• شناسه خبر : 68071
  • تاریخ انتشار : 07 مهر 1401 - 02:18

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس گفت: در حالی که در استان اردبیل افزون بر ۴.۵ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی تولید می‌شود، ولی صنایع تبدیلی و تکمیلی موثری در استان وجود ندارد.

تعطیلی کارخانه

حجت‌الاسلام و المسلمین سید کاظم موسوی ظهر امروز در مراسم تجلیل از ایثارگران و پیشکسوتان سنگرسازان بی سنگر در اردبیل اظهار کرد: کشور جمهوری اسلامی ایران کشور رسول الله است و رشادت ها و جانبازی‌های رزمندگان اسلام در طی هشت سال دفاع مقدس بر هیچ کسی پوشیده نیست.

موسوی افزود: سنگر سازان بی‌سنگر انسانهای مخلصی بودند که سینه های خود را در مقابل گلوله‌های دشمنان اسلام سپر قراردادند تا برای دیگر رزمندگان سنگر و خاکریز بسازند در حالی که خود سنگر و خاکریزی نداشتند.

این مقام مسئول در ادامه سخنان خود افزود: مجلس انقلابی با دولت انقلابی تمامی سعی و اهتمام خود را در جهت پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی بکار بسته است و طرح دولت در راستای آزاد سازی یارانه ها یک طرح انقلابی و بسیار حساب شده که ریشه‌های فساد و رانت خواری و دزدی را در کشور قطع می‌کند.

وی بیان کرد: طرح کالابرگ الکترونیک نیز یکی از طرحهای مهم دولت در راستای رفاه عمومی و مبارزه با ریشه های فساد است که می بایست نهایت حمایت خود را از دولت برای رسیدن به اهداف عالیه کشوربکارگیریم .

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود افزود: باید مسئولین بخش کشاورزی استان به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند تا جلوی خام فروشی محصولات کشاورزی گرفته شود، در حالی که در استان اردبیل افزون بر 4.5 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی تولید می‌شود ولی صنایع تبدیلی و تکمیلی موثری در استان وجود ندارد و از طرف دیگر گنجایش سردخانه‌های مدرن استان نیز برای نگهداری این محصولات در سطح پایین است.

موسوی گفت: تمامی سعی و اهتمام ما این است تا راه آهن خیلی زود در استان به بهره برداری برسد تا مشکل حمل و نقل و جابجای محصولات مازاد بر تولید به دیگر نقاط استان تسهیل شود و با راه اندازی مناطق آزاد تجاری به عنوان استان مرزی بتوانیم در راه توسعه و عمران بخش کشاورزی استان قدمهای موثری برداریم.

درادامه نادر تقی‌زاده، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز گفت: جهاد سازندگی میراثدار سنگر سازان بی‌سنگر بوده و انسانهای شریف و بی‌ادعایی که برای دیگر رزمندگان سنگر می‌ساختند ولی خود سنگری در مقابل گلوله های دشمنان نداشتند.

وی افزود: غیرت و شجاعت و مردانگی سنگرسازان بی‌سنگر با پایان هشت سال دفاع مقدس به پایان نرسیده و امروزه جوانان غیوری که خود تربیت یافته سنگر سازان بی‌سنگر هستند در صف مقدم تولید و خود کفایی در حال خدمت به جامعه اسلامی هستند.

تقی‌زاده گفت: جنگ با دشمنان انقلاب شکوهمند ایران اسلامی اگر در زمان هشت سال دفاع مقدس به صورت مسلحانه با جنگ افزارهای نظامی بود امروزه به صورت جنگ اقتصادی است و کشوری در این جنگ اقتصادی پیروز میدان است که بتواند محصولات استراتژیک و مهم خود را بدون اتکاء به واردات و کمک بیگانگان تامین کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در ادامه سخنان خود افزود: استان اردبیل تنها یک درصد از مساحت کل سرزمینی کشور را تشکیل می‌دهد ولی بیش از 4 درصد از محصولات زراعی و باغی و دامی کشور را تامین می‌کند.

وی اظهار کرد: استان اردبیل قطب کشاورزی است و در حال حاضر بیش از 4.5 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی را تولید می کند که قطعا در سال آینده با بهره‌برداری از اراضی پایاب سد خداآفرین و بهره گیری از سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار و شهرکهای گلخانه‌ای این میزان تولید بطور مسلم از مرز 5 میلیون تن خواهد گذشت.

تقی زاده ادامه داد: بخش کشاورزی استان نقش بسزایی در ایجاد اشتعال دارد . 28 درصد ارزش افزوده تولید ناخالص استان نیز مربوط به همین بخش است.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین مولفه‌هایی که می‌بایست در بخش کشاورزی لحاظ شود اصل مدیریت بهینه در مصرف آب کشاورزی است و می‌بایست راهکارهایی در این بخش بکارگرفته شود تا با استفاده از حداقل آب کشاورزی بتوانیم حداکثر محصولات کشاورزی را تولید نمائیم.

وی افزود: در سال جاری بیش از 239 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شد ومبلغ 2750 میلیارد تومان طلب کشاورزان از بابت گندم تحویلی به مراکز خرید بطور تمام و کمال به آنها پرداخت شد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up