• شناسه خبر : 72501
  • تاریخ انتشار : 01 خرداد 1402 - 02:56

یکی از بهترین مراجع برای یادگیری معاملات فارکس، بروکر کپیتال اکستند است.

نمودار تورم قیمت

چرا فارکس از بورس بهتر است و درآمد بیشتری برای معامله گران دارد؟

شما می خواهید معامله کنید، اما دو بازار مختلف تجاری برای معامله گران وجود دارد. بازارهای فارکس و بورس! کدام یک را انتخاب می کنید؟ این مقاله ضمن بررسی تفاوت های بورس و فارکس، خواهیم گفت چرا معامله در فارکس درآمد بیشتری دارد. البته شاید در نگاه اول مشخص باشد که چون معاملات در فارکس بصورت ارزی انجام میشود، طبیعتا درآمد دلاری کسب خواهید کرد و قطعا درآمد نسبت به بورس بالاتر است. اما در حقیقت فارکس مزایای بیشتر دیگری هم دارد که در سالهای اخیر معامله گران فراوانی را به سمت خود کشانده است.

توجه!  یکی از بهترین مراجع برای یادگیری معاملات فارکس، بروکر کپیتال اکستند است. بروکر بین المللی فارکس که هزاران معامله گر را در سرتاسر دنیا پشتیبانی می نماید.  این کارگزاری ضمن برگزاری وبینارهای رایگان ، مقالات آموزشی نیز ارائه میدهد. همچنین شما میتوانید در وب سایت capitalxtend.com/fa ضمن مشاهده انواع حساب های معاملاتیف روش های واریز و برداشت در کپیتال اکستند، یک حساب آزمایشی افتتاح کنید و بدون نیاز به واریز سرمایه، بصورت رایگان اقدام به خرید و فروش آزمایشی و یادگیری معاملات فارکس کنید. البته با ثبت نام در کپیتال اکستند تا 300 دلار پاداش سرمایه گذاری به شما اعطا میشود. همچنین جهت ارتباط با تیم پشتیبانی فارسی این بروکر بین المللی میتوانید در تلگرام از طریق آیدی capitalxtend_farsi اقدام نمایید.

مقایسه معاملات فارکس با بورس

بازار فارکس چیست؟

بازار فارکس یا «بازار ارز خارجی» بازاری است که در آن ارزها را می توان خرید، فروخت و مبادله کرد. شرکت‌کنندگان در این بازار از بانک‌ها، خرده‌فروشان فردی و حتی مسافرانی که به ارز محلی نیاز دارند، هستند.

قیمتی که فعالان بازار در آن ارز می خرند یا می فروشند با نرخ مبادله آنها تعیین می شود که ارزش یک ارز بر حسب ارز دیگر است – برای خرید یک واحد از ارز دیگر به چه مقدار از یک ارز نیاز دارید.

به عنوان مثال، یورو 1.21 دلار آمریکا ارزش دارد، به این معنی که برای خرید یک یورو به 1.21 دلار نیاز است.

معاملات فارکس درآمد دلاری

به طور روزانه، معاملات میلیون ها بار توسط افراد و شرکت های مختلف انجام می شود – به طور متوسط، بازار فارکس بیش از 6 تریلیون دلار در روز معامله می شود!

با این حال، این “قیمت” ثابت نیست و همیشه تغییر می کند.

به این دلیل که نرخ ارز بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود – هر چه تقاضا بیشتر باشد، قیمت بالاتر است و بالعکس.

نرخ ارز بسته به مواردی مانند رویدادهای جهانی، اخبار و همچنین سایر عوامل (گاهی حتی ناشناخته) می تواند تغییر کند، اگرچه تغییرات روزانه معمولاً بسیار اندک است.

اکثر معامله گران فارکس پوزیشن های خود را برای چند ساعت یا چند روز حفظ می کنند.

بورس چیست؟

«سهام» دقیقاً چیست؟ اگر سهام یا «سهم» یک شرکت را خریداری کنید، اساساً بخشی از آن را می‌خرید.

هرچه سهام بیشتری در یک شرکت خریداری کنید، درصد مالکیت شما بیشتر است. اکثر شرکت ها نیز به صورت سالانه یا فصلی سود سهام را به سهامداران پرداخت می کنند.

سود سهام مبلغی پول است – هر چه مالکیت شما بیشتر باشد، پول بیشتری دریافت خواهید کرد. معامله گران بازار سهام به طور کلی پوزیشن های خود را برای چند روز – تا ماه ها – حفظ می کنند.

بازار سهام مجموعه ای از صرافی ها است که سهام های مختلفی را در شرکت های مختلف معامله می کنند. سهام را می توان از طریق این شبکه صرافی ها (همانند خرید و فروش ارز) خرید و به دیگران فروخت.

برخلاف بازار ارز که هر روز هفته به صورت 24 ساعته فعالیت می کند، بازار بورس در هر کشوری زمان محدودی در روز دارد. حجم معاملات نسبت به فارکس بسیار پایین تر است. خرید و فروش محدودیت های خاصی دارد و نمیتوان انتظار سود های چشمگیر در کوتاه مدت داشت.

تفاوت های فارکس و بورس

به دلیل نوسانات و حجم تاریخی آنها، هر دو بازار فارکس و سهام به دو مورد از محبوب ترین بازارهای مالی تبدیل شده اند که می توانید در آنها معامله کنید.

اما تفاوت آنها چیست؟

اولین مورد از نظر حجم دارایی ها خواهد بود. معاملات فارکس حداکثر 330 جفت ارز اصلی و فرعی را با بیش از 6 تریلیون دلار حجم معاملات در روز ارائه می دهد. در این مورد بازار بورس به هیچ وجه قابل رقابت با فارکس نیست.

یکی دیگر از اجزای اصلی که در آن تفاوت سهام و فارکس وجود دارد، مستقیماً با «نقدینگی و نوسانات» مرتبط است.

معامله گران سهام عاشق استفاده از روشی به نام “خرید و نگهداری” هستند که به معنای قرار گرفتن در محیطی است که فرار است. این به تخمین نوسانات در نوسانات، برای زمانی که بالا و پایین است، کمک می کند تا از خطرات خاصی جلوگیری شود.

از سوی دیگر، بازار فارکس بر فعالیت‌های با حجم بالا در بازه زمانی کوتاه تمرکز دارد – که نقدینگی را برای معامله‌گران فارکس موثرتر می‌کند. به همین دلیل، اگر به دنبال تجارت در یک بازار کوتاه مدت هستید، قطعا فارکس را انتخاب میکنید.

معاملات فارکس در مقابل سهام

دلیل اصلی اینکه چرا هر کسی به بازار سهام یا فارکس علاقه مند است، به احتمال زیاد پول درآوردن یا تامین مالی است.

اما دقیقاً چگونه می توان در یکی از بازارهای ذکر شده معامله کرد؟

پاسخ به این سوال هم برای معاملات سهام و هم برای معاملات فارکس بسیار ساده است: خرید پایین، فروش بالا. با این حال، بخش دشوار و پیچیده‌تر در واقع یافتن «بالا» و «پایین‌ها» است.

دو روش اصلی برای انجام این کار وجود دارد: تحلیل تکنیکال و بنیادی.

هیچ پاسخ روشنی در مورد اینکه کدام ایدئولوژی بهتر است وجود ندارد و بنابراین بحث بین تحلیل تکنیکال و بنیادی به شدت به فرد و شخصیت آنها بستگی دارد.

هدف تحلیل‌های تکنیکی و بنیادی پیش‌بینی تغییرات آتی قیمت بر اساس اصول عرضه و تقاضا است.

تحلیل فنی

تحلیل تکنیکال استفاده از داده های گذشته (مانند قیمت یا حجم) با هدف پیش بینی تغییرات قیمت در آینده است.

به طور خلاصه، تحلیلگران تکنیکال سبک معاملاتی خود را بر این ضرب المثل بنا می کنند که «تاریخ تکرار خواهد شد».

معامله ‌گران با بررسی داده‌های گذشته، گاهی اوقات می‌توانند بالا و پایین‌ها را شناسایی کنند تا بتوانند در بهترین زمان خرید و فروش کنند تا بیشترین سود را کسب کنند.

تجزیه و تحلیل فنی برای هر دو بازار سهام و فارکس (و همچنین سایر بازارها) قابل استفاده است، با این حال، در درجه اول توسط معامله گران فارکس استفاده می شود. کسانی که به ریاضیات، علوم داده و تشخیص الگو علاقه مند هستند ممکن است به تحلیل تکنیکال نیز علاقه مند شوند.

تحلیل بنیادی

به عنوان مثال، یک سرمایه گذار (یا تاجر) عملکرد مالی یک شرکت را بررسی می کند و مقادیری مانند سود خالص، نسبت های حقوق صاحبان سهام و غیره را محاسبه می کند.

آنها همچنین خود شرکت و بازار آن را در نظر می گیرند – آیا مردم به این شرکت علاقه مند هستند؟ چند نفر از اقدامات آن سود می برند؟

عوامل کلان و خرد نیز در نظر گرفته می شوند (و همچنین بسیاری از عوامل دیگر) و برای تعیین ارزش بالقوه یا آینده یک شرکت استفاده می شوند. کسانی که به تجارت و سرمایه گذاران بلندمدت علاقه مند هستند ممکن است متوجه شوند که بازار سهام برای آنها مناسب تر است.

حجم تجارت فارکس

حجم در مورد هر دو بازار، مقدار معامله در یک دوره زمانی معین (معمولاً یک روز) است.

اساساً در بازار فارکس، معامله‌گران می‌توانند سفارشات خود را در سطح قیمت مورد نظر خود تکمیل کنند – بر اساس حجم، همیشه خریداران و فروشندگان زیادی وجود دارند.

حجم بالای معاملات دلاری فارکس نسبت به بورس

از نظر سهام، معامله گران ممکن است برای انجام سفارشات خود با یک قیمت خاص مواجه هستند.

بنابراین این عامل می تواند معاملات بازار سهام را در مقایسه با بازار فارکس دشوارتر کند.

بازار فارکس چه زمانی باز می شود؟

با توجه به اینکه بازار فارکس 24 ساعت شبانه روز و پنج روز هفته باز است، معامله گران ممکن است این را انعطاف پذیرتر از معامله در بازار سهام بدانند زیرا فقط 8 ساعت در روز باز است. بنابراین، بازار فارکس ممکن است برای معامله گران در سراسر جهان در مناطق زمانی مختلف بسیار سودمندتر باشد.

تنوع معاملات در فارکس

از نظر تنوع، هزاران سهام برای معامله در بازار سهام وجود دارد و تنها 27 جفت ارز اصلی در فارکس (از 8 ارز تشکیل شده است).

جفت ارزهای غیر عمده نیز قابل معامله هستند، اگرچه تعداد کل هنوز کمتر از 100 جفت است.

ردیابی هشت ارز اصلی در مقایسه با هزاران سهام مختلف، مسلماً آسان‌تر است.

در نهایت، این به معامله گران فارکس اجازه می دهد تا جفت های مختلف را بشناسند تا بهتر بفهمند چه چیزی برای آنها (و سبک معاملاتی آنها) مفید است.

کارمزد و کمیسیون فارکس

بروکر فارکس در هنگام انجام یک معامله، از «اسپرد» یک جفت ارز درآمد کسب می کنند. اسپرد تفاوت بین قیمت پیشنهادی و فروش است و مختص یک جفت ارز است.

اسپردها معمولاً بسیار کوچک هستند و به راحتی قابل محاسبه هستند – باعث شفافیت کارمزدها می شود. از سوی دیگر، بازار سهام به طور کلی اسپرد و کارمزد کمیسیون بالاتری را دریافت می کند.

این ممکن است برای معامله گران سهامی که با مقدار زیادی سرمایه معامله می کنند، یک نکته جزئی باشد، با این حال، برای معامله گران تازه کار یا مبتدی، کارمزدها واقعاً می تواند به سود آنها آسیب برساند. پس بطور کلی میتوان گفت فارکس در این فاکتور هم برتری دارد.

آیا معاملات فارکس ارزش دارد؟

واضح است که معاملات در بازار فارکس در مقایسه با بورس دارای مزایای بسیاری است که به دلیل ساعت انعطاف پذیری، کارمزد کمتر و حجم معاملات بیشتر، آن را برای گروه بزرگتری مناسب می کند.

اگر به سرمایه گذاری یا معاملات بلندمدت علاقه دارید، ممکن است بازار سهام برای شخصیت شما مناسب تر باشد.

تجارت در هر دو بازار مستلزم مهارت های مشابه و همچنین مهارت های بسیار متفاوتی است – بنابراین هیچ کدام برای مبتدیان کاملاً مناسب نیستند – اگرچه فارکس ممکن است برای معامله گران جدیدتر با سرمایه کمتر بهتر باشد.

اگر می خواهید در هر یک از بازارها معامله کنید، باید تحقیق و استراتژی های یادگیری را در نظر بگیرید و تصمیم بگیرید که کدام بازار برای شما بهترین است.

یکی از بهترین مراجع برای یادگیری معاملات فارکس، بروکر کپیتال اکستند است که ضمن برگزاری وبینارهای رایگان ، مقالات آموزشی نیز ارائه میدهد. همچنین شما میتوانید در وب سایت capitalxtend.com/fa ضمن مشاهده انواع حساب های معاملاتیف روش های واریز و برداشت در کپیتال اکستند، یک حساب آزمایشی افتتاح کنید و بدون نیاز به واریز سرمایه، بصورت رایگان اقدام به خرید و فروش آزمایشی و یادگیری معاملات فارکس کنید. البته با ثبت نام در کپیتال اکستند تا 300 دلار پاداش سرمایه گذاری به شما اعطا میشود. همچنین جهت ارتباط با تیم پشتیبانی فارسی این بروکر بین المللی میتوانید در تلگرام از طریق آیدی capitalxtend_farsi اقدام نمایید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up