• شناسه خبر : 65085
  • تاریخ انتشار : 01 اردیبهشت 1402 - 04:37

ماه آزمون اخلاص رو به پایان است و مردم استان اردبیل خود را برای استقبال مراسم روز عید فطر که از آن به عنوان روز جایزه یاد می شود، آماده می کنند.

عید فطر


عید سعید فطر به عنوان آئین پایانی ماه مبارک رمضان، جایگاه ویژه ای بین مردم ایران داشته است، در واقع این عید جشن پیروزی بر شیطان است، جشن پاک شدن از آلودگی ها و جشن پاک ماندن و استمرار بر پاکی است.

این عید به عنوان بزرگترین و مهمترین اعیاد مسلمانان همواره شان و منزلت والایی داشته است، عیدی که نبی مکرم اسلام (ص) آن را «یوم الجایزه؛ روز جایزه» نامیده یعنی روزی که خداوند پاداش عبادات مسلمانان را در یک ماه بندگی عطا می کند.

در این روز هر کشور اسلامی آئین ها و مراسم های مخصوص خود را اجرا می کند در ایران هم شیوه های مختلف و متنوعی برای برگزاری مراسم روز عید فطر در شهرهای کشور وجود دارد، مردم مسلمان استان اردبیل نیز خود را برای برگزاری مراسم ها و نکوداشت این روز آماده می کنند.

پرداخت زکات فطره تکمیل کننده روزه، باعث قبولی آن و تکمیل کننده زکات مال است و بر هر کسی که مکلف و هوشیار بوده و فقیر نباشد، واجب است.

یکی از شیوه های مرسوم و مراسم های قابل اجرا در این روز دادن زکات فطریه به مستمندان و نیازمندان است که بر اساس روایات، پرداخت زکات فطره تکمیل کننده روزه، باعث قبولی آن و تکمیل کننده زکات مال است و بر هر کسی که مکلف و هوشیار بوده و فقیر نباشد، واجب است.

کمک به مستمندان، دستگیری افراد نیازمند و تأمین بخشی از مایحتاج روزمره روزه داران بی بضاعت در همه محلات و شهرهای استان انجام می گیرد، ولی آنچه در این امر، ضروری به نظر می‌رسد، حفظ حرمت و کرامت انسانی نیازمندان و مستمندان است.


نماز

عید فطر؛ جشن پاک ماندن و استمرار بر پاکیدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up