• شناسه خبر : 63038
  • تاریخ انتشار : 20 بهمن 1400 - 01:43

با وجود اینکه میلگرد یک مقطع اساسی و مهم در سازه‌های امروزی به شمار می‌رود، اینکه از کدام کارخانه آن را تهیه کنیم بسیار حائز اهمیت است.

RSH13 22

امروز کارخانه‌های بسیاری مشغول تولید میلگرد در انواع مختلف هستند که شما به عنوان یک فعال در زمینه ساخت و اجرای ساختمان، چه در موقعیت پیمانکار و چه در موقعیت مهندس سازه، باید با کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد در ایران آشنا باشید. در این بخش قصد داریم تا شما را با مهم‌ترین ویژگی‌های میلگرد بناب و تاریخچه این کارخانه آشنا کنیم. ابتدا بهتر است تا با محل احداث این کارخانه آشنا شوید تا فاصله آن را با پروژه خود تخمین زده و هزینه حمل را محاسبه کنید؛ سپس به بررسی سایز میلگردها و کیفیت آن‌ها می‌پردازیم.

آشنایی با تاریخچه کارخانه ظفر بناب

کارخانه فولاد ظفر بناب در سال 1386 تأسیس شد که اتفاقاً از همان سال اول بهره‌برداری از آن با ظرفیت تولید 200 هزار تن در سال شد. این کارخانه در شهرک صنعتی بناب و در استان آذربایجان قرار دارد. ظفر بناب موفق شد تا فازم دوم کارخانه خود را احداث کرده و آن را توسعه دهد. فاز دوم این کارخانه با نام ظفر نوین گستر بناب شروع به فعالیت کرد که هم‌اکنون با ظرفیت تولید سالانه 300 هزار تن مشغول تولید میلگرد به صورت اختصاصی است. پس از آن، مدیران این کارخانه تصمیم گرفتند تا فاز سوم خود را با هدف تولید نبشی و ناودانی تیرآهن با ظرفیت 300 هزار تن در سال راه‌اندازی کنند. با این تفاسیر، این کارخانه امروزه یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان محصولات فولادی در شمال غرب کشور به شمار می‌رود.

کارخانه ظفر بناب قصد دارد تا در آینده‌ای نزدیک زیرمجموعه‌هایی برای فعالیت در زمینه ذوب‌آهن، تولید انواع ورق و ریل احداث کند. این کارخانه اکنون دارای 2 خط تولید میلگرد و 3 خط برای تولید تیرآهن، نبشی و ناودانی است.

مهم‌ترین مشخصات میلگرد ظفر بناب چیست؟

مهم‌ترین فاکتورهایی که هنگام انتخاب میلگرد یک کارخانه برای خریدار حائز اهمیت است، استاندارد میلگرد، وزن میلگرد و سایز و گرید آن است. قیمت اکثریت محصولات فولادی معمولاً بر اساس وزن و سایز آن تعیین می‌شود، بنابراین قبل از تحلیل قیمت آن یا اقدام به خرید، باید مشخصات آن را در نظر داشته باشید. برای خرید میلگردهای ظفر بناب، با ورود به صفحه میلگردهای آجدار در وب‌سایت آسرون می‌توانید اطمینان حاصل کنید که قیمت میلگرد در آسرون کاملاً مناسب تعیین‌شده است.

استاندارد میلگرد ظفر بناب چیست؟

استاندارد به معنی تعیین و رعایت ویژگی‌های لازم در تولید هر محصولی است؛ میلگرد نیز می‌بایست طبق استانداردها، قوانین و چهارچوب‌های خاصی تولید شود. این استانداردها تا حد بسیاری کیفیت میلگرد را تضمین می‌کنند؛ استانداردهای میلگرد ظفر به شرح ذیل است:

  • استاندارد روسی (GOST 5781)
  • استاندارد ملی ایران (ISIRI 3132)

طبق استاندارد روسی، میلگردها باید در 4 گرید  A1, A2, A3و A4 تولید شوند. در می‌یابید که ظفر بناب کدام‌یک از این میلگردها را تولید می‌کند.

میلگرد پروژه Project rebar

سایز و گرید میلگردهای ظفر بناب

فاز اول این کارخانه، یعنی ظفر بناب، در حال حاضر مشغول تولید میلگردهای ساده یا A1 با سایز 8 الی 14 و فاز دوم این کارخانه، یعنی نوین گستر ظفر مشغول تولید میلگردهای آجدار A2 و A3 در سایز 8 الی 32 است. میلگردهای آجدار A2 این کارخانه در گروه فولادهای نیمه سخت و آج ساده قرار می‌گیرد.

از دیگر مشخصات میلگردهای ظفر بناب می‌توان به ۱۹ درصد تغییر شکل نسبی و ۳ هزار کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع مقاومت تسلیم  اشاره کرد. همچنین مقاومت کششی، تنش گسیختگی، تنش جاری و تغییر شکل نسبی این میلگرد به ترتیب ۶ هزار کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع، ۴ هزار کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و ۱۴ درصد است.

علامت اختصاری میلگرد بناب چیست؟

با افزایش روزافزون کارخانه‌های تولید میلگرد، روش تشخیص میلگرد اصل از تقلبی یا تشخیص میلگرد یک کارخانه از کارخانه دیگر سخت شده است؛ بنابراین هر تولیدکننده تصمیم گرفته تا یک علامت اختصاری متشکل از چند حرف یا عدد به خود اختصاص داده و روی میلگردهایش حک کند. علامت اختصاری میلگرد ظفر بناب ZN.CT است که اصالت میلگرد این کارخانه را نشان می‌دهد.

RSH13 23

بسته‌بندی میلگرد بناب چگونه است؟

همانند تمامی کارخانه‌های دیگر، بسته‌بندی میلگردهای بناب از طریق بندیل صورت می‌گیرد. ابتدا و انتهای هر بندیل یک پلاک نصب می‌شود که محتوای آن وزن کل بندیل، تعداد شاخه، کارخانه تولیدکننده و مشخصات دیگر میلگرد است. وزن هر بندیل میلگرد معمولاً از ۲ تا ۵٫۵ تن متغیر است.

وزن میلگرد بناب

وزن هر میلگرد بسته به نوع آج، قطر، سایز و طول آن متغیر است. با کمی جستجو در جدول زیر و استعلام قیمت میلگرد بناب، متوجه می‌شوید که میلگردهای ظفر بناب به نسبت قیمتشان، وزن مناسبی دارند. همچنین با مراجعه به جدول وزن میلگرد ذوب‌آهن اصفهان متوجه می‌شوید که هر شاخه 12 متری وزن میلگرد 14 بناب به طور تقریبی 1 کیلوگرم از میلگرد ذوب‌آهن اصفهان سبک‌تر و سایز 18 ظفر حدود 2 کیلوگرم سبک‌تر از آن است. اما این موضوع به این معنا نیست که میلگرد بناب کیفیت پایینی دارد. در ادامه جدول وزن میلگرد ظفر بناب را می‌بینید:

 

ردیفسایزگریدوزن میلگرد ظفر بناب
18A24.2
2106.2
312A310.2
41413.6
51617.3
61822.1
72028
82235.5
92545.9
102856
113076

 

از آنجایی که میلگرد یکی از مصالح مهم در ساخت‌وساز است، خرید آگاهانه آن  علی‌الخصوص از یک فروشگاه معتبر نیز بسیار حائز اهمیت است. بنابراین لازم است قبل از سفارش و خرید، تمامی اطلاعات مربوط به آن را در نظر بگیرید. اگر به دنبال یک فروشنده میلگرد معتبر هستید به راحتی از طریق وب‌سایت https://www.asroon.ir/ می‌توانید اقدام به خرید کنید.

 


#میلگرد بناب   #قیمت میلگرد بنابدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up