• شناسه خبر : 72725
  • تاریخ انتشار : 18 خرداد 1402 - 02:35

به طور کلی چاه فاضلاب یک سازه است که برای جمع آوری و دفع فاضلاب استفاده می شود.

فاضلاب شامل آب‌های فاضلابی است که در اثر استفاده از آب در منازل، صنایع و سایر اماکن تولید می‌شود. چاه فاضلاب به عنوان یکی از اجزای سیستم فاضلاب شهری به کار می رود که در آن آب از طریق لوله های فاضلاب جمع آوری شده و به چاه فاضلاب منتقل می شود. چاه فاضلاب به دلیل حجم زیاد فاضلاب و ظرفیت محدود لوله‌های جمع‌آوری فاضلاب، از اهمیت بسیاری برخوردار است. در این مطلب قصد داریم در رابطه با چاه فاضلاب و نگه داری از آن نکاتی را بیان کنیم.

 انواع چاه فاضلاب

چاه های فاضلاب دارای انواع مختلفی می باشند که طریقه جمع آوری آب و دفع آن در هر کدام متفاوت می باشد و با توجه به شرایط محیط از آن ها استفاده می شود. در ادامه به برسی برخی از آن ها می پردازیم.

 1 . چاه سپتیک

چاه سپتیک یکی از انواع چاه فاضلاب می باشد که جهت انبار کردن مواد فاضلابی ساخته و از آن استفاده می شود. چاه سپتیک طوری طراحی شده است که آب به درون آن نفوذ نمی کند. در ساخت این چاه از موادی که مقاومت بالایی در برار خوردگی دارند و همچنین نفوذ ناپذیر می باشند مانند بتن، پلی اتیلن، مواد پلیمری و غیره استفاده می شود. استفاده از این مواد در ساخت چاه باعث می شود چاه در برابر نفوذ آب مقاومت بالایی داشته باشد.

 2 . چاه سپتیک چند بخشی

در مورد قبل چاه سپتیک را معرفی کردیم؛ این چاه دارای دو نوع تک بخشی و چند بخشی می باشد. از نوع چند بخشی جهت جدا کردن مواد معلق در فاضلاب از بخش مایع آن استفاده می شود.در این نوع چاه ها جدا سازی مواد در اتاقک هایی صورت می گیرد که به یکدیگر مرتبط می باشند.با استفاده از این چاه ها، مواد فاضلاب حفظ و نگهداری شده و از ورود آن ها به محیط جلوگیری می شود. البته باید توجه داشت که ظرفیت این چاه ها پس از مدتی پر شده و باید با استفاده از تانکر ها و یا دستگاه های مخصوص تخلیه شوند تا بتوان دوباره از آن ها استفاده کرد.

 3 . چاه جذبی

ساده ترین نوع چاه فاضلاب، چاه فاضلاب جذبی می باشد که به عنوان یکی از قدیمی ترین چاه ها نیز شناخته می شود.از این نوع چاه به دلیل ساختار ساده آن به راحتی می توان در بسیاری از مناطق استفاده کرد. ساز و کار این چاه به این صورت است که فاضلاب به آن وارد شده و پس از آن جذب زمین هایی می شود که در اطراف چاه قرار دارند. فاضلاب موجود در چاه جذبی توسط دیواره های آن جذب می شود. اما اینکه نفوذپذیری چاه چقدر است و چگونه فاضلاب را جذب می کند به جنس خاک و نوع زمینی که چاه در آن حفر شده است بستگی دارد.

 انواع چاه فاضلاب و نکات حفر و مراقبت از آنها

 عمر چاه فاضلاب

به طور کلی عمر مفید چاه ها فاضلاب به عوامل مختلفی بستگی دارد.برخی از این عوامل شامل ریزش دیواره های چاه، عمق چاه، جنس خاک و زمینی که چاه در آن حفر شده است، مقاوم سازی چاه با کول میله ای و انباری ، میزان ورودی فاضلاب به چاه می شود.
تخلیه به موقع چاه یکی از نکاتی است که از اهمیت بالایی برخوردار است . تخلیه چاه قبل از این که ظرفیت آن به طور کامل پر شود باعث افزایش طول عمر آن می شود.

 فاصله چاه فاضلاب از پی ساختمان

محلی که چاه در آن حفر می شود بسیار مهم است. فاصله چاه فاضلاب از پی ساختمان به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله قوانین محلی، نوع سیستم فاضلاب و شرایط زمینی. در برخی موارد، ممکن است قوانین محلی برای فاصله حداقلی چاه فاضلاب از پی ساختمان مشخص شده باشد، اما در بسیاری از موارد، توصیه می‌شود که فاصله بین چاه فاضلاب و پی ساختمان حداقل ۵ متر باشد. این امر به دلیل این است که اگر چاه فاضلاب نزدیک به ساختمان قرار داشته باشد، ممکن است بوی نامطبوع و همچنین خطر انتقال بیماری‌ها و عفونت‌ها به داخل ساختمان ایجاد شود. بنابراین، بهترین راهکار این است که چاه فاضلاب در فاصله ای امن و مناسبی از پی ساختمان قرار گیرد.

 جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب

جهت جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب خوب است به موارد زیر توجه داشته باشید.

 1 . استفاده از سیستم های جمع آوری فاضلاب

یکی از راه های جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب، استفاده از سیستم های جمع آوری فاضلاب می باشد.برای این کار می توانید از لوله هایی استفاده کنید که قطر بزرگ تری دارند. این کار باعث می شود که فاضلاب به راحتی از لوله ها عبور کند و همچنین احتمال مسدود شدن آن نیز کاهش یابد.

 2 . عدم دور ریختن مواد زائد

دور نریختن مواد زائد یکی دیگر از راه هایی است که مانع از زود پر شدن چاه فاضلاب می شود.توصیه می شود به هیچ عنوان مواد جامدی پسماند های مواد غذایی، پوشک و غیره را در چاه فاضلاب نریزید. این کار موجب می شود که چاه بسیار زود تر از آنچه که انتظارش را دارید پر شود. علاوه بر آن احتمال مسدود شدن مسیر آن نیز افزایش می یابد.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را با انواع چاه فاضلاب و نکات نگه داری از آن آشنا کنیم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up