• شناسه خبر : 58672
  • تاریخ انتشار : 08 آبان 1400 - 08:30

یک نماینده مجلس یازدهم مطرح کرد: «سرمایه کشور را در آن سوی مرز هزینه کردن، به صلاح کشور نیست. چرا ترکیه این کار را نمی‌کند؟ یعنی ایران نا‌امن است؟ زمین و امکانات ندارد؟»

مجلس

کاظم موسوی، نماینده اردبیل:* (در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا با وجود اوضاع نابسامان اقتصادی ترکیه، ایرانیان بازهم آنجا را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند): «ترکیه به یک سری کار‌های ناشایستی دست می‌زند. در ابتدای امر باید بگویم اردوغان و وزرای مربوطه‌اش مخصوصا در حوزه آب یک دقت و توجهی برای سد کاراکورت داشته باشند. آن سد برای بیش از ۵۰ سال آینده مملکتشان است که همه آب‌های ارس و کوه کردستان را قطع می‌کند و برای خودشان در همسایگی به هیچ وجه صلاح نیست و باید حسن همجواری را در نظر گیرد. مسئله بعدی این است که اگر ما دو کشور همسایه هستیم و آن‌ها ترک هستند و ماهم آذری در کشور داریم، معنایش این است که ما یکی هستیم و باید توجهاتش را به این مورد بیشتر کند.»

* ایرانیان آنجا خانه می‌خرند و می‌سازند، اما من به ایرانیان عزیز می‌گویم که چرا پول‌های کشور را می‌برید به خارج و آنجا ساخت و ساز می‌کنید؟ ایران بهترین و امن‌ترین کشور است و در راس امور و به عنوان فرماندهی کل قوا، به عنوان مجتهد جامع الشرایط، یک فقیه عادل و عالم و به‌روز، حضرت آیت الله خامنه‌ای که در راس امور هستند، امنیت و رفاه در کشور بیشتر است.

*(ضمن تاکید بر اینکه خرید خانه در ترکیه به صلاح کشور نیست): «سرمایه کشور را در آن سوی مرز هزینه کردن، به صلاح کشور نیست. چرا ترکیه این کار را نمی‌کند؟ یعنی ایران نا‌امن است؟ زمین و امکانات ندارد؟ از سوی دیگر بعضی هم به لحاظ تورم و افزایش قیمت مسکن که در داخل کشور داریم، دو دو تا چهارتا و آنجا ساخت و ساز انجام می‌کنند.»

* (درباره اینکه برای افزایش سرمایه‌گذاری در داخل کشور باید چه کرد): «این امر مستلزم آن است که وزارت مسکن و شهر‌سازی در جهت جلوگیری از افزایش قیمت زمین و مسکن باید جلوی آن‌ها را بگیرد. ما هم در مجلس برای خانه‌های خالی و بدون ساکن، مخصوصا خانه‌های لاکچری اخذ مالیات گذاشتیم به این منظور که این‌ها را بیاوریم به خط و سازمان امور مالیاتی از آن‌ها مالیات اخذ کنند، برای صرف در زیر ساخت‌های کشور و بعضا در کمبود بودجه صرف می‌شود. باید سعی کنیم بودجه سالم به کشور تحویل دهیم و بتوانیم برای کشور در حد وسع‌مان که در خدمت نظام هستیم، در جهت رفع موانع تولید در این زمینه کار‌هایی را انجام دهیم.»

* بنابراین من به مردم ایران و آن‌هایی که در خارج از کشور سرمایه گذاری می‌کنند، مخصوصا در ترکیه می‌گویم که اصلا به صلاحشان نیست. چرا که فردا روزی اگر خدایی نکرده یک اتفاق جزئی پیش بیاید، سرمایه آن‌ها به خطر می‌افتد و متزلزل می‌شود. توصیه‌ام این است هر سرمایه‌ای که هست در کشور خودمان انجام شود.»

* نا‌امن نشده. مگر اینکه می‌گویند قیمت خانه در ترکیه ارزان است شاید ترکیه نیتی کرده که برای ایرانیان ارزان انجام دهد. یک عده آدم‌هایی که پول و امکانات دارند، آنجا سرمایه‌گذاری می‌کنند و در مورد همه صدق نمی‌کند. کما اینکه در آنجا هم بیش از ۱۰۰ متر نمی‌توانند خانه بخرند. وقتی مستندات آن‌ها را ما می‌بینیم مشخص می‌شود که اگر یک مقدار بیشتر پول بگذارند، در داخل کشور خودمان هم می‌توانند سرمایه‌گذاری کنند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up