• شناسه خبر : 7309
  • تاریخ انتشار : 21 خرداد 1398 - 02:39

مدیرکل محیط زیست استان اردبیل گفت: حدود ۲۵۷ گونه پرنده در استان اردبیل ثبت شده و بدین منظور تدوین اطلس پرندگان برای شناسایی و حفاظت از این گونه‌ها ضروری به نظر می‌رسد.

پرنده

فعالیت 57 محیط بان در 11 پایگاه 

به گزارش شهرخوان، مدیرکل محیط زیست استان اردبیل گفت: به منظور شناسایی و حفاظت از گونه‌های مختلف جانوری تدوین اطلس پرندگان در بسیاری از شهرهای استان اردبیل آغاز شده است.

محمد خداپرست در همایش گرامیداشت هفته محیط زیست که در سالن همایش اداره کل محیط زیست استان اردبیل برگزار شد، اظهار کرد: حدود ۲۵۷ گونه پرنده در استان اردبیل ثبت شده و بدین منظور تدوین اطلس پرندگان برای شناسایی و حفاظت از این گونه‌ها ضروری به نظر می‌رسد.

وی از فعالیت ۵۷ محیط‌بان در ۱۱ پایگاه خبر داد و افزود: تنوع زیستی موجود در استان اردبیل ۳۰ درصد تنوع زیستی کشور را شامل می‌شود که این آمار اهمیت توجه مضاعف به حفظ گونه‌های مختلف منطقه را یادآوری می‌کند.

۱۷/۷ درصد مساحت استان را مناطق شکار ممنوع است

مدیرکل محیط زیست استان اردبیل ۱۷/۷ درصد مساحت استان را مناطق شکار ممنوع دانست و یادآور شد: با فعالیت شبانه‌روزی و جهادی محیط‌بانان و مشارکت اهالی بومی اقدامات لازم برای حفظ گونه‌های مختلف جانوری در حال انجام است.

پرنده

رهاسازی اردک ماهی در دریاچه نئور

خداپرست از رهاسازی اردک‌ماهی در دریاچه نئور و انجام نمونه‌برداری از این منطقه طی روزهای آتی خبر داد و یادآور شد: مطالعات احیای دریاچه نئور از سال ۹۳ آغاز گشت و بعد از جمع‌بندی و دریافت اطلاعات مورد نیاز عملیات اجرایی احیای این دریاچه از سال ۹۵ شروع شد.

مدیرکل محیط زیست استان اردبیل از تلاش برای ثبت سد«میل‌مغان» به عنوان تالاب بین‌المللی خبر داد و تشریح کرد: برای دستیابی به این مهم نیازمند مشارکت شرکت آب منطقه‌ای و وزارت نیرو هستیم تا با افزایش همکاری‌ها و فراهم آوردن زمینه ثبت این منطقه به عنوان تالاب بین المللی، حفاظت از زیستگاه و گونه‌های در معرض انقراض با دقت بیشتری انجام پذیرد.

پرنده مهاجر

خداپرست در خصوص توجه به مباحث آموزشی نیز گفت: حضور در روستاها با همکاری سازمان‌های مردم نهاد شتاب مناسبی به خود گرفته و فرهنگ پاکسازی محیط از زباله نیز در حال نهادینه شدن است.

آموزش استفاده از سلاح‌های بیهوشی برای محیط‌بانان 

وی به ارائه آموزش‌های لازم برای محیط‌بانان در خصوص نحوه استفاده از سلاح‌های بیهوشی اشاره کرد و افزود: برخورداری از سیستم‌های نوین حفاظتی از جمله دوربین‌های پیشرفته ضروری بوده و برای فراهم آوردن زیرساخت‌های مورد نیاز تعامل مناسبی با سازمان محیط زیست انجام می‌پذیرد.

شکار پرنده با تفنگ بادی

مدیرکل محیط زیست استان اردبیل یادآور شد: آموزش در مدارس و استفاده از ظرفیت طلاب و ائمه جماعت برای ترویج فرهنگ صیانت از محیط زیست در دستور کار قرار گرفته و جلسات مختلف آموزشی نیز با کشاورزان در خصوص سوزاندن ضایعات کشاورزی و کشت زیر نایلونی برگزار شده است.

ایجاد ایستگاه‌های جدید سنجش کیفی هوا در اردبیل

خداپرست از انجام پیگیری‌های نهایی برای خریداری و ایجاد ایستگاه‌های جدید سنجش کیفی هوا در اردبیل خبر داد و اذعان داشت: به منظور بهره‌مندی از پیش‌آگاهی‌های لازم برخورداری از تجهیزات مورد نیاز برای ارائه داده‌های دقیق از میزان آلودگی هوا ضروری بوده و امیدواریم در سال‌ جاری مراحل نهایی خرید و نصب دستگاه‌های سنجش کیفی هوا طی شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up