۰۰ هزار تن محصولات باغی و ۹۸۰۰ تن ماهی ) حدود ۴ درصد از تولید کشور را بخود اختصاص داد. ارزش ناخالص تولید سالانه بخش کشاورزی حدود ۲۴۰۰۰میلیارد تومان است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up