• شناسه خبر : 61120
  • تاریخ انتشار : 04 دی 1400 - 03:28

سرمای طاقت فرسا بر شمالغرب و به ویژه نقاط سردسیر استان اردبیل حاکم شده که طبق نقشه های کنونی تراز نزدیک به زمین طی دو هفتهء آینده ماندگار است.

برف روبی

 

این وضعیت جوی با صاف‌ شدن آسمان در پی عبور انتهای تحتانی ناوه عظیم که از غرب اروپا تا بیابان های دوردست شرق روسیه گسترش یافته و وقوع پدیده آلبدو (بازتاب انرژی از سطح زمینهای برف گرفته به جو) و نفوذ جریان سرد و سنگین پشت سیستم به منطقه ناشی شده است.

زمستان بسیار سرد و‌ پربارش در یک دوم شمالی ایران آغاز شده و نقشه های پیش یابی نشانگر ماندگاری برودت تا اواسط دی در شمال غرب و به ویژه اردبیل است. طی این مدت دمای بیشینه شهرهای سردسیر از صفر بالاتر نخواهد رفت و در بعضی ایستگاهها کمینه دما تا منفی ۲۶ میرسد. وقوع چنین برودتی به شرایط میکروکلیما (هوای محلی) بستگی دارد.

سایت هواشناسی ایران و اردبیل از جمعه قطع شده و امکان دسترسی به ارقام دمای شهرها نیست.

تصاویر ماهواره و نقشه های تراز میانی نشان میدهند یک سلول ضعیف جدا شده از ناوه اصلی در انتهای جنوبی از مرز شمال غرب درحال نفوذ است که اثر بارشی خفیف دارد. از این رو ساکنان برخی نقاط شمالغرب از ظهر تا امشب بارش خیلی خفیف برف دارند.

پیرو پیش آگاهی ها در صورت ثبات نسبی الگوها دور بعدی بارش ها همراه هوای سرد از حوالی ۹ دی در غرب خزر و از ۱۲ دی در شمالغرب آغاز می شود.

مسعود وسیله ایردموسیدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up