• شناسه خبر : 35018
  • تاریخ انتشار : 07 شهریور 1399 - 08:17

متخصص بیماری های عفونی، نسبت به همه گیری کرونا با شیوع آنفلوانزا با توجه به نزدیک شدن به فصل پاییز هشدار داد و از مردم خواست بیش از پیش رعایت نکات بهداشتی را مدنظر قرار دهند.

سرماخوردگی

شهرخوان: شروین شکوهی متخصص بیماری‌های عفونی، ضمن هشدار در خصوص فرارسیدن فصل پاییز و تقارن دو اپیدمی ویروسی کووید ۱۹ و آنفلوانزا، گفت: اگر فردی دچار علائم مشترک این دو بیماری شد، حتماً باید با مراکز بهداشتی و درمانی ارتباط برقرار کرده و در صورت نیاز به موقع درمان مناسب را دریافت کند تا زنجیره انتقال این دو ویروس کمرنگ شود.

وی ادامه داد: راه انتقال ویروس کووید ۱۹ و آنفلوانزا تقریباً مشابه است و در ابتدا علائم مشترک بسیاری دارند و ممکن است در صورت پیشرفت بیماری، علائم کمی با هم فرق داشته باشند. همچنین این دو ویروس با درصد اندکی تفاوت، کشنده هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، با اشاره به تفاوت درمان بیماری کرونا با آنفلوانزا، بیان کرد: برگزاری آزمون‌های جامع و کنکور، برگزاری مراسم محرم و پیش رو بودن فصل اپیدمی آنفلوانزا، وضعیت پاییز امسال را نگران کننده تر کرده است و کادر بهداشتی و درمانی بیش از پیش دست به گریبان مبارزه با این دو بیماری خواهند بود. همچنین شاهد آغاز موج دوم بعد از گذشت بیش از یک ماه از بازگشایی‌ها در اردیبهشت ماه بودیم که نشان می‌دهد با توجه به برگزاری مراسم و تجمعات اخیر برای حداقل یک ماه آینده باید هوشیار باشیم.

مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه در ادامه تصریح کرد: حجم کار در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی بسیار بالاست، از هموطنان خواهش می‌کنم در منزل بمانند و فقط در مواقع ضروری با رعایت تمام نکات بهداشتی از منزل خارج شوند. همچنین در زمان خروج تا حد امکان از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنند، حتماً ماسک بزنند، فاصله اجتماعی را رعایت کنند، به مراکز شلوغ نروند و مرتب دست‌های خود را بشویند.

خطر ابتلاء به ویروس کووید ۱۹ را در کمین تمام افراد

وی خطر ابتلاء به ویروس کووید ۱۹ را در کمین تمام افراد، حتی کسانی که تاکنون به کرونا مبتلا شده اند و ابتلای آنها ثابت شده است، خواند و افزود: تمام مردم باید پروتکل‌های بهداشتی را کامل رعایت کنند، چراکه ممکن است آلودگی به ویروس کووید ۱۹ و آنفلوانزا همزمان اتفاق بیفتد.

فلوشیپ بیماری‌های عفونی در بیماران پیوندی، عنوان کرد: پرسنل بهداشت و درمان ماه‌ها است بدون استراحت در حال خدمت رسانی هستند و بسیار خسته شده اند، از طرفی نرخ بالای مرگ و میر بیماری کرونا موجب خستگی مضاعف و در برخی موارد افسردگی پزشکان و پرستاران و کادر درمان می‌شود، چراکه پرسنل کادر درمان با بهبودی بیماران انگیزه می‌گیرند و با از دست دادنشان غصه می‌خورند. تعدادی از پرسنل و پزشکان نیز به این بیماری مبتلا و حتی جان خود را از دست داده اند.

شکوهی در پایان، مجدد بر لزوم رعایت بیش از پیش نکات حفاظتی و بهداشتی تاکید کرد و خطاب به هموطنان گفت: پرسنل برای خدمت رسانی در فصل پاییز نیاز به استراحت دارند، به همین علت باز هم خواهش می‌کنم تا حد امکان کارهایتان را از منزل انجام دهید.

مهردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up