• شناسه خبر : 72094
  • تاریخ انتشار : 26 فروردین 1402 - 01:11

با توجه به اینکه شیراز جزو شهرهای گرمسیری محسوب می‌شود، ممکن است برای برخی از گردشگران این سؤال ایجاد شود که بهترین فصل برای سفر به شیراز، چه زمانی است؟

c294bd7f 0e7c 4868 bc4a 7503f7163f6b

شهر زیبای شیراز از گذشته‌های دور به‌عنوان یکی از مراکز مهم فرهنگی و تاریخی در ایران، به‌شمار می‌رود. این شهر تمدنی، هرساله، میزبان صدها هزار گردشگر ایرانی و خارجی است که از جاهای دیدنی جذاب آن، همچون تخت جمشید، باغ ارم، مسجد نصیرالملک، حافظیه و غیره، بازدید می‌کنند.

با توجه به اینکه شیراز جزو شهرهای گرمسیری محسوب می‌شود، ممکن است برای برخی از گردشگران این سؤال ایجاد شود که بهترین فصل برای سفر به شیراز، چه زمانی است؟ به‌ همین دلیل، در این مقاله سعی کرده‌ایم به مقایسه کیفیت سفر به شیراز در فصل‌های مختلف بپردازیم و شرایط آب‌و‌هوایی این شهر را در زمان‌های مختلف سال، بررسی کنیم.

قطعاً علاوه‌بر توجه به فصل مناسب برای سفر، انتخاب یک هتل مناسب و با کیفیت نیز، نقش مهمی در جذابیت سفر دارد. یکی از هتل‌های لوکس که در نزدیکی دروازه قرآن قرار دارد، هتل بزرگ شیراز است. با اقامت در این هتل، لحظات خاطره‌انگیزی را تجربه خواهید کرد.

مقایسه سفر به شیراز در فصل‌های مختلف

در کدام فصل به شیراز سفر کنیم؟ شاید این سؤال در نگاه اول، کمی پیش پا افتاده به‌نظر برسد؛ زیرا اغلب مردم ایران، شیراز را با آب‌وهوای گرم آن می‌شناسند. بااین‌حال، خوب است بدانید که در این شهر دیدنی، قرار نیست همیشه گرمای طاقت فرسا را تحمل کنید. در بعضی از روزهای سال، آب‌و‌هوای مطبوع و بسیار معتدلی در انتظار شما است و طبیعتی سرسبز و هیجان‌انگیز، در دشت‌های اطراف آن، خودنمایی می‌کند. در ادامه، سفر به شیراز را در فصل‌های مختلف سال، بررسی می‌کنیم. اما پیش از هر چیز اقامت در هتل چمران شیراز را به دلیل داشتن ویو شهر و همینطور نزدیکی به جاهای دیدنی پیشنهاد می‌کنیم.

سفر به شیراز در فصل بهار

حافظیه شیراز

میانگین دمای شیراز در فصل بهار، 17 درجه سانتی‌گراد است. این دما نشان می‌دهد که اگر قصد سفر به شیراز دارید؛ بهترین زمان، فصل بهار است. در این فصل، طبیعت شیراز، کاملاً سرسبز است و بارش‌های ملایم بهاری، هوای شهر را تمیز و معتدل می‌کنند. فصل بهار، بهترین زمان برای بازدید از کوچه‌باغ‌های ایرانی و عمارت‌های قدیمی است. از جمله جاهای دیدنی که در این فصل می‌توانید از آنها بازدید کنید، می‌توان به باغ ارم، خانه زینت‌الملک، عمارت شاپوری، باغ نارنجستان قوام و باغ دلگشا اشاره کرد. اما نکته مهمی که نباید در این فصل فراموش نکنید، شلوغی زیاد و ترافیک شهر است؛ زیرا این فصل، انتخاب اغلب گردشگران ایرانی است و بسیاری از مردم تصمیم‌ می‌گیرند در تعطیلات بهار به شیراز سفر کنند.

جالب است بدانید که دقیقاً در اواسط بهار و روز 15 اردیبهشت، روز شیراز نام‌گذاری شده است و در این روز، جشن‌ها و برنامه‌های فرهنگی متنوعی در سراسر شهر برگزار می‌شود. شاید بتوان گفت، زیبایی اردیبهشت بدون شیراز، چنگی به دل نمی‌زند. پیشنهاد می‌کنیم که تجربه این جشن‌های زیبا در کنار عطر خوش بهارنارنج در خیابان‌های شیراز را هرگز از دست ندهید. از جمله برنامه‌های فرهنگی در این روز، می‌توان به نمایشگاه خوش‌نویسی، نمایشگاه مینیاتور، شب شعر، بالن‌سواری و آتش‌بازی اشاره کرد.

سفر به شیراز در فصل تابستان

اگر در تابستان به شیراز سفر کنید؛ میانگین دمای 30 درجه در انتظار شما است که به احتمال زیاد برایتان آزار دهنده خواهد بود. تابستان، هوای شیراز گرم و خشک می‌شود و معمولاً بازارهای خرید سوغاتی در این فصل، شلوغ و پر ازدحام است. در برخی روزهای تابستان، ممکن است شاهد پدیده گرد و غبار نیز باشید. با این شرایط، بهتر است برنامه سفر خود را به قبل یا بعد از فصل تابستان موکول کنید.

سفر به شیراز در فصل پاییز

در پاییز، شیراز به عروس شهرها تبدیل می‌شود. میانگین دما در این فصل، 20 درجه سانتی‌گراد است و هوای دلپذیر و مطبوع، سراسر شیراز را در بر می‌گیرد. جالب است بدانید که در این فصل، شیراز کاملاً خلوت است و با توجه به بازگشایی مدارس، معمولاً بسیاری از مردم از سفر به آن، منصرف می‌شوند؛ بنابراین اگر می‌خواهید از جاهای دیدنی شیراز بدون دردسر و ازدحام بازدید کنید، فصل پاییز بهترین زمان است. بازارهای شیراز در فصل پاییز، نسبتاً خلوت هستند و شما می‌توانید در کمال آرامش در این فصل، به خرید سوغاتی بپردازید. شیراز دارای انواع سوغاتی‌های خوشمزه و رنگارنگ است که از جمله بهترین آنها، می‌توان به مسقطی، یوخه، کلوچه شیرازی، فالوده، انواع عرقیات و نیز صنایع دستی و قلم‌زنی اشاره کرد. همچنین، بهترین بازارهای شیراز که برای خرید در فصل پاییز مناسب هستند، عبارت‌اند از بازار وکیل، بازار حاجی و بازار مسگرهای شیراز.

سفر به شیراز در فصل زمستان

برف snowfight

در زمستان، شیراز لباس سردی به تن می‌کند و دمای متوسط آن به حدود 5 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. هرچند در فصل زمستان، سرمای هوا مانع بازدید از جاهای دیدنی می‌شود؛ اما این به معنای پایان جذابیت سفر به شیراز در زمستان نیست. در این فصل سرد، تفریحات بسیار هیجان‌انگیزی وجود دارد که هرگز نباید از دست دهید. برای مثال، دریاچه برم فیروز که در مسیر برم فیروز به سپیدان قرار دارد و یا دریاچه مهارلو، در فصل زمستان، پوشیده از برف می‌شوند و زیبایی خیره‌کننده‌ای دارند. از جاده رؤیایی هرایجان که در میان جنگل قرار دارد نیز نباید چشم‌پوشی کرد. این جاده در فصل زمستان، در کنار مناظر بکر طبیعی و کوهستان اطراف آن، بسیار چشم‌نواز و رؤیایی است. پیست اسکی پولادکف سپیدان نیز، یکی از تفریحات هیجان‌انگیز در زمستان است.

بهترین زمان برای خرید سوغاتی در شیراز

بهترین زمان برای خرید سوغاتی در شیراز، زمانی است که این شهر، نسبتاً خلوت باشد و بتوان با فراغ باز در بازارهای سنتی این شهر، گشت‌و‌گذار کرد. معمولاً قیمت اجناس در این زمان‌ها نیز پایین‌تر از دیگر روزهای سال است. با توجه به نکاتی که اشاره کردیم، فصل پاییز، بهترین زمان برای خرید سوغاتی در شیراز است. بازارهای شیراز در این فصل، میزبان شما خواهند بود تا خریدی مطمئن و بدون دغدغه داشته باشید. در زیر، فهرستی از معروف‌ترین بازارهای شیراز، آورده شده است:

  • بازار وکیل شیراز: واقع در خیابان‌های زند، لطفعلی‌خان زند و طالقانی
  • سرای مشیر: یکی از بهترین بازارهای خرید سوغاتی در نزدیکی بازار وکیل شیراز
  • بازار حاجی: واقع در خیابان لطف‌علی خان زند
  • بازار مسگرهای شیراز: در نزدیکی بازار مشیر و بازار وکیل
  • مجتمع تجاری خلیج فارس: واقع در بزرگراه دکتر حسابی و بعد از زیرگذر گلستان
  • مرکز خرید زیتون شیراز: در نزدیکی ایستگاه مترو 15 خرداد قرار دارد
  • مرکز خرید آفتاب فارس: واقع در خیابان معالی آباد شیراز

محبوب‌ترین جاهای دیدنی شیراز

در این بخش، به معروف‌ترین اماکن دیدنی شیراز اشاره خواهیم کرد. این جاهای دیدنی در فصل بهار، جذابیت خیره‌کننده‌ای دارند؛ زیرا در بسیاری از آنها، باغ‌های چشم‌نوازی وجود دارد که در بهار به اوج زیبایی می‌رسند. با ما همراه باشید تا با این اماکن دیدنی آشنا شوید.

باغ ارم شیراز

این باغ، جزو قدیمی‌ترین باغ‌های به جا مانده ایرانی است که در خیابان ارم شیراز، قرار دارد. بازدید  از این باغ، بین 1 تا 2 ساعت از شما زمان خواهد گرفت. در داخل این مجموعه زیبای طبیعی، انواع درختان سر به فلک کشیده سروناز و ارغوان، گردو، نارنج، کاج و افرا اشاره کرد. گل‌های رنگارنگ ژاله، نسترن، میخک، بنفشه، شب بو و اطلسی نیز در سراسر باغ، فضایی رؤیایی خلق کرده‌اند.

مسجد نصیرالملک

شاید بتوان این مسجد را رؤیایی‌ترین مکان تاریخی در ایران به‌شمار آورد. پنجره‌ها و درب‌های چوبی این مسجد، با آینه‌کاری‌های رنگارنگ آن، نورپردازی خیال‌انگیزی را در داخل مسجد، خلق می‌کنند. با توجه به همین فضای رنگارنگ داخل مسجد، به آن مسجد صورتی نیز گفته می‌شود. قدمت مسجد نصیرالملک، به زمان شاهان قاجار باز می‌گردد. برای رفتن به مسجد صورتی، باید به خیابان لطف‌علی خان زند بروید. این مسجد از ساعت 7 تا 16:30 بعدازظهر، میزبان گردشگران عزیز است.

حافظیه

یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز، آرامگاه خواجه حافظ شیرازی، شاعر نامدار و معروف ایرانی است. این آرامگاه، علاوه بر مدفن این شاعر بزرگ، فضای سرسبز و بسیار دلنشینی دارد که هرگز نباید از دست دهید. این مجموعه تاریخی، در مجموع 2 هکتار مساحت دارد و در زمان‌های مختلف، تحت بازسازی قرار گرفته است. حافظیه در حدفاصل چهارراه ادبیات و چهارراه حافظیه قرار دارد. هر ساله در این مجموعه فرهنگی، برنامه‌های متعددی همچون شب شعر و حافظ‌خوانی برگزار می‌شود.

عمارت شاپوری

عمارت شاپوری در خیابان کریم‌خان زند واقع شده است. معماری این بنای تاریخی، شما را به یاد کاخ‌های رؤیایی در فیلم‌های سینمایی خواهد انداخت. این عمارت که در زمان رضاشاه بنا شده است، دارای باغی بسیار بزرگ و زیبا است که در وسط آن، حوض پرآب با فواره خروشان، خودنمایی می‌کند. معمار سازنده این بنا، عبدالصاحب شاپوری است که یکی از تاجران معروف شیراز بوده است. این عمارت، در مجموع 4635 مترمربع مساحت دارد و معماری ساختمان 2 طبقه آن، شباهت زیادی به آثار به‌جا مانده از زمان قاجار دارد.

جمع‌بندی

به‌طورکلی، فصل‌های بهار و پاییز، بهترین زمان برای سفر به شیراز هستند؛ خصوصاً در اواسط اردیبهشت، شیراز لباس سبزی و طراوت به تن می‌کند و سرشار از شادی و نشاط می‌شود. با این حال، اگر می‌خواهید از شلوغی دوری کنید و در کمال آرامش از شیراز بازدید کنید؛ سفر به شهر شیراز در فصل پاییز، گزینه بهتری برای شما است؛ زیرا در این فصل، بازارها و اماکن دیدنی، کاملاً خلوت هستند و قیمت‌ها نیز، مقرون‌به‌صرفه‌ است. اگر به تفریحات زمستانی علاقه دارید؛ سفر به این شهر زیبا را از یاد نبرید! در مجموع، برای انتخاب بهترین زمان سفر، بهتر است که به اهداف و شرایط خود توجه کنید.

حافظیه شیراز



دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up