• شناسه خبر : 11742
  • تاریخ انتشار : 27 بهمن 1402 - 04:38

انتخابات نزدیک است و برای اینکه بدانیم تبلیغات انتخاباتی چقدر هزینه می شود در ابتدا باید ببینیم حقوق نمایندگان مجلس چقدر است؟

میزان حقوق نمایندگان مجلس چقدر است؟

هر نماینده مجلس یک حقوق ثابت با عنوان حقوق نمایندگی دارد

شهرخوان: در واقع هر نماینده مجلس یک حقوق ثابت با عنوان حقوق نمایندگی دارد که سال‌ به سال با افزایش حقوق کارمندان، حقوق انها هم افزایش می‌بابد. در کنار این حقوق ثابت یک سری دریافتی‌های مشخص دارند که البته با توجه به گستردگی حوزه‌های انتخابیه آنها، بین نمایندگان مقداری متفاوت است. هزینه دفتر نمایندگی در تهران، هزینه خودرو، هزینه اجاره مسکن، هزینه تامین خودرو در حوزه انتخابیه، هزینه دفتر نمایندگی در حوزه انتخابیه، هزینه پروازهای داخلی یا خارجی انجام ماموریت، هزینه یک محافظ یا مسئول دفتر، هزینه راننده و پاداش نمایندگی که سه ماهه پرداخت می‌شود، جزو دریف‌های دریافتی نمایندگان مجلس است.

برخی نمایندگان فیش حقوقی را اعلام می کنند

گرچه هیچگاه مجلس یا نهادهای زیرمجموعه آن به صورت رسمی و مشخص میزان دریافتی و ردیف‌های آن را اعلام نکرده است اما گاهی نمایندگان مجلس به صورت شفاهی یا انتشار فیش‌های حقوقی خود، اعلام ‌می‌کنند که میزان حقوقشان چقدر است.

رقم‌ها متفاوت است. از فیش حقوقی که نشان می‌دهد دریافتی نماینده بیش از 25 میلیون تومان است تا برخی نمایندگان که در پاسخ می‌گویند: “نمی‌دانم رقم دقیق دریافتی‌ام چقدر است”.

کل دریافتی نمایندگان حدود 25 میلیون تومان است

به گفته یکی از نمایندگان کل دریافتی نمایندگان حدود 25 تا نهایت 30 میلیون است. این را هم در نظر بگیرید که این رقم از هزینه دفتر نمایندگی تا عبور و مرور و مسکن و سفرها و هزینه‌های مختلفی است که نمایندگان هر ماه می‌پردازند و گاهی این‌طور مطرح می‌شود که یک نماینده 25 میلیون تومان حقوق می‌گیرد و می‌گذارد در جیبش که این‌طور نیست. اصلا در مقایسه با مسئولان دولتی که خودرو و راننده و خیلی امکانات دیگر در اختیار دارند، شاید این رقم آن‌چنان بالا نباشد؛ یعنی حتی نماینده اگر بخواهد وظیفه نمایندگی‌اش را به‌درستی انجام دهد، به رقمی بالاتر از اینها نیاز دارد.

میزان حقوقی که نمایندگان دریافت می‌کنند با هم تفاوت دارد

میزان حقوقی که نمایندگان دریافت می‌کنند با هم تفاوت دارد، نمایندگان فیش حقوقی دیگری هم دارند که هزینه نمایندگی است و مربوط به امور دفاتر در شهرستان ها می‌شود که به طور ماهانه متغیر است. یعنی به طور متوسط هر نماینده ماهی 20 تا 25 میلیون برای خود و هزینه دفاتر دریافتی دارد”.

هر نماینده در هر دوره که وارد مجلس شود اگر تقاضای وام ضروری یا مسکن، خودرو کند وام بدون سود به وی تعلق می‌گیرد.

ارقام اعلامی از سوی هر یک از نمایندگان مجلس مختص خود وی است

البته ارقام اعلامی از سوی هر یک از نمایندگان مجلس مختص خود وی است و ممکن است حقوق دیگر  آنها با توجه به سابقه دوران نمایندگی، مدرک تحصیلی، جانبازی یا آزادگی و دیگر مواردی از این است بالاتر یا پایین تر باشد. گرچه این اختلاف چندان فاحش و زیاد نیست.

اگر بخواهیم تنها حقوق نمایندگی را در سه سال دوره گذشته مجلس دهم در نظر بگیریم، این ارقام میرسیم:

اگر متوسط این ارقام را در نظر بگیریم به عدد حدود 25 میلیون تومان میرسیم که  اگر این رقم را در 48 ماه  یعنی 4 سال دوران نمایندگی ضرب کنیم، متوجه میشویم که تنها حقوق نمایندگی یک نماینده مجلس طی چهارسال حدود 1 میلیارد  تومان می‌شود. البته این بجز دریافتی‌های دیگر وکلای ملت است که به اذعان خودشان صرف امور نمایندگی می‌شود.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up