کاهش مصرف قند اگرچه کار ساده‌ای نیست، ولی اثرات مثبت آن شامل پیشگیری از ابتلا به دیابت، بیماری‌های قلبی و همچنین اضافه وزن می‌شود.

قند

شهرخوان: بی‌شک کاهش مصرف قند کار ساده‌ای نیست چون این ماده در ترکیب تمام کیک‌ها، نان، غذاهای آماده و… وجود دارد، اما کاهش مصرف این خوراکی‌ها تغییرات مثبتی در بدن ایجاد می‌کند که منجر به افزایش کیفیت زندگی خواهد شد:

حفظ سلامت کبد

زیاده‌روی در مصرف قند فشارمضاعفی روی کبد می‌‌گذارد تا جایی که اثرات آن را با الکل مقایسه کرده‌‌اند.اما خودداری از مصرف زیاد قند کار کبد را کاهش می‌دهد و به این ترتیب به سلامت آن کمک بیشتری می‌شود.

حفظ وزن سالم

رفتارهای غذایی مملو از تنقلات شیرین، باکالری بالا و کم‌فیبر بدون‌شک منجر به افزایش وزن می‌شود، خطر ابتلا به سندرم متابولیک و دیابت را نیز بالا می‌برد.علاوه‌بر این مصرف زیاد قند باعث از بین بردن هورمونی در بدن می‌‌شود که «لپتین» نام دارد و مسئول ایجاد احساس سیری بعد از مصرف غذا است.در نتیجه مدام احساس گرسنگی می‌‌کنید و میل زیادی به مصرف مواد غذایی قندی دارید. اما زمانی که مصرف قند را کاهش می‌دهید و به حداقل می‌‌رسانید بدن به‌تدریج کنترل اشتها را به دست می‌گیرد. در نتیجه به موقع احساس سیری می‌کنید و به این ترتیب کالری بیش از نیاز عایدتان نمی‌‌شود. بدون‌شک کاهش دریافت کالری نیز شما را از چاقی و عوارض آن نجات می‌دهد.

چاقی

کاهش سطح تری‌گلیسیرید

محققان اعلام کردند که خوردن بیش از حد موادقندی سطح تری‌گلیسیرید خون را بالا می‌برد و ممکن خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش دهد. ترک مصرف قند و رساندن آن به حداقل میزان، روشی مناسب برای حفظ سلامت قلب و کنترل تری‌گلیسیرید است. تری‌گلیسیرید نوعی چربی است که کالری‌‌های ناشی از مصرف قند را ذخیره کرده و اثرات کلسترول خوب خون را زایل می‌‌کند.

کاهش مشکلات دندانی

قند بیشتر با تشکیل بیشتر حفره‌های دندانی ارتباط مستقیم دارد. با وجود مسواک‌زدن و استفاده منظم از نخ دندان، خوردن کمتر قند از بروز این حفره‌ها می‌تواند به نحو چشمگیری پیشگیری کند.

دندان

جوانی پوست

مصرف زیاد قند باعث بروز روندی به‌نام گلیکوزیله می‌‌شود که مخصوص ذوب‌کردن قند به وسیله‌ فیبرهای پروتئین‌ها است. این روند نیز آسیب‌‌های جدی به الاستین و کلاژن پوست می‌‌رساند. با کاهش مصرف قند پوست سالم‌تری خواهید داشت و علائم پیری یعنی چین و چروک و غیره دیرتر سراغتان خواهد آمد.

پیری پوست

  پرینت

https://shahrkhan.ir/9386