• شناسه خبر : 6392
  • تاریخ انتشار : 02 خرداد 1398 - 12:10

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اردبیل گفت: متاسفانه آمار تجرد قطعی بانوان به ویژه در روستاهای اردبیل بالا است که این مسئله در کاهش جمعیت و زاد و ولد نیز تاثیر بسیاری دارد.

جمعیت

به گزارش شهرخوان، معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اردبیل گفت: جمعیت سالخورده بالای ۶۵ سال پیش‌روی اردبیل است.

فریبرز دهقان در دیدار با کارکنان سازمان برنامه و بودجه در اردبیل اظهار داشت: متاسفانه آمار تجرد قطعی بانوان به ویژه در روستاهای اردبیل بالا است که این مسئله در کاهش جمعیت و زاد و ولد نیز تاثیر بسیاری دارد و باید به ساختار و وضعیت موجود به صورت کارشناسانه نگریسته شود.

وی با اشاره به این که با ادامه این وضعیت با یک جمعیت سالخورده روبه‌رو خواهیم شد بیان کرد: با توجه به این که در طول سه سال گذشته از 24 هزار تولد به 22 هزار تولد در استان رسیده‌ایم با قطعیت می‌توانیم بگوییم که نرخ رشد جمعیت در استان به حداقل رسیده است و این مسئله برای ما بسیار نگران‌کننده است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اردبیل گفت: برای رسیدن به یک شرایط دقیق و روشنگرانه نیازمند احصای دقیق ساختارهای جمعیتی و سن و سال در استان هستیم تا به یک شرایط دقیق و روشنگرانه در این زمینه دست یابیم که این مسئله باید به دقت مورد توجه واقع شده و تمامی ابعاد در نظر گرفته شده است.

جمعیت

دهقان بیان کرد: در طول چندین سال گذشته آمار ازدواج نیز در استان به شدت کاهش یافته و از سه سال گذشته تاکنون شاهد کاهش 13 هزار مورد ازدواج به 11 هزار مورد ازدواج هستیم که به طور متوسط هر سال یک هزار ازدواج کاهش یافته است که امیدواریم بتوانیم برای حل این مشکلات چاره‌اندیشی‌های اساسی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: افزایش طلاق و تجرد قطعی در بین مردان و زنان بالای 50 سال از دیگر مواردی است که در کاهش جمعیت استان نقش داشته و پیش‌بینی می‌شود در 20 سال آینده با جمعیتی با سن 65 سال روبه‌رو باشیم که این موضوع ناخوشایند نبوده و جمعیت سالخورده در رونق اشتغال و تولید نمی‌تواند آنچنان که باید نقش بازی کند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up