• شناسه خبر : 7873
  • تاریخ انتشار : 28 خرداد 1398 - 10:12

رئیس کل دادگستری استان اردبیل گفت: با متخلفان کشت زیر نایلونی برخورد انجام می گیرد و در صورت لزوم این شیوه کشت ممنوع گردد.

زباله

مدیریت پسماند در اردبیل جدی گرفته شود

به گزارش شهرخوان، رئیس کل دادگستری استان اردبیل بر لزوم مدیریت دقیق پسماند در این استان تاکید کرد.

از اداره کل حفاظت محیط زیست اردبیل، ناصر عتباتی در نشستی با مدیرکل حفاظت محیط زیست اردبیل خواستار حفاظت از منابع حیاتی همچون آب، خاک، هوا و تنوع زیستی برای نسل های امروز و آینده شد و افزود: استان اردبیل از بهترین تنوع اقلیمی، گیاهی و جانوری برخوردار است و از منحصر بفرد ترین مناطق در سطح کشور بوده و این ثروت و سرمایه، امانتی در دستان ماست.

او با اشاره به حساسیت مدیریت پسماند در استان گفت: مسئولان استانی باید توجه ویژه ای به مساله پسماند، بویژه پسماند بیمارستانی داشته باشند.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل تشریح کرد: بایستی با متخلفان کشت زیر نایلونی برخورد انجام گیرد و در صورت لزوم این شیوه کشت ممنوع گردد.

 

ناصر عتباتی

وی همچنین با اشاره به قاطعیت در حوزه شکار و صید اظهار داشت: تجهیز محیط بانان و پرسنل به تجهیزات نوین و استفاده از لوازم و دستگاههای بروز در پایش آلودگی ها و مناطق تحت مدیریت و به حداقل رساندن عامل انسانی از ضروریات می‌باشد.

عتباتی افزود: مجموعه قضایی استان از اداره کل حفاظت محیط زیست اردبیل و همکاران آن اداره کل به عنوان ضابط خاص دادگستری حمایت ویژه داشته و آماده هر نوع همکاری های متقابل در راستای حفاظت از محیط زیست می باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل نیز در این نشست با قدردانی از مساعدت ها و توجه ویژه مجموعه دستگاه قضایی استان به مقوله حفاظت از محیط زیست، گزارشی از روند اقدامات صورت گرفته ارائه کرد.

محمد خداپرست افزود: به مناسبت گرامیداشت هفته محیط زیست و با شعار جهانی “کاهش آلاینده ها و پسماند؛ آسمان آبی، زمین سبز” برنامه های متنوعی از جمله؛ پاکسازی تالاب تپراق کندی، منطقه گردشگری فندقلو، مسیر اردبیل به سرعین و سایر مناطق گردشگری در استان انجام شد.

او اظهار داشت: اجرای برنامه مدیریت پسماند در روستاها، برگزاری کارگاه های آموزشی با موضوع پسماند، ویژه دهیاران و عشایر و دیگر برنامه های متنوع در سطح استان بمنظور آگاه سازی عمومی و حساسیت آحاد جامعه به حفاظت از محیط زیست در طول هفته برگزار شد.

وی همچنین با اشاره به پایش روزانه مزارع کشت های زیر نایلونی و گشت های مشترک این اداره کل با کارشناسان جهاد کشاورزی استان گفت: پسماندهای پلاستیکی برجای مانده در مزارع پس از برداشت محصولات جالیزی (زیرنایلونی) بدلیل مدت زمان زیاد ماندگاری بر روی خاک، علاوه بر آلودگی محیط زیست، اثرات جبران ناپذیری بر حاصلخیزی و از بین رفتن بافت موثر خاک دارد.

 

محمد خداپرست

خوداداری کشاورزان از آتش زدن پسماندهای نایلونی و ضایعات کشاورزی

او افزود: کشاورزان طبق الزامات قانونی باید از آتش زدن پسماندهای نایلونی و ضایعات کشاورزی خودداری و ضایعات و پسماندهای پلاستیکی مزارع را پس از برداشت محصولات جالیزی (زیر نایلونی) جمع آوری کنند.

خداپرست به بحث آلودگی هوا و ریز گرد های استان نیز اشاره کرد و گفت: شناسایی و مطالعه کانون های ریز گرد در استان در دست بررسی قرار دارد و اقداماتی هم در جهت کاهش ریزگردها از قبیل بذرپاشی یونجه در کانون های ریزگرد انجام شده است.

وی همچنین از پیگیری افزایش سرانه فضای سبز و بحث حق آبه رودخانه‌های استان بویژه رودخانه بالیخلوچای که از عوامل کاهنده ریز گردها می باشند، خبر داد.

پیگیری پخش بنزین یورو 4 

او همچنین به توزیع سوخت یورو ۴ در جایگاه پخش گازوئیل در استان اشاره کرد و گفت: پیگیری های لازم در خصوص پخش بنزین یورو ۴ نیز انجام گرفته است.

خداپرست تشریح کرد: برنامه ریزی و زمان بندی برای پایش آبهای گرم و آلودگی های ناشی از آنها انجام شده و یکی از اولویت های این اداره کل می باشد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۱ پاسگاه محیط بانی سطح استان دایر و فعال می باشد افزود: محیط بانان به صورت شبانه روزی در این پاسگاهها حضور دارند و اقدامات و تمهیدات لازم بمنظور حفاظت و حراست از محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی گیاهی و جانوری استان در این راستا صورت می گیرد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up