• شناسه خبر : 62147
  • تاریخ انتشار : 25 دی 1400 - 01:58

از نیازهای بنیادی انسان میتوان به داشتن آرامش و آسایش خاطر اشاره کرد.

R1313.

انسان ها برای دوام یک زندگی شاد و پر از کامیابی به آرامش و امنیت نیازی اساسی دارند. هدف اصلی مشاوران در مرکز مشاوره کمک به ایجاد آرامش خاطر برای افراد است. همچنین یک مرکز مشاوره در زمینه های تربیتی، روانی و اجتماعی نیز می تواند به شما یاری رساند از این رو است که مراکز مشاوره پدید آمدند.

مشاور فردی است که به صحبت های با دقت گوش را داده و در این راستا پیشنهاداتی برای حل مشکلتان به شما ارائه میدهد. به راهنمایی که یک مشاور پس از تشخیص ناراحتی شما ارائه میدهد مشاوره گفته میشود. مشاوران و روانشناسان در یک مرکز مشاوره گرد هم آمدند تا به با تمام توان به شما یاری رسانند.

دلیل مراجعه به مرکز مشاوره

یک مرکز مشاوره و روانشناسی برای شروع کار خود باید از سازمان نظام مربوطه مجوز لازم را اخذ کند در این صورت میتواند به افراد جامعه خدمت رسانی کند. در این بین سؤالی پیش میآید که چرا به جای مراجعه به مرکز مشاوره به مطب آن ها نمیرویم.  در پاسخ این سؤال باید بگوییم که مراکز مشاوره همانند یک بیمارستان کوچک با متخصصین بسیار در زمینه های مشاوره و روانشناسی است که خدماتی کامل به شما ارائه میدهد.

مرکز مشاوره همزمان در همه تخصص ها می تواند به شما خدمت رسانی کند. برای مثال شما میتواند در مراکز مشاوره برای خود وقت مشاوره گرفته و در جلسات آن شرکت کنید و همزمان برای فرزندان و کودکان خود از مشاوران کودک وقت بگیرید.

دریافت نوبت از مرکز مشاوره و خدمات روانشناسی در شرق تهران

مراحل ایجاد مرکز مشاوره

یک مرکز مشاوره ابتدا باید استانداردهایی حرفه ای را برای تأثیر بیشتر و بهتر روی مخاطبان رعایت کند. برای ایجاد یک مرکز مشاوره معتبر باید یک سری مراحل را طی کرد، پس از پیمودن این مراحل شما میتوانید مرکز خود را تأسیس کنید.

دریافت مجوز مرکز مشاوره

اولین قدم مرکز مشاوره دریافت مجوز از نهاد نظام روانشناسی و مشاوره است. زمانی که شما تصمیم میگیرید که یک مرکز مشاوره ایجاد کنید ابتدا باید برای آن مجوزی از نهاد مرتبط با آن دریافت کنید. اگر مراکز مشاوره شما مجوز نداشته باشد نمیتواند شروع به کار کند.

ویژگی تیم متخصص مراکز مشاوره

دومین قدم ایجاد یک مرکزمشاوره وجود تیمی متخصص است. حضور یک تیم کامل در راستای اهداف مرکز مشاوره قدمی مهم برای تأسیس آن است. این تیم متخصص باید ویژگی های منحصر به فردی داشته باشد برای مثال اعضای این تیم میبایست مجوزهای ضروری برای فعالیت حرفه ای خود را داشته باشند.

فضای فیزیکی مرکز مشاوره

سومین ویژگی یک مرکز مشاوره فضای فیزیکی آن است که باید مراجعه کننده در آن احساس راحتی کند، باید بدانید که این قدم عامل مهمی در ایجاد مراکز مشاوره است. اتاق های یک مرکز مشاوره باید به صورتی باشد نه صدایی وارد و نه خارج شود تا مراجعه کننده با آرامش کامل مسائل خود را با مشاور د میان بگذارد.

اهمیت حضور روانپزشک در مرکز مشاوره

یک روانپزشک متخصصی در زمینه درمان بیماری و اختلالات روانی است. روانپزشکان ابتدا برای تشخیص اختلال مشکل مراجعه کننده خود را تحلیل می کنند. پس از تشخیص مشکل با مشاوره و روان درمانی و در برخی مواقع با تجویز دارو برای بیمار خود به درمان او می پردازد. با حضور روانپزشک در مرکز مشاوره مشکل مراجعه کنندگان به صورت کامل مورد بررسی قرار میگیرد. وجود یک روانپزشک در تیم تخصصی مرکز مشاوره ضروری است و کیفیت کار و خدمات را بالا میبرد.

خدمات مرکز مشاوره

یک مرکز مشاوره دامنه گسترده ای از خدماتی مانند تشخیص اختلال، درمان بیماری روانی، آموزش و مشاوره به افراد ارائه میدهد. بسیاری از روانشناسان مراکز مشاوره با انواع بیماری های روانی روبرو شده و خدمات گسترده ای در آن زمینه عرضه داشتند. مشاوره تخصصی در مرکز مشاوره توسط روانشناسان متخصص صورت می پذیرد.

تمام خدماتی که مرکز مشاوره به افراد مختلف به وسیله پزشکان متخصص ارائه می شود. مشاوران مرکز مشاوره تمام افراد، زوج ها، خانواده گروه های بسیاری را با مسائل مختلف راهنمایی کرده و برای مشکلاتشان پیشنهاداتی ارائه میدهند.

روانکاوی

روانکاوی شاخه ای از علم روانشناسی است که ناخودآگاه انسان را مورد بررسی و مطالعه قرار میدهد. روانکاوی علم مطالعه رفتار انسان و عملکرد ذهنی او است. باور علم روانکاوی بر این است که  انجام فعالیت های ذهنی در قسمت ناخودآگاه مغز انجام میشود. در مرکز مشاوره میتوانید مشکلاتان را با یک روانکاو درمیان بگذارید.

افراد برای مسائل مختلفی مانند کنار آمدن با خاطرات بد خود به روانکاو مراجعه میکنند. فرد در وهله اول گمان میکند که حرفایش غیرمنطقی و مسخره است اما روانکاو با مهارتی که دارد این احساسات را از او دور کرده و شرایطی را فراهم می آورد تا بیمار با آرامش خاطر مشکل خود را بدون کم و کاستی برای او تعریف کند. به شرح مشکل بدون مخفی کاری و کاستی تداعی آزاد گفته می شود که اساس کار روانکاوها بر این اصل است.

R131313.

تفاوت روانکاوی و روانشناسی

روانشناسی یک رشته است در صورتی که روانکاوی تکنیک است. یعنی روانشناسی با اطلاعاتی از مشکلات فرد امکان پذیر است اما روانکاوی علاوه بر این اطلاعات باید تجربه شناخت مشکل و تکنیک حل آن را داشته باشد.

دیگر تفاوت بین روانکاوی و روانشناسی در نحوه عملکرد آن ها است. روانشناسی به رفتار درمانی شناختی میپردازد اما روانکاوی به اعماق ناخودآگاه فرد میرود و مشکل را در آن قسمت بررسی میکند.

آزمون های روانشناسی در مرکز مشاوره

افراد بسیاری برای شناخت بیشتر خود به آزمون های روانشناسی روی می آوردند. نتایج این تست ها دلیل بسیاری از رفتارهای فرد را مشخص میکند و در برخی مواقع درمیابد که برخی احساسات و رفتارهای او دلیل بر مشکل جدی نیست و فقط جزئی از شخصیت وی است. شما می توانید برای دادن این آزمون های روانشناسی به مرکز مشاوره مراجعه کرده و در اسرع وقت نتایج آن را مشاهده کنید.

آزمون افسردگی بک در مرکز مشاوره

تست های آزمون افسردگی بک شامل 21 سؤال چند گزینه ای است که توسط فردی به نام آرون بک طراحی شده است. آرون بک روانپزشکی آمریکایی و پروفسوری بازنشسته از دانشگاه پنسیلوانیا در آمریکا است. این تست را میتوانید در مرکز مشاوره های مختلفی پیدا کنید.

تست افسردگی آرون بک برای انداگیری شدت افسردگی در افراد انجام میشود. امروزه این تست روان سنجی برای افرادی که بالای 13 سال سن دارند اجرا میگردد. این تست علائم افسردگی مانند ناامیدی، خستگی، کاهش وزن، بی انگیزگی، احساس گناه و نشانه هایی از این قبیل را در نظر میگیرد. در این نوع تست فرد احساسات خود را در طی دوهفته گذشته در نظر گرفته و به این سؤالات پاسخ میدهد. مرکز مشاوره یکی از سریع ترین راه های به نتیجه رسیدن این تست است و در مشکل میتواند بعد از انجام تست به روانشناس مورد نظر در آن مرکز مراجعه کند.

آزمون MBTI

تست MBTI که نام دیگر تست روان سنجی مایزر و بریگر است برای شناختن شخصیت افراد، اولویت ها و شناسایی نقاط قوت وی است. این تست نیز مانند تست قبلی در هر مرکز مشاوره ای انجام میشود. دو روانشناس ایزابل مایرز و کاترین بریگز این تست را برای شناخت شخصیت طراحی کردند تا خود را بیشتر بشناسند. این تست روان سنجی از پرکاربرد ترین تست های روانشناسی است.

پس از گرفتن نتایج این تست از مرکز مشاوره مورد نظر درمیابید که شخصیت شما یکی از 16 شخصیت شناخته در دنیا است. با این تست ویژگی هایی از جمله علامندی هایتان، نقاط قوت و ضعف، سازگاری با افراد مختلف و شغل ها را کشف میکنید.

آزمون دیسک مرکز مشاوره

تست دیسک توسط والتر کلارک در سال 1940 ایجاد شد. از این تست برای توسعه یا آموزش مدیریت، آموزش فروش، تشکیل گروه، ارتباطات و… استفاده میکنند. شما میتوانید با انجام این تست در مرکز مشاوره بهترین شغلی متناسب با شخصیت شما است را شناسایی کنید.

تست دیسک شامل 28 سؤال روانشناسی است. فرد که آزمون میدهد در پاسخ هر سؤال میزان کمترین یا بیشترین تناسب با گزینه ها را انتخاب میکند.

آزمون هوش گاردنر

افراد بسیاری در دنیا وجود دارند که میخواهند هوش خود را بسنجند. این افراد میتوانند با مراجعه به مرکز مشاوره و انجام دادن تست هوش گاردنر درصد هوش خود را بسنجند. این تست با نام تست IQ نیز شناخته میشود.

R13.

آزمون هالند

اگر به دنبال  راهی برای شناخت رشته تحصیلی و یا شغل آینده خود هستید میتوانید به مرکز مشاوره ای مراجعه کرده و تست هالند را انجام دهید. این بسیار ساده بوده و برای تمام در سنی که باشند اجرا میشود. این آزمون به ویژگی های محیط و پیش بینی کردن رفتارها توجه بسیار دارد.

آزمون اضطراب بک

آرون بک علاوه تست افسردگی تستی برای بررسی سطح اضطراب افراد با نام تست اضطراب ایجاد کرد. اضطراب یک اتفاق معمول در زندگی بسیاری از افراد است اما اگر ادامه پیدا کرده یا تشدید شود می تواند مشکلی جدی بشمار بیاید. این تست دارای 21 سؤال که علامت های اضطراب را مورد بررسی قرار میدهد است.

آزمون اضطراب کتل

یکی دیگر از آزمون های روانشناسی با اعتبار بسیار بالا تست اضطراب کتل است. این تست برای افراد زیر 14 سال در مرکز مشاوره مورد استفاده قرار نمیگیرد. آزمون اضطراب کتل شامل 40 تست 3 گزینه ای است که اضطراب پنهان و آشکار را می سنجد.

مرکز مشاوره با خدمات بسیاری که به افراد جامعه ارائه میدهد و در به آرامش رسیدن آن ها کمک بسزایی میکند. مراکز مشاوره با دارا بودن یک تیم متخصص کامل میتواند در زمینه اختلالات روانی به وسیله مشاوره، روان درمانی یا حتی دارو درمانی به بهبود بیماران کمک کند.

برای مشاهده مطالب بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید

http://binamoshaver.com/دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up