• شناسه خبر : 61538
  • تاریخ انتشار : 14 دی 1400 - 09:20

پیش بینی هوای استان اردبیل : سرما با کولاک در راه شمالغرب

هوای شمالغرب

به گزارش شهرخوان، پیرو پیش آگاهی ها با عبور سیستم زودگذر که از سحرگاه تا شامگاه دوشنبه در اردبیل و نقاطی از شمالغرب سبب بارش برف شد برودت شدید ؛ مه غلیظ و کولاک برف سه ‌پدیدهء عمده تا بامداد چهارشنبه در این مناطق خواهند ‌بود.

باتوجه به وجود برف سنگین ؛ صافی نسبی آسمان و نفوذ هوای پشت سیستم به شمالغرب ایران کمینهء دما در ایستگاههای بستان آباد ؛ سراب ؛ نیر ؛ چاراویماق (قره آغاج) ؛ اردبیل و فرودگاه اردبیل تا منفی ۲۳ درجه خواهد رسید. در دیگر شهرستانهای شمالغرب نیز سرمای شدید با دمای بین منفی ۱۲ تا منفی ۱۸ در سپیده دم سه شنبه و چهارشنبه انتظار میرود. در صورت نبود باد ؛ ابر و مه احتمال افت دما تا منفی ۲۶ در سراب ؛ نیر ؛ اردبیل و بستان آباد هست.

پدیدهء جوی مهم دیگر در شمالغرب هوای مه آلود است که شدت آن در نقاطی دید افقی را تا سه متری کاهش میدهد.

ژالهء برفی پدیدهء زیبای دیگریست که امکان تشکیل آن در سپیده دم سه شنبه و چهارشنبه در بسیاری از شهرستانهای سردسیر شمالغرب هست. تحقق آن میتواند یادآور روزهای زمستانی بسیار سرد چند دهه قبل اردبیل و آذربایجان باشد که به واسطهء برخورد بخار آب روی سطوح سرد مانند شاخه های درختان ؛ شیشه های پنجره ؛ آنتن های تلویزیون و … شکل می گیرد. نیاکان ما به این پدیده در زبان آذری قیرو می گویند که بیانگر شدت سرماست.

وزش باد سرد ۸۶ کیلومتری با رخنهء جریانهای جنوبی و کاهش فشار ستون ‌جو بر فراز اردبیل و خزر دیگر پدیدهء تاثیرگذار در بعضی نقاط شمالغرب و به ویژه اردبیل ؛ نیر ؛ نمین ؛ مشکین شهر ؛ هشترود ؛ بستان آباد و سرعین است که باتوجه به وجود‌ حجم انبوه برف پودری شکل و هوای سرد سبب کولاک شدید در گذرگاههای درون و برونشهری شده و مشکلاتی به بار می آورد.

مسعود‌ وسیله ایردموسیدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up