• شناسه خبر : 61435
  • تاریخ انتشار : 11 دی 1400 - 06:09

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و جمهوری آذربایجان گفت: منطقه قفقاز بازار بزرگ اقتصادی برای ایران است.

حسین پیرموذن

 

حسین پیرموذن در نشست بررسی همکاری های اقتصادی و تجاری ایران با کشورهای حوزه قفقاز و فدراسیون روسیه گفت: از اولویت ‌های اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی تقویت و توسعه روابط با کشورهای همسایه بوده؛ همچنان که امروز شاهد نگاه ویژه دولت ایران به ارتباط با همسایگان هستیم. در این میان کشورهای حوزه قفقاز از اهمیت ویژه ای برای ایران برخوردار است.

رئیس اتاق مشترک ایران و آذربایجان تصریح کرد: در میان همسایگان شمالی، جمهوری آذربایجان با وجود ۳۷۰ کیلومتر مرز مشترک با ایران و با توجه به اشتراکات سیاسی و فرهنگی فراوان با ایران، همکاری پایدار دوجانبه موجب تقویت و رشد اقتصادی دو کشور خواهد شد.

وی در این نشست گفت: مجموع حجم تجارت دو کشور در ۱۱ ماهه نخست سال جاری میلادی ۳۹۰ میلیون دلار بوده که سهم صادرات ایران ۳۵۱ میلیون دلار و سهم واردات ایران از آذربایجان ۳۹ میلیون دلار و تراز تجاری دو کشور ۳۱۲ میلیون دلار به نفع ایران می باشد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و جمهوری آذربایجان افزود: ایران در بین شرکای تجاری آذربایجان جایگاه سوم را به خود اختصاص داده و در بین کشورهای تامین کننده آذربایجان رتبه هشتم را دارد.

پیرموذن خاطرنشان کرد: عمده ترین منابع درآمدی جمهوری آذربایجان بعد از نفت و گاز، موقعیت ترانزیتی آن بوده که بخش عمده ای از آن در مسیر کریدور شمال-جنوب به ایران گره خورده است. خوشبختانه در مسیرهای ترانزیت و صادرات و گذرگاه های ۴گانه رسمی بین دو کشور هیچ محدودیتی ایجاد نشده بلکه شاهد افزایش ترانزیت نسبت به سال های گذشته از گذرگاه های آستارا و بیله سوار هستیم، همچنین صادرات ایران به آذربایجان نسبت به سال ۲۰۲۰ افزایش ۳۳ درصدی را نشان میدهد.

وی در ادامه ضمن تقدیر از تلاش های سفیر محترم ج.ا.ا در باکو گفت در آینده نزدیک شاهد افزایش همکاری های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و تجاری دو کشور خواهیم بود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up