• شناسه خبر : 17435
  • تاریخ انتشار : 23 دی 1401 - 10:59

یک متخصص بیماری‌های عفونی گفت: واکسن آنفلوانزا مثل همه داروها عارضه دارد.

با عوارض واکسن آنفلوانزا آشنا شویم

شهرخوان: یک متخصص بیماری‌های عفونی گفت: واکسن آنفلوانزا مثل همه داروها عارضه دارد.

دکتر محمدرضا ناظر با بیان اینکه عامه مردم فکر می‌کنند آنفلوانزا همان سرماخوردگی است در صورتی که سرماخوردگی بر اساس یک اصطلاح عامیانه است، اظهار کرد: ده‌ها ویروس مختلف می‌توانند ایجاد سرماخوردگی کنند که علائم آن بسیار شبیه آنفلوانزاست.

آنفلوانزا خودش یک ویروس مستقل است

وی با اشاره به اینکه آنفلوانزا خودش یک ویروس مستقل است، اضافه کرد: البته بسیاری از بیماری‌های عفونی و غیر عفونی علائم شبه آنفلوانزا را دارد و نباید این مورد را با آنفلوانزا اشتباه بگیریم.

این متخصص بیماری‌های عفونی گفت: آنفلوانزا به دو صورت اپیدمی. پاندمی در جهان ظاهر می‌شود به این صورت یک هرساله تکرار می‌شود و دیگری ممکن است هر پنج سال به‌صورت جهانی خود را نشان دهد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی ادامه داد: وقتی ویروسی که برای سیستم ایمنی بدن ناشناس باشد در مرحله اول نمی‌توان این ویروس را شناسایی کرد و دوره کمون آن طول می‌کشد و بسیاری از سلول‌ها آلوده می‌شوند و پس از مدتی سیستم ایمنی بدن تعداد زیادی از سلول‌های آلوده را از بین می‌برد و این سبب ایجاد یک بیماری شدید با تب بالا، بدن درد شدید و حتی منجر به مرگ شوند به‌ویژه برای افرادی که نقص ایمنی دارند.

ناظر گفت: وقتی این بیماری پاندمی شود کشنده بوده چون به لحاظ سیستم ایمنی ناشناخته است.

کشندگی آنفلوانزا پایین است

این متخصص بیماری‌های عفونی در مورد آنفلوانزای اپیدمی عنوان کرد: این بیماری هرساله اتفاق می‌افتد، دوره کمون آن کوته‌تر بوده تعداد زیادی از سلول‌های بدن را درگیر نکرده و مختصر ایجاد عفونت کرده و زودتر هم بهبود پیدا می‌کند و کشندگی آن پایین است.

وی افزود: البته این بیماری در افراد دارای نقص ایمنی (آسم، دیابت، قلبی و عروقی، نارسایی قلب و…) عفونت شدید می‌کند.

ناظر با بیان اینکه آیا آنفلوانزا درمان دارد یا ندارد؟

عنوان کرد: آنفلوانزا مثل همه باکتری‌ها می‌تواند به داروهای ضد ویروس می‌تواند مقاوم شود البته درمان دارد اما اگر در درمان نابجا از داروها استفاده کنیم و برای هر سرماخوردگی داروی آنفلوانزا استفاده کنیم ممکن است مقاومت ایجاد شود.

مصرف هر دارویی عارضه دارد

این متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه مصرف هر دارویی عارضه دارد، گفت: واکسن آنفلوانزا مثل همه داروها عارضه دارد در طب قدیم و سنتی و طب جدید گفته شده که زمانی دارو را استفاده کنید که سود آن کمتر از ضررش باشد.

وی یادآور شد: واکسن آنفلوانزا را به کسانی توصیه می‌کنیم که تزریق آن برای آنان ضرری به دنبال نداشته باشد.

ناظر تصریح کرد: کسانی که نارسایی قلب دارند اگر به آنفلوانزا مبتلا شود ممکن است بر اثر این بیماری فوت کند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اضافه کرد: افرادی که آسم، برونشیت، نقص سیستم ایمنی دارند، تحت شیمی‌درمانی هستند و یا HIV دارند و یا پیوند کلیه شدند ممکن است در اثر آنفلوانزا حتی فوت شوند.

با عوارض واکسن آنفلوانزا آشنا شویمدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up