• شناسه خبر : 36060
  • تاریخ انتشار : 22 شهریور 1399 - 11:46

امام جمعه اردبیل بازگشایی محوطه اطراف مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین را ضروری دانست و گفت: این اقدام که با تکمیل پروژه زمینه برای همسطح‌ شدن آن با محوطه حیاط شیخ صفی‌الدین فراهم خواهد شد.

حسن عاملی

آیت‌الله سیدحسن عاملی در بازدید از آخرین اقدامات انجام‌شده در بخش‌های مختلف مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی اظهار داشت: اقدامات انجام شده در زمینه احداث و راه‌اندازی صحن جدید قیزیلباش‌لار در مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی مناسب و شایسته قدردانی است.

وی نهایت رضایت خود را از میزبانی شایسته عزاداران حسینی ایام محرم و برنامه‌های فرهنگی، مذهبی در این مکان ابراز و اعلام کرد: این مکان هدیه ارزشمند زمان ما برای اردبیل و آیندگان خواهد بود و افزودن فضای محوطه کوچه بیرونی به این صحن در آینده ضروری بوده که انتظار می‌رود در این زمینه اقدام شود.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل همچنین در بازدید از موزه‌های جدیدالتاسیس و در حال تکمیل این مجموعه بیان کرد: افزایش ماندگاری گردشگران و تبیین جایگاه فاخر و ارزشمند اردبیل در تاریخ کشور از مزایای افزایش تعداد موزه‌ها در این مجموعه به شمار می‌رود.

عاملی گفت: اقدام میراث‌فرهنگی استان در تخلیه برخی فضاهای اداری این مجموعه و تبدیل آنها به موزه‌های فاخر تاثیر بسزایی در ماندگاری گردشگر و معرفی این مجموعه و تاریخ و تمدن منطقه خواهد داشت.

امام جمعه اردبیل در مورد ایجاد موزه صفویه‌شناسی، با ابراز رضایت از این اقدام بیان کرد: با تعمیر و تجهیز مدرسه پورسینا و تبدیل آن به مرکز کتابخانه و پژوهشکده صفویه‌شناسی، زمینه برای معرفی منابع پژوهشی برای محققان و علاقمندان در این حوزه ایجاد خواهد شد.

عاملی افزود: ما در استان اردبیل محل ویژه‌‌ای برای میزبانی از میهمانان خارجی و مهم نداشتیم و تجهیز سالن میهمانان ویژه در جوار بقعه شیخ اقدام بسیار شایسته‌ای بود که ضرورت آن در استان احساس می‌شد، استقبال از میهمانان خارجی ویژه در چنین مکان مقدسی همیشه نام و خاطره اردبیل را در ذهن میهمانان جاودانه خواهد کرد.

وی بازگشایی محوطه اطراف مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین را ضروری دانست و گفت: این اقدام که با تکمیل پروژه زمینه برای همسطح‌ شدن آن با محوطه حیاط شیخ صفی‌الدین فراهم خواهد شد، زمینه برای وسیع‌تر شدن این مجموعه را فراهم می‌کند که اقدامات و پیگیری‌های مدیریت میراث‌فرهنگی استان در این زمینه مناسب و مطلوب بوده است.

نادر فلاحی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل نیز در این بازدید با اشاره به برخی از آخرین اقدامات انجام شده در مجموعه اظهار کرد: برخی اقدامات در این مجموعه شامل تسطیح و آجرفرش کردن محوطه شهیدگاه، ایجاد سالن معرفی، ایجاد بنای یادبود شهدای جنگ چالدران و شیروان، بازگشایی محوطه میدان عالی‌قاپو و غیره بوده است.

جواد انصاری رئیس شورای شهر اردبیل نیز با اعلام حمایت خود از عملیات بازگشایی محوطه اطراف مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی گفت: این بنا نگین شهر اردبیل است و شورا و شهرداری اردبیل از هرگونه حمایتی جهت تملک، بازگشایی و بهسازی مابقی املاک واقع در حریم این بنا دریغ نخواهد کرد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up