• شناسه خبر : 58754
  • تاریخ انتشار : 09 آبان 1400 - 02:25

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی از کاهش تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری در استان اردبیل نسبت به مدت مشابه در سال قبل خبر داد.

 

بیکاری جوان Young unemployment

 

بهروز رحیم زاه در جلسه بررسی پرونده‌های بیمه بیکاری اظهار داشت: پرداخت مقرری بیمه بیکاری مشمول بیمه شدگانی است که بدون میل و اراده از کار بیکار شده اند.

وی با اشاره به اینکه حق بیمه بیکاری به میزان ۳ درصد مزد بیمه شده است که توسط کارفرما پرداخت می‌شود، به تشریح مراحل دریافت بیمه بیکاری پرداخت و گفت: بیمه شده قبل از بیکار شدن باید حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد؛ همچنین بیمه شده مکلف است ظرف ۳۰ روز از تاریخ بیکاری با مراجعه به ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان آمادگی خود را برای اشتغال به کار مجدد از شغل تخصصی یا مشابه اعلام کند.

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: بیمه‌شدگانی که به علت بروز حوادث قهریه و غیرمترقبه از قبیل سیل، زلزله، آتش سوزی و غیره بیکار می‌شوند بدون در نظر گرفتن ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه می‌توانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.

وی ادامه داد: مدت پرداخت مقرری از زمان برخورداری از مزایای بیمه بیکاری برای مجردین حداقل ۶ ماه و حداکثر ۳۶ ماه و برای متأهلین یا متکلفین حداقل ۱۲ ماه و حداکثر ۵۰ ماه بر اساس سابقه کلی پرداخت حق بیمه است.

رحیم زاده تصریح کرد: دریافت کننده مقرری بیمه بیکاری مکلف است در صورت اشتغال مجدد حداکثر طی ۱۵ روز از تاریخ اشتغال مراتب را به ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان‌ها اعلام کند.

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل اعلام کرد: هم اکنون تعداد ۱ هزار و ۷۰۰ نفر در استان مقرری بیمه بیکاری دریافت می کنند که این رقم در سال گذشته نزدیک به ۲ هزار نفر بود.

وی افزود: تمام مشمولین قانون کار و کشاورزان مشمول قانون تأمین اجتماعی، می‌توانند از مزایای قانون بیمه بیکاری استفاده کنند.

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل عنوان کرد: حداقل مدت بیمه‌پردازی جهت استفاده بیمه بیکاری یکسال است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up