• شناسه خبر : 67560
  • تاریخ انتشار : 09 شهریور 1401 - 02:42

نوبخت اژدری گفت : یکی از مهمترین روشهای افزایش بازده دامهای بومی ، استفاده از برنامه های اصلاح نژادی برای جایگزینی آنها با نژادهای پرتولید و پربازده است.

نوبخت اژدری با اعلام این خبر افزود: با توجه به افزایش روزافزون جمعیت و محدودیت منابع طبیعی کشور در بخش تامین نهاده های دامی (مخصوصاً خوراک دام) ، وارداتی بودن بخش قابل توجهی از نهاده های موردنیاز از یک طرف و پائین بودن تولید و بازده غذایی دامهای بومی و اقتصادی نبودن نگهداری آنها برای دامداران از سوی دیگر، برنامه ریزی برای افزایش تولید و بهبود بازده غذایی این دامها امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

این مقام مسئول اضافه کرد : یکی از مهمترین روشهای افزایش بازده دامهای بومی ، استفاده از برنامه های اصلاح نژادی برای جایگزینی آنها با نژادهای پرتولید و پربازده است. با توجه به نیازهای مدیریتی بالای دامهای اصیل و شرایط نامناسب اکثر دامداریهای روستایی ، امکان نگهداری این دامها در اکثر واحدها و شرایط روستایی وجود ندارد. بنابراین تولید دامهای اصلاح شدۀ سازگار با شرایط روستایی و مقاوم به بیماری ها و … یکی از اولویتهای اصلی و از مهمترین سیاستهای معاونت بهبود تولیدات دامی استان می باشد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل افزود: پایه و رکن اصلی اصلاح نژاد دامهای روستایی و ارزانترین و سریعترین روش ، استفاده از تکنیک تلقیح مصنوعی (آمیخته گری) و آبستن نمودن دامهای بومی و دورگ با استفاده از اسپرم نژادهای پرتولید داخلی و خارجی است که نتاج آمیختۀ حاصل نسبت به شرایط نامناسب تر محیط روستایی سازگار بوده و از تولید و بازده غذایی بالاتری نسبت به مادران خود برخوردار هستند. اصلاح نژاد در دام سبک و سنگین به طرق مختلفی قابل انجام است. سالانه  بالغ بر 41000 راس دام سنگین در سطح استان با اسپرمهای برتر داخلی و خارجی مورد تلقیح مصنوعی قرار گرفته اند که حدود 12000 مورد آن مربوط به نژاد دومنظوره سیمنتال بوده است.

این مقام مسئول ادامه داد : در همین راستا معاونت بهبود تولیدات دامی استان با همکاری مرکز اصلاح نژاد دام کشور با تامین اعتبارات ملی و استانی اقدام به اجرای پروژه های اصلاح نژاد دامهای سبک و سنگین استان نموده است.

 در طی ماههای گذشته  با تامین اعتبارات ملی از محل اعتبارات یارانه نهاده ها و عوامل تولید کشاورزی (اصلاح نژاد دام روستایی) و عقد قرارداد با پیمانکاران واجد شرایط اقدام به اجرای پروژه های اصلاح نژادی در گله های منتخب مردمی در شهرستانهای استان گردید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up