• شناسه خبر : 67016
  • تاریخ انتشار : 13 مرداد 1401 - 02:20

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اعلام کرد: ۳۸ هزار هکتار از مجموع ۷۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی استان اردبیل به سامانه نوین آبیاری مجهز شده است.

آبیاری مزارع کشاورزی

نادر تقی زاده روز پنجشنبه گفت: هم اکنون ۱۳۳ پروژه سامانه نوین آبیاری برای تحت پوشش قرار دادن یک هزار و ۴۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان اردبیل در دست اجراست که با بهره‌برداری از این پروژه‌ها، علاوه بر افزایش محصول در واحد سطح، شاهد رونق تولید، اشتغال و مهاجرت معکوس به روستاها خواهیم بود.

وی در ادامه ظرفیت فعال سردخانه‌های استان اردبیل را ۱۵۳ هزار تن اعلام کرد و افزود: ۱۴۰ هزار تن ظرفیت سردخانه‌ای نیز جهت جلوگیری از خروج محصولات کشاورزی استان در دست اجراست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل بیان کرد: جلوگیری از خام فروشی محصولات کشاورزی و گسترش صنایع تبدیلی و تکمیلی سیاست سازمان جهاد کشاورزی استان است تا ضمن جلوگیری از هدررفت انواع محصولات کشاورزی، زمینه اشتغال و کارآفرینی هم در منطقه فراهم شود.

وی توسعه تولید محصولات در مجتمع‎‌های گلخانه‌ای را از اولویت های کاری سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل ذکر کرد و ادامه داد: تولیدات گلخانه‌ای استان به ۱۹ هزار تن رسیده و یکهزار هکتار گلخانه نیز در حال احداث است که با بهره‌برداری از آنها، علاوه بر مدیریت مصرف آب، بستر مناسبی را برای بهره‌وری از خاک کشاورزی فراهم می شود.

تقی زاده با تاکید بر ضرورت اصلاح الگوی کشت با توجه به کمبود آب اظهار کرد: با توجه به محدودیت منابع آب و مدیریت موضوع در راستای ظرفیت و توان اکولوژیکی هر منطقه و با در نظر گرفتن اقتصاد بهره‌برداری، لازم است که الگوی کشت و ترکیب کشت به منظور توازن و تکمیل اکوسیستم مناطق اجرایی شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up