• شناسه خبر : 66346
  • تاریخ انتشار : 06 تیر 1401 - 01:54

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل گفت: مطالعات سدهای معیشتی تا پایان سال در اردبیل به پایان می رسد.

خشکسالی سد

نیازمند احداث سدهای معیشتی هستیم


علی حیدری در جلسه شورای اداری مشگین‌شهر اظهار کرد: ما در مناطق مختلف استان نیازمند احداث سدهای معیشتی هستیم و با نظر کارشناسی نسبت به اجرای آنها اقدام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه سد سبلان مشگین شهر یکی از سدهای مهم و حیاتی برای کشاورزی و… منطقه است، تصریح کرد: رهاسازی بیش از ۱۰ میلیون متر مکعب آب در روزهای اخیر به این سد سبب شد تا بخشی از نیازمندهای این سد تأمین شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل گفت: با احداث سدهای کلان، نقاط مختلف استان به سرعت وارد چرخه ذخیره سازی آب می‌شوند و تا حدود زیادی خسارت های ناشی از خشکسالی جبران خواهد شد.

حیدری افزود: امسال به دلیل کاهش بارندگی در ماه‌های پایانی سال قبل و روزهای ابتدایی سال جاری، زمزمه خشکسالی و کم آبی به گوش می‌رسد که در این رابطه دولت برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای را برای نجات مناطق مستعد خشکسالی در دست اقدام دارد.

وی با انتقاد از استفاده غیرقانونی برخی از بهره‌برداران از آب سد سبلان خاطرنشان کرد: عده معدودی از کشاورزان و باغداران منطقه به منظور استفاده قانونی و شرعی از آب سد سبلان با شرکت آب منطقه‌ای قرارداد بستند و بقیه به صورت غیرقانونی از آب سد استفاده می‌کنند.

حیدری در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: طرح تفکیک آب شرب و زراعی شمال استان در حال اجرا است و امسال برای علاج‌بخشی سد میل مغان ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته است.

وی با بیان اینکه امسال مطالعات پنج سد در مناطق مختلف استان نهایی می‌شود، از آبگیری ۲ سد عمارت و گیوی و شروع عملیات اجرایی ۲ سد هشتجین و کله‌سر در آینده نزدیک خبر داد.

حیدری بیان کرد: پیش‌بینی و اجرای سدهایی برای جمع‌آوری آب‌های سطحی و ذخیره‌سازی آنها جز برنامه‌های اساسی دولت در استان اردبیل است و قرار شده چند سد و طرح پایاب آنها نیز در مرحله افتتاح قرار گیرد.

وی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: احداث ۱۰ سد بزرگ در استان در سال‌های اخیر اجرایی و مطالعات فنی ۱۰ سد مخزنی دیگر نیز با اخذ مجوزهای لازم از سال گذشته در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل تصریح کرد: سد احمدبیگلو در مشگین‌شهر، سد بفراجرد خلخال و سد تازه‌کند گرمی سه سدی هستند که در سال ۹۸ به بهره‌برداری رسیده و بخشی از نیازمندهای آب اردبیل را تأمین می‌کنند.


سد

سدهای معیشتی با نظر کارشناسان اجرایی می شوددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up