• شناسه خبر : 6354
  • تاریخ انتشار : 01 خرداد 1398 - 01:06

سخنگوی سازمان ثبت احوال گفت کارت های ملی قدیمی از پایان فروردین امسال فاقد اعتبارند.

پیشخوان اداره

سخنگوی سازمان ثبت احوال وضعیت کارت های ملی قدیمی را تشریح کرد.

 

سیف الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال گفت:پایان سال 97 پایان اعتبار کارت های نمونه قدیم است. علت این تمدید نیز این بود که، چون در طول سال اعتبار کارت هایی را تمدید کردیم تا هم وطنان فرصت کافی برای مراجعه و گرفتن کارت های جدید را داشته باشند.

ابوترابی در خصوص آخرین وضعیت کارت ملی هوشمند بیان داشت:از جمعیت 60 میلیون واجد شرایط تا امروز 50 میلیون و 945 هزار و 827 نفر مراحل تکمیل ثبت نام و درخواست کارت هوشمند ملی خود را انجام داده اند که از این میان برای 45 میلیون و 293 هزار و 291 نفر کارت ملی هوشمند صادر شده است.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه کارت های ملی قدیمی عملا از فروردین سال جاری فاقد اعتبار است، افزود:بین 8 تا 10 میلیون نفر هنوز مراحل تکمیل ثبت نام کارت ملی هوشمند خود را انجام نداده اند.

وی در ادامه بیان کرد:با اتمام تاریخ اعتبار کارت ها در سال 97 راهکاری را پیش بینی کنیم برای جمعیت باقی مانده که کارت هوشمند نگرفته اند و قطعا در مواقع نیاز با مشکل موجهه خواهند شد. برای انجام این مشکل همان سازوکاری که ناجا برای کارت های پایان خدمت و گواهینامه در نظر گرفته است را انجام دادیم.

وی افزود:بخش نامه ابلاغ شده توسط رئیس جمهور به تمام دستگاه ها ابلاغ کرده است که باید استعلام بر خط درباره وضعیت کارت ملی فرد بگیرند.

وضعیت کسانی که کارت هوشمند ملی را دریافت نکرده اند
ابوترابی درباره سازوکار حل مشکل افرادی که هنوز کارت را تحویل نگرفته اند گفت:آن هایی که تکمیل ثبت نام کردند یک رسید برای آن ها صادر شود تا آن ها با مراجعه به دستگاه ها با ارائه رسید به صورت بر خط و آنلاین احراز هویت فرد را انجام دهند.

وضعیت کسانی که ثبت نام نکردند
وی در ادامه درباره این افراد گفت:در بیش از 12 هزار مرکز در دفاتر پیشخوان و پست شرایط را برای ثبت نام کارت ملی آماده کردیم. افراد برای ثبت نام به دفاتر پیش خوان مراجعه کنند و در دفاتر پست تکمیل ثبت نام را انجام دهند.

وی افزود:82 درصد از جمعیت کارت را دریافت کرده اند و حدود 18 درصد هنوز کارت ملی جدید دریافت نکرده اند. کسانی که ثبت نام نکردند کارت های ملی آن ها از درجه اعتبار ساقط است و این امر به کلیه دستگاه های اجرایی نیز ابلاغ شده است. این افراد در سال جدید برای انجام کار های بانکی و اداری خود به مشکل خواهند خورد.

وی در ادامه افزود:مشکل صدور کارت های هوشمند ملی حل شده و در هفته گذشته اولین محموله کارت های ملی تولید داخل تحویل داده شد. پاسخگوی نیاز های وزارت خانه خواهیم بود. در سال 98 این پروژه را به اتمام می رسانیم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up