• شناسه خبر : 6508
  • تاریخ انتشار : 07 خرداد 1398 - 10:06

فرماندار خلخال گفت: خسارات ناشی از سرمازدگی سرمای دیر رس بهار امسال نیز بیش از ۷۰ درصد محصول گردو را از بین برده و هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال به باغداران منطقه خسارت وارد کرده است.

سرمازدگی

به گزارش شهرخوان، فرماندار خلخال گفت: با توجه به تغییرات آب و هوایی در سال های اخیر و وارد شدن خسارات سنگین به بخش کشاورزی، ریسک باغداری در این منطقه به 100 درصد رسیده است.

فریدون بابایی در نشستی با اعضای نظام مهندسی کشاورزی خلخال افزود: در سال های اخیر خسارات سنگینی از جانب سرما زدگی محصولات باغی و همچنین خشکسالی به باغداران این شهرستان وارد شده و این امر لزوم جایگزینی و استفاده روش های جدید در تولید محصولات کشاوری و باغی را در این منطقه ضروری کرده است.

سرمازدگی

وی گفت: در حالی که سرمازدگی سردرختی باغ های میوه شهرستان بالغ بر ۲ هزار میلیارد ریال خسارت به بخش زراعت و باغداری منطقه وارد کرده، خسارات ناشی از سرمازدگی سرمای دیر رس بهار امسال نیز بیش از ۷۰ درصد محصول گردو را از بین برده و هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال به باغداران منطقه خسارت وارد کرده است.

سرمازدگی

توسعه کشت گلخانه ای

او همچنین اظهار داشت: با توجه به تغییرات آب و هوایی و اقلیم در طول سال های اخیر بنظر می رسد که استفاده از روش های جایگزین باغداری و کشاورزی قبلی از جمله توسعه کشت گلخانه ای محصولات کشاورزی در کنار حذف ریسک پذیری باغداری، می تواند موجب کاهش هزینه ها، افزایش سطح تولید و بهره وری بیشتر برای بهره برداران بخش کشاورزی باشد.

گلخانه

فرماندار خلخال افزود: علاوه بر حمایت از مجریان و متقاضیان راه اندازی و ایجاد گلخانه های تولید محصولات کشاورزی، برای خروج از تک محصولی و راه اندازی شهرک گلخانه ای و افزایش سطح تولیدات گلخانه ای در این شهرستان نیز تلاش می شود.

نقش مهم سازمان نظام مهندسی کشاورزی در راه اندازی گلخانه

او بیان کرد: سازمان نظام مهندسی کشاورزی به عنوان یک نهاد غیردولتی می تواند نقش مهمی در هدایت و راهنمایی بهره برداران بخش کشاورزی و راه اندازی گلخانه های تولید محصولات و همچنین فعالیت تعاونی های کشاورزی ایفا کند.

او با قدردانی از عملکرد سازمان نظام مهندسی کشاورزی خلخال گفت: با تغییر مدیریت در این نهاد و تشکیلات غیردولتی شاهد تحولات چشمگیر اخیر در بحث افزایش سطح رضایت مندی بهره برداران بخش کشاورزی و همچنین ارائه خدمات بهتر و بیشتر به کشاورزان و باغداران منطقه از سوی این سازمان هستیم.

بابایی همچنین با اشاره به ظرفیت بالای خلخال در اشتغال زایی در ۲ بخش کشاورزی و باغی افزود: انتظار از سازمان نظام مهندسی کشاورزی راه اندازی مرکز خدمات کشاورزی غیردولتی و زمینه سازی برای افزایش و بهره وری تولیدات کشاورزی در این شهرستان می باشد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up