• شناسه خبر : 65082
  • تاریخ انتشار : 13 اردیبهشت 1401 - 12:29

تلف شدن خرس طی روزهای اخیر در اردبیل نشان از نا آگاهی مردم و عدم تعامل مناسب با حیات وحش دارد که لزوم حفظ امنیت حیوانات و ارائه آموزش های لازم را بیش از پیش گوشزد می کند.

حیوان کشی

گزارش: نسرین آذرکیش

تلف شدن حیوانات توسط مردم در اثر مهار و درپی حضور و سرگردانی این حیوانات در سطح شهر و روستا مشاهده می شود و مردم برای حفاظت از جان خود نسبت به مهار این حیوانات با روش های مختلف و غیر اصولی اقدام می کنند.

عدم آگاهی از روش های مهار در مواجه با حیوانات و به کارگیری روش های نامناسب و غیر اصولی و عدم توجه مسئولان در چندین سال گذشته موجب تلف شدن گونه های نادر بسیاری از حیوانات در جای جای کشور شده است.

استان اردبیل و مازندران پهنه هایی غنی از نظر تنوع زیستی و میزبان گونه های مختلف حیات وحش هستند و برخورد انسان با حیات وحش در این استان ها قصه ای دراز دارد و قربانی این برخورد نه چندان دوستانه، حیات وحش است.

انتشار خبر از دست رفتن جان یک قلاده خرس قهوه ای در روستای کنازق شهرستان نمین و یک قلاده پلنگ ایرانی در قائم شهر توجه و واکنش بسیاری از طبیعت دوستان را در پی داشت.

بنا به گفته فعالان محیط زیست خرس قهوه ای گونه ای است که در حالت عادی علاقه ای به ایجاد مخاطره برای جان انسان ندارد و در صورت وجود شرایط تحریک آمیز پاسخ خود را نشان می دهد که دیروز با استقبال ناخوشایند مردم جان خود را از دست داد.

در کنار عکس العمل ناقص برخی مسئولان حیات وحش در استان ها، نحوه برخورد مردم محلی که نسل ها با این گونه ها هم زیستی کرده اند و باید نوع رفتار با این گونه ها را بشناسند، نگران کننده است.

پرسه گرگ در خیابان های شهرستان ها و حمله و زخمی کردن مردم، سرگردانی و تلف شدن گونه نادر سیاه گوش در خلخال، تلف شدن خرس برای چندمین بار در سطح استان دلایلی کافی برای عدم مدیریت صحیح در محیط زیست و عدم محافظت مناسب از حریم شهرها را نشان می دهد و باید دید آیا بار دیگر هم شاهد جنایت تلخ تلف شدن حیوانات خواهیم بود؟

با اینکه بنا به خواست طبیعت دوستان و پیگیری های دادستانی حکم بازداشت عاملین این حیوان آزاری ها صادر می شود اما با نگاه کلی به گذشته چند ماهه استان، مسئولین باید به فکر چاره اندیشی کلی در این مورد باشند و این بار برنامه ریزی جامع و کاملی برای مدیریت داشته باشند.

طرفداران محیط زیست، همکاری لازم را با محیط زیست داشته باشند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به تلف شدن چندین باره این حیوانات بر اثر مهار نادرست مردم اظهار کرد: مردم در صورت مشاهده حیات وحش گزارشات خود را از طریق سامانه ۱۵۴۰ ارائه کرده تا محیط بانان به سرعت در منطقه حاضر شده و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند.

قاسم پور با بیان اینکه طرفداران محیط زیست در حفاظت و صیانت از حیوانات به ویژه گونه های نادر همکاری لازم را با محیط زیست داشته باشند، گفت: چند شب گذشته نیز خبری مبنی بر حضور چندین قلاده گرگ در سطح شهر هشتجین اعلام شده است که با هدف صیانت از جان مردم این منطقه تلاش بر این است تا با همراهی محیط بانان جلوی اقدامات ناگوار به ویژه حمله گرگ ها گرفته شده و صیانت از این گونه نیز در کنار حفاظت از جان مردم مورد توجه قرار گیرد.

لزوم صبوری مردم در مواجهه با حیوانات وحشی

حامد مصطفایی آگاه، فعال محیط زیست در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با حوادث اخیر تلف شدن حیوانات اظهار کرد: میزان ترسی که یک حیوان درنده از انسان دارد، به مراتب بیشتر از میزان ترس انسان از حیات وحش است، حیوانی که به دلیل کمبود زنجیره غذایی یا گم کردن راهش به سمت خانه های روستایی می آید؛ با شنیدن اولین داد و بیداد و صدای انسان یا سگ ها به دنبال فرار از مهلکه خواهد بود.

وی با بیان اینکه خواهشی که از عموم مردم داریم این بوده که در صورت مواجهه با حیات وحش صبور بوده و مدارا کنند، گفت: در چنین مواقعی دنبال کردن حیوان با خودرو و موتور و یا بیل و کلنگ زدن به سر حیوان نتیجه عکس خواهد داد و بایستی مسیر حیوان را برای فرار باز گذاشت.

فعال محیط زیست ادامه داد: چنانچه امکان فرار یا دور شدن حیوان نیز نبود بایستی با سامانه ۱۵۴۰ تماس گرفته و بدون انجام اقدام خودسرانه، محیط بانان و یگان حفاظت محیط زیست را برای جا به جایی بدون خونریزی حیوانات باخبر کرد.

مصطفایی افزود: انتقام گرفتن از حیوانات هم در منش انسان هایی که لقب اشرف مخلوقات را با خود یدک می کشند جایز نیست، اگر یک حیوان درنده ای به هر دلیلی به انسان یا دام حمله می کند نه با نیت قبلی بلکه بر اساس غریزه خود است اما اگر انسان بخواهد با همان خشونت واکنش حیوانات را پاسخ دهد، انسانیت و اشرف مخلوقات بودن خودش را لگدمال کرده است.

یگان های حفاظت و محیط بانی افزایش یابد

این فعال محیط زیست بیان کرد: افزایش مقر یگان های امداد و حفاظت، در اختیار داشتن به اندازه اسلحه های بیهوشی و همچنین افزایش آموزش شهروندان و دهیاری ها برای تعامل صحیح با حیوانات وحشی از جمله خلاءهای مهم این حوزه است.

مصطفایی افزود: دهیاری ها اگر بتوانند این موضوع را در بین روستاییان جا بیاندازند که اجداد ما همیشه در تعامل با حیوانات بودند و این موضوع هیچ گاه به تقابل خصمانه تبدیل نشده است؛ قسمت مهمی از موضوع حل خواهد شد.

وی ادامه داد: حیوانات نیز جزو از کره زمین بوده و ما انسان ها مالک آن نیستیم، اینکه چشمانمان را به روی حق حیات و زندگی آزادانه جانداران ببندیم و با چشم خودخواهانه همه چیز را برای آدمیزاد بخواهیم؛ نهایت بی اخلاقی و نا انصافی است.

فعال محیط زیست گفت: در همه کشورهایی که دارای طبیعت هستند؛ حیات وحش خواه ناخواه به محیط انسانی نزدیک می شود اما در چنین مواقعی با مهر و عطوفت با آنها برخورد می شود و امیدواریم در نقطه به نقطه کشورمان نیز همین اخلاق سبز زیست محیطی گسترده شود.

واکنش های مردم در هنگام مواجه با حیات وحش مناسب نبوده است

مسئولین محیط زیست کشور نیز در مواجهه با خبر تلف شدن دو قلاده حیوان در اردبیل عکس العملی مبنی بر عدم عملکرد مناسب مردم نشان دادند که در این رابطه معاون جانشین یگان حفاظت محیط زیست گفت: واکنش های مردم در هنگام مواجه با حیات وحش مناسب نبوده است، مردم قائم شهر با ایجاد سر و صدا سبب پرخاشگری گونه شدند و مردم اردبیل نیز به طور مستقیم به گونه آسیب زدند.

منوچهر فلاحی با بیان اینکه موردی که در این دو اتفاق مشترک است، ناآگاهی مردم است، گفت: آگاهی رسانی در این زمینه نیاز به عزم ملی دارد و مردم ما نیز اگر آموزش لازم را ببینند این موارد را رعایت می کنند و رسانه های ملی نقش بسزایی در آگاه بخشی مردم می تواند داشته باشد.

وی با اشاره به برگزاری آموزش های محیط بانی در ما در کلیه مناطق افزود: با اینکه با وقوع چنین حوادثی ما سعی می کنیم که بخش بیشتری از وقت خود را برای آموزش قرار دهیم اما رفتارها و عدم اطلاع رسانی به موقع مردم سبب می شود که حتی نیروها نتوانند وظیفه خود را انجام دهند.

براساس آمارهای منتشر شده محیط زیست تعداد خرس ها در سال های اخیر با کاهش جدی مواجه شده و عامل انسانی بیشترین نقش را در تلفات آن داشته است و با تلف شدن خرس قهوه ای در نمین، نشان داد انسان ها اطلاعات چندانی از نحوه تعامل با حیات وحش ندارند و بیش از گذشته لزوم تقویت امکانات زنده گیری گونه های وحشی و آموزش جوامع محلی درباره نحوه مواجهه با حیات وحش احساس می شود.

امید می رود با همت و درایت مسئولین وقت و با فراهم کردن امکانات و آموزش های لازم و ضروری دیگر شاهد تلف شدن گونه های جانوری نباشیم.

 

سگ

 لزوم تقویت امکانات زنده گیری حیات وحشدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up