• شناسه خبر : 61139
  • تاریخ انتشار : 05 دی 1400 - 02:55

استاندار اردبیل از راه اندازی معبر مرزی در شمال استان با هدف کمک به گسترش روابط جمهوری اسلامی ایران با جمهوری آذربایجان، به ویژه در حوزه ترانزیت کالا خبر داد.

سیدحامد عاملی

 

سید حامد عاملی در سفر به شهرستان های شمال استان اظهار کرد: کشور آذربایجان از دیرباز با استان اردبیل ارتباط فرهنگی و قومی دارد و این موضوع، به رونق گرفتن روابط اقتصادی و تجاری کشورمان با کشور همسایه، تاثیر مثبتی گذاشته است.

وی با بیان این که فعلا تردد و ترانزیت کالا از مرز هر دو کشور به راحتی انجام می شود، ادامه داد: برای تسهیل روابط تجاری و ترانزیت کالا قصد داریم جاده‌های استان ما گسترش و بهبود یابند و در این بین، توسعه جاده‌ شهرستان پارس‌آباد به اردبیل منجر به این خواهد شد هر دو کشور به راحتی بتوانند با دسترسی به شهرهای بزرگ، تجارت خود را توسعه دهند.

استاندار اردبیل خاطرنشان کرد: توسعه روابط بین ایران و آذربایجان از دغدغه‌های مردم کشورمان و همسایه شمالی است و این موضوع در دیدار رییسان جمهور دو کشور، بیش‌تر نمود پیدا کرده و رونق مناسبات طرفین در دستور کار قرار گرفته است.

عاملی با اشاره به این که هدف دولت و حکومت ایران نیز بهبود روزافزون ارتباطات با کشور آذربایجان است، تصریح کرد: راه آهن یکی دیگر از عناصر دخیل در گسترش این ارتباط است که در تلاشیم با پیوستن راه آهن ما به کشور آذربایجان، به تسهیل روابط تجاری کمک کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود توضیح داد: طرح کاملی به سفیر ایران در آذربایجان ارایه داده‌ایم که با بررسی این طرح از سوی مسوولان کشور آذربایجان، سفیر ایران در باکو زمینه حضور هیات ایرانی در آن کشور را برای انعقاد قراردادهای مهم اقتصادی و ارتباطی فراهم می‌کند.

استاندار اردبیل افزود: اگر توافق طرفین برای تردد متقابل برقرار باشد ما مشتاق برقراری ارتباط بیش‌تر و رفت و آمد مرزی در معبر اصلاندوز هستیم که این معبر از لحاظ اقتصادی و رونق مراودات مرزی قابل توجه خواهد بود.

عاملی توضیح داد: شرایط بازگشایی گمرک و معبر مرزی اصلاندوز در سال ۹۱ در دستور کار بود و حتی در این منطقه، ملاقاتی با مسوولان کشور آذربایجان اتفاق افتاد که تاکنون ابتر مانده لیکن ما به جریان افتادن این موضوع را پیگیر هستیم.

وی گفت؛ ما و مسوولان کشور آذربایجان برای احداث پل ارتباطی در منطقه مرزی اصلاندوز مصمم هستیم و امیدواریم با پیگیری های انجام شده این اتفاق مبارک به زودی رخ دهد و مردم دو کشور از این فرصت‌ها برای توسعه و رونق اقتصادی استفاده کنند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up