• شناسه خبر : 69731
  • تاریخ انتشار : 22 آذر 1401 - 03:53

تربیت موفقیت‌آمیز سگ تا حد زیادی به این بستگی دارد که دقیقاً چه چیزی به سگ شما بیشتر انگیزه می‌دهد.

سگ‌ها باهم تفاوت دارند و ممکن است برخی از آن‌ها با تمجید، بازی، اسباب‌بازی یا پاداش‌های دیگر مانند پیاده‌روی فعال شوند؛ اما اغلب اوقات نیروی محرک اصلی آن‌ها غذا است که می‌تواند ابزاری قدرتمند برای شکل‌دهی رفتارهای جدید و کمک به رفع یا ایجاد ترس و اضطراب باشد. در این مقاله درباره مهم‌ترین تشویقی سگ صحبت خواهیم نمود.

images 1669192599

چرا غذا تا این حد در تمرین موثر است؟

برای اینکه واقعاً بفهمید چرا غذا تا این حد مؤثر است ابتدا باید تأثیر آن بر مغز سگ را درک نمایید.

غذا نه تنها توانایی سگ در یادگیری را افزایش می‌دهد، بلکه به سگ کمک می‌کند تا با افزایش سطح دوپامین در مغز و تحریک میل به جستجو یا حرکت به سمت پاداش غذا بر ترس یا اضطراب خود غلبه کند. دوپامین یک انتقال‌دهنده عصبی است که نقش مهمی در یادگیری پاداش‌محور دارد و به تنظیم حرکت و پاسخ‌های احساسی سگ کمک می‌کند.

غذا به جای اینکه سگ را صرفاً برای خوردن چیزی تحریک کند، به معنای واقعی کلمه ترکیبات شیمیایی مغز سگ را تغییر می‌دهد و این اولین قدم مهم در یادگیری هرچیزی از آموزش نشانه‌های اولیه گرفته تا مقابله با پرخاشگری است.

حقایق مهم در مورد پاداش غذا به عنوان تشویقی سگ

اگر به سگی قبل از رسیدن به سطح استرس بالا در حضور محرکی که او را می‌ترساند غذا داده شود، یک پاسخ عاطفی مثبت رخ می‌دهد. مدارهایی در مغز سگ وجود دارد که رفتار جستجو یا شکار را در او تشویق می‌کند و مدارهایی هم هستند که واکنش ترس را برمی‌انگیزند. هنگامی که به سگ خود غذا می‌دهید «سیستم جستجوگر» او را روشن می‌کنید و به طور موثر ترس را خاموش می‌کنید. روشن‌کردن مغز متفکر، مغز عاطفی را غیرفعال می‌کند. غذادادن سگ به او انگیزه مثبت داده و اجازه می‌دهد تا به حالت آرام‌تری برود که یادگیری انجام شود.

از آنجایی که غذا با ترس ناسازگار است، استفاده از خوراکی‌ها برای آموزش بسیار ارزشمند است؛ به‌ویژه وقتی بخواهید به اصلاح اضطراب و استرس سگ بپردازید.

images 1669192600

آیا استفاده از مواد غذایی رشوه است؟

بسیاری از کسانی که قدرت آموزش مثبت را نادیده می‌گیرند، اغلب با استفاده از غذا در تمرین مخالفت می‌کنند و ادعا می‌کنند که این کار معادل رشوه‌دادن است؛ اما حقیقتا این‌گونه نیست. تصور کنید فردا سر کار می‌آیید و به دفتر رئیس‌تان دعوت می‌شوید. شما شغل خود را دوست دارید و به طور کلی در شغل خود خوب عمل می‌کنید. رئیس‌تان شما را به خاطر کار خوبتان تمجید می‌کند و به شما می‌گوید که چقدر از داشتن شما در تیم خوشحال است و سپس به شما اطلاع می‌دهد که از آن لحظه دیگر حقوقی دریافت نخواهید کرد. وقتی علت را می‌پرسید، او به سادگی بیان می‌کند که باید خوشحال باشید که برای او کار می‌کنید؛ زیرا او مسئول است و شما نیستید و همین برای شما کافی است. آیا آن شرایط را تحمل می‌کنید؟ سگ‌ها هم این‌گونه هستند و مانند انسان‌ها به نوعی انگیزه برای کار و یادگیری نیاز دارند.

آیا می‌توان از غذا برای آموزش سگ‌های ترسناک استفاده کرد؟

کاملا. در واقع علم نشان داده است که غذا به دلیل تواناییش در تغییر جهت دادن و تنظیم ترکیبات شیمیایی مغز یک سگ ترسناک، در واقع بهترین ابزار انگیزشی است که برای بازسازی موفقیت‌آمیز سگ‌های مضطرب و ترسناک استفاده می‌شود.

  • غذا این قدرت را دارد که به سگ مضطرب کمک کند تا بر ترس‌های خود غلبه کند.
  • هنگامی که غذا در حضور محرکی که باعث ایجاد آن ترس یا اضطراب می‌شود به سگ مضطرب داده می‌شود، بو و طعم غذا تمام قسمت‌های دیگر مغز را دور می‌زند و مستقیماً به مرکز عاطفی مغز یعنی آمیگدال می‌رود.
  • با غذای تشویقی سگ مغز نه تنها سرشار از احساسات لذت‌بخش غذا می‌شود و لذت بر ترس غلبه می‌کند، بلکه به سگ این امکان را می‌دهد که بیشتر روی احساسات خوب و کمتر روی احساسات منفی تمرکز کند.
  • غذا با ترس ناسازگار است و بنابراین ابزاری ارزشمند در اصلاح ترس، اضطراب و استرس سگ است.

آیا هنگام تمرین فقط باید از پاداش غذا استفاده کنم؟

غذای تشویقی سگ باید برای او ارزش بالایی داشته باشد تا بتوان به پاسخ او ‌اعتماد کرد.

هنگامی که این امر محقق شد، غذای با ارزش فقط باید به طور متناوب استفاده شود؛ به این معنی که سگ شما همیشه هر بار که به نشانه‌ای پاسخ می‌دهد با غذا پاداش نمی‌گیرد؛ بلکه با یک پاداش جایگزین که ممکن است برای او ارزش کمتری داشته باشد تشویق می‌شود. از آنجایی که سگ هرگز نمی‌داند که چه زمانی یک خوراکی در راه است با انتظار اینکه غذا دوباره در آینده ظاهر شود به پاسخ خود ادامه می‌دهد.

images 1669192601

اگر سگ من غذا دوست نداشته باشد چه؟

برای سگی که عاشق غذا است حتما باید از غذا به عنوان پاداش استفاده شود. پاداش‌های دیگر مانند اسباب‌بازی، تمجید کلامی و بازی برای سایر سگ‌ها می‌تواند به اندازه غذا تأثیرگذار باشد. شما می‌توانید با استفاده از هر چیزی که در ابتدا بیشتر به او انگیزه می‌دهد توانایی او را برای یادگیری افزایش دهید و سپس با تغییردادن پاداش‌هایی که استفاده می‌کنید آموزش را ادامه دهید.

آیا اگر به سگم غذا بدهم چاق می‌شود؟

اگر او را به درستی آموزش دهید، این اتفاق نمی‌افتد. میزان مصرف غذای روزانه سگ خود را اندازه‌گیری کنید. اگر قرار است سگ شما روز کم‌تحرکی داشته باشد، در آن روز کمتر به او غذا بدهید. به طور مشابه اگر سگ شما فعال است و انرژی زیادی مصرف می‌کند، باید میزان مصرف او را افزایش دهید.

جمع‌بندی

کاربرد تشویقی سگ در مورد آموزش و تربیت سگ از دیدگاه علم ثابت شده است و این موضوع سال‌هاست که برای رفع استرس و ازبین‌رفتن ترس در سگ‌ها، آموزش رفتارهای دلخواه و حتی سخن‌گفتن سگ‌ها به کار می‌رود. سگ برای انجام کارهای مثبت نیاز به انگیزه دارد و غذا با افزایش هورمون دوپامین این انگیزه را برای او فراهم می‌کند. در این مقاله علاوه بر توضیح درباره علت تأثیر غذا به عنوان تشویقی سگ در آموزش او، به توصیه‌هایی درباره نحوه انجام این کار پرداختیم که امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد.

جهت خرید تشویقی اورلاندو برای سگ از سایت پت راید مارکت دیدن فرمایید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up