• شناسه خبر : 6220
  • تاریخ انتشار : 28 اردیبهشت 1398 - 12:19

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: در پنج سال گذشته از وزارتخانه آخوندی هیچ برنامه‌ای در حوزه مسکن اجرایی نشد در حالی که ما سالانه به ساخت یک میلیون واحد مسکونی در کشور نیاز داریم اما در این پنج سال نه تنها تولید مسکن انجام نشده بلکه مسکن مهر نیز بلاتکلیف به حال خود رها شده است.

صدیف بدری

به گزارش شهرخوان، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: به دنبال بروز اختلاف در اعمال افزایش حقوق کارکنان بین دولت و مجلس دیوان محاسبات در این زمینه اظهارنظر کرده و اختلاف نظرها پایان می‌یابد.

افزایش 10 درصدی حقوق کارکنان عملی نشده است

صدیف بدری در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: ما در مجلس و در بودجه سال 98 دولت را موظف کردیم تا برای همه کارکنان و معلمان مبلغ 400 هزار تومان را به صورت ثابت و 10 درصد افزایش حقوق را اعمال کند که متاسفانه در صدور احکام کارکنان و فرهنگیان این مبلغ اعمال نشده است.

وی خاطرنشان کرد: البته محاسبه این رقم کمترین تناسب را با نرخ تورم دارد و ما امیدوار بودیم دولت با اعمال این مبلغ به رفع مشکل معیشتی کارکنان و معلمان کمک کند که متاسفانه این کار به صورت درست اعمال نشده و ما رسیدگی به این موضوع را به دیوان محاسبات واگذار کردیم.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در مورد افزایش حقوق کارگران نیز بیان کرد: در این حوزه نیز انتظار می‌رود دولت به تمام تعهدات قانونی در افزایش حقوق کارگران عمل کند چرا که به شدت این قشر تلاشگر جامعه با دغدغه‌ها و مشکلات معیشتی دست و پنجه نرم می‌کنند.

 

بدری با اشاره به چالش پیش آمده در کشور به دنبال خروج آمریکا از برجام و بدعهدی اروپائی‌ها گفت: ما در جلسات علنی، غیرعلنی و کمیسیون‌های تخصصی چالش‌های اساسی کشور را مورد بررسی قرار دادیم و به مسئولان پیامدهای تحریم و جنگ ناعادلانه اقتصادی را گوشزد کردیم به طوری که همچنان معتقدیم جنگ اقتصادی دشمن بدتر از جنگ نظامی است که همه ما را به چالش کشانده است.

وی افزود: با توجه به اینکه نیمی از بودجه کشور از محل فروش نفت تامین می‌شود تحریم فروش نفت ایران چالشی جدی به وجود می‌آورد و متاسفانه بعد از گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب ما نتوانستیم وابستگی خود را به نفت کاهش دهیم و سوء مدیریت‌ها و بی‌برنامگی‌ها در این عرصه همچنان به ضرر کشور و مردم ماست.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در کنار این فشارهای اقتصادی و تحریم‌ها برخی سوءتدبیرها در به هم ریختگی اوضاع بازار به تشدید تنگناهای اقتصادی و معیشتی مردم منجر شده و ما در مواجهه با مردم با گله‌مندی‌های جدی در حوزه تامین معاش روبرو هستیم.

بدری به کاهش ارزش پول ملی و چالش به وجود آمده در حوزه سرمایه‌گذاری اشاره کرد و گفت: از گذشته سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن و زمین دارای امنیت خاطر بیشتری به همراه داشته به همین دلیل عده‌ای برای حفظ ارزش پول خود به خرید زمین و مسکن روی می‌آوردند که با توجه به وضعیت نابسامان بازار سکه و خودرو بازار مسکن نیز دچار تلاطم شده بطوریکه در یک سال اخیر با افزایش قیمت مصالح قیمت مسکن نیز روند صعودی گرفته است.

وی با انتقاد از نابسامانی حوزه مسکن و بی‌برنامگی دولت در این زمینه اظهار کرد: در پنج سال گذشته از وزارتخانه آخوندی هیچ برنامه‌ای در حوزه مسکن اجرایی نشد در حالی که ما سالانه به ساخت یک میلیون واحد مسکونی در کشور نیاز داریم اما در این پنج سال نه تنها تولید مسکن انجام نشده بلکه مسکن مهر نیز بلاتکلیف به حال خود رها شده است.

تکمیل 500 هزار واحد مسکن مهر در سال جاری

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی عدم تکمیل مسکن مهر و اجرا نشدن مسکن اجتماعی را نمودی از این نابسامانی‌ها و بروز چالش در حوزه مسکن اعلام و تصریح کرد: وزیر جدید راه و شهرسازی قول ساخت 400 هزار واحد مسکن و سروسامان دادن به مساکن حاشیه شهرها را داده است که امیدواریم 500 هزار واحد مسکن مهر در سالجاری تکمیل و تحویل متقاضیان شود.

عمران-مسکن مهر

بدری ادامه داد: ما هم اکنون با 5 میلیون واحد کمبود مسکن و خالی بودن آنها روبرو هستیم که کمیسیون عمران مجلس پیشنهاد کرده تا نسبت به ساماندهی مسکن و تعادل‌بخشی به قیمت زمین و مسکن اقدامات جدی به انجام برسد.

عضو کمیسیون عمران مجلس به پیشنهاد کمیسیون عمران برای تعیین قیمت مسکن و زمین براساس ارزش معاملات منطقه‌ای اشاره کرد و افزود: ما در کنار اقدامات سلبی و ایجابی پیشنهاد کردیم تا براساس ارزش هر منطقه قیمت‌گذاری زمین و مسکن انجام شود تا عده‌ای به صورت ناپخته و لجام گسیخته به خرید و فروش مسکن و زمین اقدام نکنند.

مسکندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up