• شناسه خبر : 9582
  • تاریخ انتشار : 20 تیر 1398 - 12:53

جلسه بررسی آخرین وضعیت ثبت جهانی کوه سبلان بار دیگر با اخبار خوب و بد و تاکید به روند طولانی ثبت همراه شد.

سبلان

به گزارش شهرخوان، کوه سبلان به عنوان سومین قله مرتفع کشور یکی از جاذبه‌های کم‌نظیر با برخورداری از ظرفیت ثبت جهانی است که با وجود سال‌ها تاکید محقق نشده است.

جلسه بررسی آخرین وضعیت ثبت جهانی کوه سبلان بار دیگر با اخبار خوب و بد و تاکید به روند طولانی ثبت همراه شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با اشاره به اینکه سبلان ظرفیت کم‌نظیری برای ثبت جهانی است، گفت: متاسفانه این مهم تاکنون محقق نشده و سبلان از سال 2001 در فهرست موقت ثبت جهانی است.

نادر فلاحی با بیان اینکه این اثر به لحاظ طبیعی و فرهنگی و میراث معنوی اهمیت ویژه دارد، گفت: متاسفانه شاهد برخی ساخت و سازهای نامناسب در پیرامون کوه سبلان هستیم و این در حالی است که ثبت جهانی می‌تواند نسبت به ساماندهی این اثر طبیعی منجر شود.

 

نادر فلاحی

 

وی با تاکید به اینکه جهت ثبت جهانی لازم است کارگروه ویژه هستیم تا به صورت جدی مطالعات جامع در این خصوص آغاز شود و در ادامه نسبت به ثبت جهانی اقدام کنیم.

دست نیافتن اردبیل به جایگاه واقعی خود در ثبت جهانی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تصریح کرد: اردبیل به جایگاه واقعی خود در ثبت جهانی دست نیافته و با وجود ظرفیت‌های متنوع فرهنگی و تاریخی تنها یک اثر ثبت جهانی یعنی مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی را دارد.

فلاحی افزود: حتی بعد از ثبت جهانی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی نیز اقدامات شاخصی برای توسعه و تقویت این بنای تاریخی صورت نگرفته و این در حالی است که بعد از ثبت جهانی، اقدامات مختلفی از جمله تملک زمین و الحاق به محوطه ثبت جهانی و یا پژوهش‌های وسیع ضرورت داشت.

وی اظهار کرد: اردبیل این توان را دارد که در ثبت جهانی آثار سرآمد باشد اما برخی بی‌توجهی‌ها موجب شده تاکنون به جایگاه واقعی دست نیابیم.

همچنین کارشناس دفتر ثبت جهانی سازمان میراث فرهنگی در این جلسه به ضرورت تعریف سازو کار منسجم و کارگروه ویژه ثبت جهانی کوه سبلان تاکید کرد و گفت: ضروری است مطالعات جامع و منسجمی در حوزه‌های مردم شناسی، معماری، باستان شناسی، ارزش‌های ناملموس و فرهنگ عامیانه انجام شود.

بینایی با تاکید به اینکه ضروری است محدوده ثبت جهانی و شاخصه‌های فرهنگی و طبیعی مشخص شود، افزود: همچنین مقایسه تطبیقی با سایر آثار ثبت جهانی نیز ضروری است.

وی با اشاره به ضرورت معرفی این اثر به عنوان اثر مشترک ثبت جهانی دو استان آذربایجان شرقی و اردبیل، تصریح کرد: بعد از مطالعات اولیه آسیب‌شناسی اثر ثبت جهانی ضروری است و نقشه منطقه نیز احصا شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up