• شناسه خبر : 66888
  • تاریخ انتشار : 04 مرداد 1401 - 03:52

چهارم مرداد ماه سالروز ولادت شیخ صفی‌الدین اردبیلی و روز اردبیل با حضور شخصیت‌های ملی و محلی و با رونمایی از آثار تاریخی صفویه از جمله عَلم صفویان، کلاه نمادین قزلباش‌ها و خنجر منسوب به شاه عباس صفوی گرامی داشته شد.

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

در آیین بزرگداشت روز اردبیل که روز سه‌شنبه در نگارخانه خطایی مجموعه تاریخی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی برگزار شد، استاندار اردبیل بزرگداشت این روز و هفته استان اردبیل را فرصتی برای پرده‌برداری و مظلومیت‌زدایی از تاریخ مغفول و درخشان صفویه دانست.

سید حامد عاملی گفت: شیخ صفی‌الدین اردبیلی زمینه حکومت شیعی را در ایران ایجاد کرد و ایران بر سر سفره این عارف بزرگ نشسته است و امروز نیز به اندیشه و تفکر صفوی برای تداوم توسعه و پیشرفت کشور نیاز داریم.

وی ادامه داد: در حکومت صفویه، اهالی منطقه و قزلباش‌ها با پرچم اهل بیت (ع) در مقابل اجانب و هجوم روسیه تزاری، بلشویک‌ها و عثمانی‌ها ایستادگی کردند و تاریخ درخشانی را برای کشور رقم زدند.

دکتر غلامرضا اعوانی فیلسوف و رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در این برنامه گفت: بعد معنوی و الهی فرهنگ ما که یک نمونه و نتیجه آن شیخ صفی‌الدین اردبیلی است، نباید فراموش شود و سرزمین ما از دیرباز مهد عرفان بوده است.

وی ادامه داد: در کنار توسعه علمی، آنچه ایران را در جهان برجسته می‌کند، فرهنگ این کشور است و شیخ صفی، حق بزرگی بر گردن ایرانیان دارد و اگر او نبود، وضعیت امروز کشور ما شبیه سایر کشورهای اسلامی نظیر افغانستان بود.

رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران گفت: فرهنگ ایران در شرق و غرب تاثیر بسزایی داشته است و فرهنگ از طریق آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها به نسل های بعدی منتقل می‌شود و متاسفانه فرزندان امروز جامعه، به جای اینکه به محتواهای مرتبط با فرهنگ و اصالت ما دسترسی داشته باشند، محتواهایی که نباید ببینند را در شبکه‌های اجتماعی می‌بیننددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up