• شناسه خبر : 68934
 • تاریخ انتشار : 14 آبان 1401 - 02:42

قانون آلمان به‌وضوح مدارک زبان لازم برای تحصیل در آلمان را مشخص کرده است.

برای تحصیل در آلمان باید ثابت کنید که به ‌اندازه کافی به زبان انگلیسی یا آلمانی تسلط دارید تا به آن زبان تحصیل کنید. مدرک زبان لازم برای تحصیل در آلمان باید به‌صورت یک مدرک زبان رسمی ارائه شود.

البته چنانچه دانشجو از یک برنامه تحصیلی با زبان انگلیسی یا آلمانی فارغ از تحصیل‌شده باشد، نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهد داشت.

در حال حاضر بیش از 245000 دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه‌های آلمان ثبت‌نام کرده‌اند که اکثر آنها از کشورهای غیرانگلیسی و غیر آلمانی‌زبان هستند. بنابراین دانشگاه‌ها آمادگی دارند تا سخنرانان زبان دوم را در کلاس درس داشته باشند.

مدارک زبان مورد تأیید برای تحصیل در آلمان

پنج آزمون و گواهی زبان آلمانی که در زیر معرفی شده‌اند، توسط همه دانشگاه‌های آلمان مورد تأیید هستند.

 • TestDaF (TDN 3, 4 or 5) (Test Deutsch als Fremdsprache)
 • DSH II or III (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang)
 • Goethe-Zertifikat C2
 • telc Deutsch C1 Hochschule (The European Language Certificate
 • DSD II (Deutsches Sprachdiplom Stufe II

در قطعنامه کنفرانس دائمی وزرای آموزش‌وپرورش و امور فرهنگی (KMK) در آلمان، هر پنج مورد از این گواهی‌نامه‌ها از اعتبار یکسان برای درخواست در دانشگاه‌های آلمان برخوردار می‌باشند. بنابراین زمانی که یکی از این گواهی‌ها را داشته باشید، می‌توانید برای تحصیل در این کشور اقدام کنید.

هر برنامه تحصیلی می‌تواند به طور مستقل، سطح مشخصی از مهارت‌های آلمانی را ملاک قرار دهد. بنابراین حداقل نتایج مورد نیاز هر آزمون، از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است.

R13 238

برای تحصیل در آلمان به چه سطح از زبان آلمانی باید تسلط داشت؟

قانون آلمان به‌وضوح مدارک زبان لازم برای تحصیل در آلمان را مشخص کرده است. بنابراین یک دانشجو می‌داند که چه گواهی‌های زبان آلمانی را باید ارائه دهد. با این ‌حال، دانشگاه‌ها می‌توانند برای هر برنامه خود تصمیمات مستقلی در مورد تعیین شرایط برای سطح مدرک زبان لازم برای تحصیل درآلمان بگیرند. به همین دلیل، بررسی دقیق شرایط دانشگاه و برنامه و مقطع تحصیلی مهم است تا دقیقاً بدانید که چه سطح مهارتی از شما انتظار دارند.

به ‌عنوان یک قاعده کلی، دانشگاه‌های آلمان از شما می‌خواهند که مدرکی مبنی بر مهارت‌های زبان آلمانی از سطح متوسط ​​تا پیشرفته (سطح B2/C1) برای تحصیل به زبان آلمانی ارائه دهید.

برای اینکه متقاضیان بدانند در چه سطحی باید آلمانی صحبت کنند، بسیاری از دانشگاه‌های آلمان از اصطلاحات تعریف شده توسط شورای اروپا در چارچوب مشترک اروپایی مرجع برای زبان‌ها (CEFR) استفاده می‌نمایند. در این مقیاس، 6 سطح وجود دارد (A1، A2، B1، B2، C1، C2).

A1 پایین‌ترین سطح می‌باشد و مشخص می‌کند که دانشجو مبتدی است. C2 نیز بالاترین سطحی می‌باشد که می‌توان به دست آورد. مهارت‌های زبانی متوسط ​​با B2 و مهارت‌های زبانی پیشرفته با C1 مشخص می‌شوند

مدرک زبان لازم برای تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس

معمولاً برای شرکت در یک برنامه تحصیلی لیسانس در آلمان که به زبان آلمانی تدریس می‌شود، باید دارای گواهی حداقل سطح C1 CEFR یا DSH II باشید.

R13 239

مدرک زبان لازم برای تحصیل در آلمان در مقطع فوق‌لیسانس

شرکت در برنامه تحصیلی فوق‌لیسانس به زبان آلمانی مستلزم دانش زبان آلمانی در سطح DSH I یا DSH II است.

مدرک زبان لازم برای تحصیل در آلمان در مقطع دکترا

هیچ الزامات مشترکی برای زبان آلمانی تحصیل در مقطع دکتری وجود ندارد. الزامات زبان آلمانی برای گذراندن دوره تحصیلی دکتری در آلمان به طور مستقل توسط مقررات پذیرش ارائه‌دهنده آموزشی مربوطه تنظیم می‌شود.

آزمون‌های زبان آلمانی در داخل و خارج از آلمان

آزمون‌های آلمانی که در کشورهای خارجی و در داخل آلمان برگزار می‌شوند، به شرح زیر هستند:

 • TestDaF
 • DSD II
 • Goethe-Zertifikat C2
 • telc Deutsch C1 Hochschule

توجه داشته باشید که یک دانشگاه در کشور آلمان ممکن است گواهی‌های قدیمی‌تر از 2 سال را نپذیرد. اگر به دنبال دریافت مدرک زبان خود در آلمان هستید، DSH یک گزینه عالی می‌تواند باشد. این آزمون در دانشگاه‌های آلمان ارائه می‌شود و دارای فرمت آزمون غیر استانداردی است. به این معنی که اساتید دانشگاه، آزمون را طراحی و اجرا می‌کنند. بنابراین DSH زیرا نه‌تنها مقرون‌به‌صرفه می‌باشد، بلکه به دلیل فرم غیراستاندارد، دریافت آن نیز کمی آسان‌تر است.

آزمون زبان TestDaF

TestDaF یک مدرک زبان لازم برای تحصیل در آلمان است که تسلط زبان آلمانی را در مورد متقاضیان خارجی برای تحصیل در یک مؤسسه آموزش عالی در آلمان ارزیابی می‌کند. TestDaF توسط “مؤسسه TestDaF ” در هاگن آلمان تأسیس و به طور مرکزی اجرا می‌شود. این آزمون در 80 کشور خارجی برگزار می‌گردد. گواهی TestDaF توسط اکثر موسسات آموزش عالی آلمانی به‌عنوان مدرکی برای اثبات مهارت‌های زبان آلمانی مورد قبول می‌باشد.

R13 240

آزمون زبان DSD II

مدرک این آزمون یک مورد خاص است که فقط به متقاضیانی ارائه می‌شود که در یکی از 1100 مدرسه متوسطه ثبت‌نام کرده‌اند که (Deutsches Sprachdiplom) به‌اصطلاح DSD Schools را ارائه می‌دهند.

برای دانش‌آموزانی که در یکی از این مدارس ثبت‌نام کرده‌اند، شرکت در این آزمون یک گزینه عالی برای دریافت مدرک زبان لازم برای تحصیل در آلمان است. این دانش‌آموزان پس از چند سال شرکت در کلاس‌های آلمانی دبیرستان، برای شرکت در آزمون DSD به‌خوبی آماده می‌شوند. شرکت در این آزمون زبان، رایگان خواهد بود. بنابراین دانش‌آموزانی که در مدرسه متوسطه‌ای که DSD ارائه می‌دهد، ثبت‌نام نکرده‌اند، نمی‌توانند این گواهی را دریافت کنند.

برخی افراد از یکی از دبیرستان‌های رسمی معتبر آلمانی در خارج از کشور با آلمانی بین‌المللی آبیتور، معروف به Deutsche Internationale Abiturprüfung  (DIA) فارغ‌التحصیل شده‌اند. این افراد می‌توانند گواهی آبیتور بین‌المللی آلمان را ارائه کنند که معادل یکی از گواهی‌های زبان نام‌برده‌شده است.

آزمون Großes Deutsches Sprachdiplom (GDS)

آزمون اصلی دیپلم زبان آلمانی (GDS) امتحانی است که صلاحیت‌های فوق‌العاده پیشرفته زبان آلمانی متقاضیان را، معادل سطح CEFR، C2 ارزیابی می‌کند.

Goethe-Zertifikat C2: Großes Deutsches Sprachdiplom (GDS) معمولاً در بین گواهی‌های پذیرفته‌شده برای پذیرش دانشگاه توسط مؤسسات دانشگاهی آلمان ذکر می‌شود. این آزمون را می‌توان هم در آلمان و هم در هر مرکز مؤسسه گوته در یک کشور خارجی انجام داد.

آزمون telc

آزمون telc آزمون استاندارد شده مبتنی بر CEFR از telc gGmbH است که امتحان و گواهی مهارت‌های زبان آلمانی را برای آلمانی‌زبانان غیربومی ارائه می‌نماید.

تست Telc همچنین گواهینامه 9 زبان خارجی دیگر و برای استفاده‌های مختلف را ارائه می‌دهد. گواهی این آزمون معمولاً به‌عنوان مدرکی برای اثبات مهارت‌های آلمانی کافی برای تحصیلات آکادمیک در آلمان شناخته می‌شود.

مدرک زبان لازم برای تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی چیست؟

تحصیل در یک برنامه تحصیلی آکادمیک بین‌المللی در آلمان به تسلط بسیار خوب به زبان انگلیسی برای شرکت کامل در درس‌ها و سایر فعالیت‌های دوره تحصیلی نیاز دارد. هر مؤسسه آموزش عالی در آلمان دارای شرایط خاص خود در زمینه مهارت زبان انگلیسی برای غیرانگلیسی زبانان است.

مدارک مورد قبول زبان انگلیسی به‌عنوان مدرکی بر تسلط شما به زبان انگلیسی برای تحصیلات آکادمیک در آلمان عبارتند از:

 • گواهی آموزشی یک مدرسه انگلیسی‌زبان: شما باید حداقل 5 (B1) / 6 (B2) سال تحصیلی را در مدرسه‌ای که زبان اصلی آن انگلیسی است، گذرانده باشید.
 • نمرات آیلتس شما باید حداقل 4.5 (B1) یا 5.0 (B2) باشد.
 • گواهینامه‌های انگلیسی کمبریج: B1 مقدماتی (به‌ندرت)، B2، C1 پیشرفته و C2.
 • نمرات تافل: کسب امتیاز 450 (B1)/500 (B2) در آزمون کاغذی PbT، 130 (B1)/170 (B2) در آزمون کامپیوتری CbT و 60 (B1)/80 (B2) در IbT- آزمون مبتنی بر اینترنت.
 • UNIcert® حداقل I (B1) یا II (B2).
 • گواهی TOEIC
 • مدارک ورودی دانشگاه که در یک کشور انگلیسی‌زبان به‌دست‌آمده‌اند.
 • مدرک دانشگاهی با تحصیلات عالی که یک کشور انگلیسی‌زبان به‌دست‌آمده است.

جمع‌بندی

برای تحصیل در آلمان، دانشجویان بین‌المللی باید مهارت زبان خود را در سطح متوسط ​​تا پیشرفته (B2/C1) ثابت کنند. دانشجویان بین‌المللی برای ارائه مدرک زبان لازم برای تحصیل در آلمان می‌توانند یکی از گواهی‌های TestDaF، DSH 2، Goethe-Zertifikat C2، telc Deutsch C1 Hochschule یا DSD II را ارائه دهند. تمامی این مدارک در دانشگاه‌های معتبر هستند. به همین ترتیب چنانچه برنامه تحصیلی متقاضی به زبان انگلیسی ارائه شود باید مدارک زبان معتبر ارائه داد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up