• شناسه خبر : 58703
  • تاریخ انتشار : 08 آبان 1400 - 10:59

سرطان روده در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما دانستن علائم این بیماری می‌تواند به تشخیص زودهنگام آن کمک کند.

بیمار سرطان
این هفته آدل رابرتز، ستاره تلویزیونی بریتانیایی که هم‌اکنون مجری رادیو است، در صفحه اینستاگرام خود فاش کرد که به سرطان روده بزرگ مبتلا شده است. او نوشت: متأسفانه این نوع سرطان می‌‌تواند بر هر کسی، در هر سنی و در هر زمانی تأثیر بگذارد. سرطان تبعیض قائل نمی‌شود. ولی تشخیص زودهنگام آن می‌تواند زندگی شما را نجات دهد.

سرطان روده از روده بزرگ شروع می‌شود و به آن سرطان کولون یا کولورکتال نیز می‌گویند، زیرا می‌تواند روده بزرگ و راست‌روده را نیز درگیر کند.

بیشتر سرطان‌های روده از رشد پیش‌سرطانی به نام پولیپ ایجاد می‌شوند. البته همه پولیپ‌ها سرطانی نمی‌شوند، ولی ممکن است پزشک برخی از آنها را برای جلوگیری از سرطان حذف کند.

پنج علامت هشدا‌ردهنده سرطان روده عبارتند از: خونریزی از مقعد، یا وجود خون در مدفوع، تغییر در عادات معمولی توالت رفتن، درد یا توده در شکم شما، خستگی مفرط، کاهش وزن.

تومورهای روده معمولاً خونریزی می‌کنند که می‌تواند باعث کمبود گلبول‌های قرمز خون و بروز کم‌خونی شود. این نوع کم‌خونی باعث خستگی و گاهی تنگی نفس می‌شود. در برخی موارد سرطان روده می‌تواند روده را مسدود کند که به عنوان انسداد روده شناخته می‌شود.

سایر علائم سرطان روده عبارتند از: گرفتگی و درد در شکم، احساس نفخ، یبوست و ناتوانی در عبور باد شکم.

تعدادی از آزمایش‌‌ها برای تشخیص سرطان روده وجود دارد که با یک معاینه ساده از مقعد به نام معاینه رکتوم دیجیتال یا DRE شروع می‌شود.

بنا‌بر هشدار سرویس سلامت همگانی بریتانیا (NHS)، افراد ممکن است چنین آزمایشاتی را موجب شرم ر و ناراحت‌کننده بدانند.

اما شما نباید اجازه بدهید که شرم بر نیاز شما به معاینه فوری و دریافت کمک‌های اورژانسی، غلبه کند. زیرا سرطان روده قابل درمان است، به‌خصوص اگر به‌موقع تشخیص داده شود. بیش از ۹ نفر از هر ۱۰ نفر مبتلا به سرطان روده، در مرحله یک بیماری درمان می‌شوند.
دویچه‌ولهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up