• شناسه خبر : 60538
  • تاریخ انتشار : 20 آذر 1400 - 09:26

پناهزاده

شورابیل اردبیل

غروب در تپه تاریخی نادری ؛ در حالی که خورشید پرفروغ در ساحل دریاچه به دامنه های ساوالان خزیده است و می رود که در پشت کوهها ناپدید شود.

در سمت دیگر دریاچه خیابان ۲۰ متری ورودی جدید شورابیل از سمت موزه دفاع مقدس راه دسترسی به تپه تاریخی نادری را فراهم کرده است.

تپه نادری بطور واضح از این خیابان قابل مشاهده است. مکانی بی نظیر و استثنایی که از یک سمت به مسیرهای دسترسی به شورابیل با برنامه ریزی ویژه ای که شهرداری اردبیل در محوطه شورابیل دارد و در سمت دیگر دریاچه تپه تاریخی نادری است.

تمام مسیر دسترسی به دریاچه و تپه در قالب یک چشم انداز بی بدیل و قاب عکس قابل رویت است.

در حالی که طول و عرض خیابان که بیشتر در احاطه واحدهای آپارتمانی شهرک نادری و شهرک تیپ ۴۰ پیاده ارتش است. تا حدودی برای فعالان محیط زیستی این حجم از انبوه شهرک سازی و ساخت و ساز در پیرامون و محدوده دریاچه که گاها تا حریم سواحل دریاچه نیز پیشروی کرده است منظره خوشایندی نیست.

هر چند شهرداری در سال های اخیر تلاشی مضاعف بکار بسته است تا ورودی های جدیدی برای دسترسی به چشم اندازهای شورابیل بازگشایی کند. که این خود به مسابقه ای نفس گیر مابین تسخیر محدوده های شورابیل توسط شهرک ها و توسعه شهرک سازی با سازندگان و تعاونی های مسکن ادارات به رقابتی نفس گیر انجامیده است که در نهایت تنفسگاه شهری و دریاچه ای باستانی در معرض نابودی است و همچنان به تسخیر شهرک ها تسلیم شده است.

بیشتر که در چشم اندازهای ساحلی دریاچه نظر بیندازید هم اینک نیز زمین های وسیعی را می بینید که زیر کشت دیم برخی از محصولات کشاورزی رفته است. چرا که برخی از این اراضی همچنان در تصاحب صاحبان خود در شام اسبی است.

تپه نادری نیز همچون دریاچه در محاصره شهرک سازی هاست. هر چند هنوز هم محوطه های وسیعی از تپه نادری فضای بازی است که کاملا توانایی و استعداد تبدیل شدن به فضای سبز و تفرجگاه عمومی را دارد.

تفرجگاهی که می تواند جهت گذران اوقات فراغت شهروندان مورد استفاده قرار گیرد تا بتوانند با طلوع آفتاب در شوراییل طلوع کنند و با غروب دل انگیز در ساوالان این چرخه آفرینش را از آسمان تپه نظاره گر باشند.

در عین حال همچنان حواشی زمین های در بر گرفته تپه می تواند با کاربری کشاورزی به کشت و زرع مشغول شوند و هیچ مانعی وجود ندارد که شهرداری بخواهد با تغییر کاربری از اراضی کشاورزی به منظور فضای سبز هزینه ای مضاعف را بپردازد و می تواند به این منظور شهروندانی جهت تهیه سبزی و خرید آن نیز در این تفرجگاه اقدام نمایند . هم فال هم تماشا.

کارشناس ارشد جغرافیای طبیعیدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up