• شناسه خبر : 60225
  • تاریخ انتشار : 14 آذر 1400 - 05:42

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اردبیل گفت: طرح آمارگیری از بهره‌برداران بخش کشاورزی در این استان آغاز شده است.

 

سموم کشاورزی

 

فریبرز دهقان گفت: یک هزار و ۸۰۰ خانوار در این حوزه جزو نمونه‌ های آمارگیری محسوب می‌ شوند که با تلاش ۲۰ آمارگیر به صورت تلفنی و یا حضوری اطلاعات موردنظر را جمع آوری می‌ کنند.

وی زمان اجرای این طرح آمارگیری را ۲ ماه اعلام کرد و گفت: در کنار ۲۰ آمارگیر چهار نفر بازبین و یک نفر کارشناس مسئول در این زمینه کمک کار و یاریگر آمارگیران می‌ باشند.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اردبیل بیان کرد: سرشماری کشاورزی هر ۱۰ سال در استان‌ ها اجرا می‌ شود که در سال ۷۲، ۸۲ و ۹۲ سرشماری بخش کشاورزی انجام شده و در سال ۱۴۰۲ نیز آمارگیری کشاورزی اجرا می‌ شود.

دهقان بیان کرد: در کنار آمارگیری ۱۰ ساله در این بخش هر ۲ سال یکبار نیز طرح آمارگیری از خانوار‌ ها و بهره‌ برداران زراعی انجام می‌ شود تا اطلاعات دقیق و به روز باشد.

وی افزود: در این آمارگیری میزان سکونت و اشتغال روستائیان در بخش زراعت، باغ، دام، میزان مهاجرت و ورود بهره برداران جدید به این بخش مشخص شده و از ظرفیت تولید در این بخش آمار و اطلاعات دقیقی به دست می آید.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اردبیل بیان کرد: به غیر از اطلاعات شخصی خانوار‌ها مابقی اطلاعات و شاخص‌ های آمارگیری اقتصادی، کشاورزی و اشتغال سایر حوزه‌ ها در اختیار عموم علاقمندان قرار می‌ گیرد.

دهقان آمارگیری از شاخص کالا‌ها و قیمت مصرفی کالا‌ها را یادآور شد و گفت: در آبان ماه شاخص کل در کشور ۳۷۳ درصد، ولی در استان این رقم ۳۷۱ درصد بوده که این شرایط نشان از افزایش هزینه سبد خانوارهاست.

وی عمده اطلاعات به دست آمده را مربوط به کالا‌های مصرفی و مواد غذایی اعلام کرد و گفت: کالا‌های دخانی و خوراکی بیشتر از سایر کالا‌ها در تورم تاثیرگذار هستند.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اردبیل اظهار کرد: تورم نقطه به نقطه در کشور ۳۵.۷ و در استان ۳۷.۲ بوده است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up