• شناسه خبر : 62720
  • تاریخ انتشار : 13 بهمن 1400 - 12:21

در این نوشتار به معرفی کتاب “جزء از کل” اثر استیو تولتز م یپردازیم.

RSH13 4

کتاب جزء از کل نوشته استیو تولتز نویسنده استرالیایی است که با ترجمه پیمان خاکسار از سوی نشر چشمه منتشر شده است. این اثر در سال 2008 منتشر شد و بلافاصله بعد از انتشار نامزد دریافت جایزه بوکر شد.

این رمان روایت سه نسل از خانواده عجیب «دین» در استرالیا و افرادی هستند که آنها را احاطه کرده‌اند. این رمان به طور کلی پس از انتشار نقدهای مثبتی دریافت کرد. کایل اسمیت، منتقد ادبی در وال‌استریت ژورنال «جزء از کل» را «اولین رمان بسیار خنده‌دار استیو تولتز استرالیایی نامید که نادیده گرفتن آن از یک جعبه توله‌سگ سخت‌تر است، دو برابر بازیگوش‌تر و تقریباً به هم ریخته‌تر»! راوی جزء از کل، از یک روایت چندمنظری استفاده می‌کند، در جریان روایت اغلب به گذشته بازمی‌گردد تا دیدگاه مارتین را در مورد رویدادها، قبل از بازگشت به داستان جاسپر در زمان حال نشان دهد.

روایت قاب‌بندی رمان از زبان جاسپر نوشته شده است و مخفیانه از سلولی در زندان می‌نویسد که به دلیل جنایتی که در ابتدای اثر هنوز فاش نشده زندانی است.  در این اثر داستان بر اساس کشمکش‌ها جلو می‌رود، جاسپر دین بیشتر عمرش نمی‌توانست تصمیم بگیرد که به پدر پارانوئید خود، مارتین، ترحم کند از او متنفر باشد، دوستش داشته باشد یا او را به قتل برساند! مردی که همه چیز و همه چیز را بیش از حد تحلیل می‌کرد و سعی می‌کرد در جریان این تحلیل‌ها اندیشه‌هایش را به پسرش منتقل کند. اما اکنون مارتین مرده است و جاسپر می‌تواند به طور کامل درباره آن مردی فکر کند که او را در اسارت فکری بزرگ کرده است، و با همه مشکلاتش با پدر، متوجه می‌شود که با همه دیوانگی‌هایش، آنچه بین آنها بوده یک ماجراجویی بزرگ بوده است. اتفاقی که همیشه ذهن جاسپر را درگیر کرده و داستان را به پیش می‌برد.

جاسپر در حالی که وقایعی را که منجر به مرگ پدرش شد به یاد می‌آورد، ماجراهای دوران کودکی، نقشه‌های ظالمانه و اکتشافات تکان‌دهنده‌اش را بازگو می‌کند. در مورد عموی یاغی و بدنام خود تری، مادر اروپایی او که به طرز مرموزی غایب بوده و نبرد و باخت دائمی مارتین برای گذاشتن اثری ماندگار در جهان. جزء لز کل داستانی است که خواننده را از بوته‌های استرالیا به کافه‌های پاریس، از جنگل‌های تایلندی تا کلوپ‌های شبانه، آسایشگاه‌ها، زندان و لانه‌های جنایتکار و از اوج عشق اول به پایین‌ترین جاه‌طلبی‌های شکست‌خورده می‌برد.

این اثر داستان تکان دهنده و به یاد ماندنی پدر و پسری است که تقارن روحی آنها فراتر از همه کاستی‌های آنهاست. جزء از کل یک کیفرخواست هولناک از دنیای مدرن و آداب و رسوم آن و اولین نمایش حماسی استیو تولتز نویسنده‌ای است که می‌توان او را «بامزه و با استعداد» نام نهاد. استیو تولتز در سال 1972 در سیدنی متولد شد و تحصیلات خود را در دانشگاه نیوکاسل به پایان رساند و در همان ایام چند شعر و داستان کوتاه خلق کرد اما موفق نبودند. تولتز مشاغلی مانند فیلم‌برداری، بازاریابی و تدریس را تجربه کرد تا این‌که برای شرکت در یک مسابقه‌ نویسندگی، نوشتن را دوباره آغاز  کرد که  نتیجه‌ آن جزء از کل شد. استیو تولتز پس از موفقیت کتاب نخست خود نویسندگی را به عنوان شغل اصلی برگزید و رمان دیگری به نام «ریگ روان» نوشت که آن هم به فارسی ترجمه شده است. این کتاب را می‌توانید از فروشگاه اینترنتی کتاب بنوبوک خریداری کنید.

 


#روانشناسی  #اختلالات شخصیتی  #مهارت ها فرد  #بیماری روانی  #سلامتدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up