• شناسه خبر : 7796
  • تاریخ انتشار : 27 خرداد 1398 - 12:19

محققان به تازگی دریافتند، ترکیب موجود در میوه هایی مانند انار با روند پیری مبارزه می کند.

انار
شهرخوان: از آنجایی که پیری یکی از عوامل اصلی بروز بیماری ها است، هدف قرار دادن این فرایند می تواند به درمان بیماری ها و بهبود کیفیت زندگی افراد کمک کند؛ از همین رو محققان مؤسسه «پلی‌تکنیک فدرال لوزان» گام جدیدی را به سمت این هدف برداشتند و در آزمایشات بالینی انسانی نشان دادند که نوعی ترکیب در برخی میوه ها از روند پیری جلوگیری می کند و هیچ عوارض جانبی ندارد.

محققان در این مطالعه بر روی ترکیبی به نام «urolithin A» تمرکز کردند. به نظر می رسد که این ترکیب با بهبود عملکرد میتوکندری (بخشی از سلول که انرژی تولید می کند) از پیری جلوگیری می کند.

گفتنی است؛ این ترکیب به طور طبیعی در هیچ غذایی یافت نمی شود اما بیومولکول های موجود در میوه هایی مانند انار و تمشک در روده انسان به urolithin A تبدیل می شوند.

محققان پس از تهیه این ترکیب، آن را در دوزهای مختلف خوراکی به گروهی متشکل از 60 سالمند دادند. همچنین این تیم ایمنی و اثر این ترکیب را در یک دوره 28 روزه آزمایش کرد و دریافت که مصرف urolithin A هیچ عوارض جانبی ندارد.

 

انار

طبق این گزارش، دانشمندان دریافتند که مصرف دوز 500 تا هزار میلی گرم از این ترکیب، در بیان ژن میتوکندری در سلول های عضلات اسکلتی موثر بوده و فعالیت بیوژنز میتوکندری را تحریک می کند.

امید است که این ترکیب بتواند از کاهش حجم ماهیچه های اسکلتی که به طور طبیعی با افزایش سن اتفاق می افتد، جلوگیری کند.

گفتنی است؛ انار از جمله میوه هایی است که در قرآن کریم نیز از آن یاد شده و همچنین در طب اسلامی نیز از جایگاه ویژه ای برخوردار است و همواره مورد تاکید ائمه (ع) قرار داشته است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up