• شناسه خبر : 32656
  • تاریخ انتشار : 11 مرداد 1399 - 07:16

گرمای تابستان و گسترش اپیدمی کرونا مردم را در تنگنا قرار داده و در این میان کمبود آب که برای رعایت بسیاری از پروتکل‌های بهداشتی الزامی است مشکلات موجود را دوچندان کرده است.

آب
 آب قطعا یکی از مهمترین نیازهای بشری و بدون هیچ جایگزینی است و این روزها کمبود این مایع حیات‌بخش یکی از قصه‌های تکراری استان اردبیل است که با شیوع بیماری کرونا نیاز بیشتر  به این مایه حیات به حجم گرفتاری‌ها افزوده است.
این اتفاق اگرچه یک‌روزه حادث نشده و براساس روندی طولانی مدت و بی‌برنامگی در مدیریت منابع آبی به وجود آمده اما روند کاهش منابع زیرزمینی آب در سه سال اخیر نگران کننده‌تر شده تا جایی که آمارها نشان می‌دهد ارتفاع سفره‌های زیرزمینی آب در استان اردبیل سالانه ۱۵ سانتی‌متر کاهش یافته است.
کارشناسان وجود چاه‌های غیرمجاز را در برداشت‌های بی‌رویه از  ذخایر زیرزمینی دخیل می‌دانند و معتقدند ۵۰۹ چاه غیرمجاز در استان اردبیل وجود دارد که اغلب آنها در حوزه بالهارود و دره‌رود مورد استفاده مردم است و برای جلوگیری از این معضل تلاش می‌شود.
در همین حال با توجه به آمارها ۹۳ درصد مصرف آب در استان اردبیل  مربوط به بخش کشاورزی است در حالیکه راندمان در این بخش ۳۵ تا ۶۵ درصد است و مابقی این منابع در این شرایط فقر و بحران آب در بخش کشاورزی هدر می‌رود.
به دلیل کمبود شدید آب و برای ماندگاری جمعیت در روستاهای استان و برای فراهم کردن حداقل امکان برای رعایت پروتکل بهداشتی مردم، دولت باید هرچه زودتر طرح‌های آبرسانی به روستاهای دارای اولویت را اجرا کند و با توجه به اینکه آب از جمله اصلی‌ترین موادی است که برای شستشو، ضدعفونی و حفظ سلامتی استفاده می‌شود باید در این شرایط همه خود را مالک آب بدانیم و در مصرف بهینه این سرمایه حیاتی تلاش کنیم و در کنار بهره‌گیری از آن برای کاهش شیوع، صرفه‌جویی را در دستور کار قرار دهیم.
شمال استان اردبیل تشنه است
عضو شورای شهر مغان با اشاره به موضوع کم آبی در استان اظهار داشت: برخلاف تصور که همه براین باورند استان اردبیل به دلیل موقعیت جغرافیایی دارای منابع آب بسیار زیادی است روند اشتباه استفاده از آب‌های موجود استان در سنوات گذشته باعث شده تا بحران کم آبی در اردبیل افزایشی چشمگیر داشته باشد تاجایی که می‌بینیم شمال استان اکنون تشنه‌تر از سایر بخش‌های استان است.
وی افزود: علاوه بر افزایش تعداد مبتلایان کرونایی و فوتی‌های ناشی از آن که این منطقه را به وضعیت قرمز تبدیل کرده، مردم شمال استان باید گرمای طاقت فرسا و بالای ۴۰ درجه را هم تحمل کنند اما وضعیت زمانی سخت‌تر می‌شود که در اوج گرما و کرونا بیشتر مناطق و روستاهای شمال استان این روزها با قطعی مکرر آب مواجه می‌شوند.
نوروزی بیان کرد: از استاندار درخواست می‌شود این روزهای داغ تابستان  به شمال استان سفر کنند و از نزدیک شاهد مشکلات‌ مردم شمال استان باشند
وی با بیان اینکه آب که نباشد قطعا در این وضعیت کرونایی بهداشت هم نخواهد بود، گفت: نباید این مناطق محروم در اوج گرما و کرونا فراموش شوند.
مسئول قطعی مداوم و  بی‌آبی روستاها کیست؟
یکی از اهالی روستای دهستان انجیرلو در استان اردبیل گفت: همواره کار اصلی ما کشاورزی و دامداری است و در این روزهای گرم تابستان بدون آب رنج می‌کشیم و مهمترین مسئله که همواره توصیه می‌شود این است که جهت مقابله با شیوع ویروس کرونا باید مرتب دست‌هایمان را بشوریم، آیا بدون آب می‌شود با این ویروس مقابله کرد؟
وی افزود: روستای قیزقلعه سی نیز که در همسایگی دهستان انجیرلو قرار دارد با قطعی آب چندین روزه روبرو هستند و در واقع صدای “العطش” در این روستا هم همواره به گوش می‌رسد.
ب.ن با بیان اینکه تاکی باید این سوء مدیریت‌ها را تحمل کنیم، گفت: از استاندار و نماینده مردم بیله‌سوار و پارس‌آباد و اصلاندوز در مجلس شورای اسلامی می‌خواهیم که با ورود خود دغدغه چندین ساله اهالی روستا را حل کنند.
فرهنگ‌سازی در مصرف آب یک ضرورت است
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با اشاره به ضرورت فرهنگ‌سازی در مصرف آب گفت: باید مردم را نسبت به کمبود منابع آبی در استان آگاه‌سازیم و ضرورت صرفه‌جویی مصرف آب را به آنها از طریق رسانه‌ها و صداو سیما یادآور شویم.
عباس جنگی مرنی افزود: حدود ۵۵ درصد نیازهای حیاتی و اقتصادی استان از طریق آبهای زیرزمینی و سفره‌های آبی تامین می‌شود که تکمیل مطالعات سد ایوریق در محدوده شهرستان اردبیل از طرح‌هایی است که برای جبران کمبود آب مورد مطالعه است و احداث این سد می‌تواند جهت حل بخشی از مشکلات کشاورزان منطقه تاثیرگذار باشد.
وی با اشاره به اینکه حل مشکلات تامین آب اردبیل با جدیت دنبال می‌شود، افزود: در حال‌حاضر ۵ سد در استان اردبیل در دست اجرا، احداث و تکمیل داریم که سدهای عمارت، گیوی، احمدبیگلو، تازه کند و بفراجرد به ترتیب با حجم آبگیری متوسط تنظیمی ۱۱۸، ۷۶، ۱۹، ۸٫۵ و ۵٫۴ میلیون متر مکعب امسال به بهره‌برداری می‌رسند.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل در مورد رفع بحران کم آبی در شهرستان گرمی گفت: با احداث تصفیه‌خانه سد تازه کند، آب شرب مراکز جمعیتی هدف در پایاب آن تامین خواهد شد تا بخشی از مشکلات تامین آب در شهرستان گرمی مرتفع شود.
جنگی مرندی از تلاش شرکت آب منطقه‌ای اردبیل برای اجرای طرح‌های آبرسانی شرب به شهرهای خلخال، اردبیل، مشگین‌شهر و نمین و عنبران و روستاهای اطراف آنها خبر داد و افزود: تا اواخر امسال با تکمیل مراحل مختلف طرح آبرسانی خلخال اعم از خطوط انتقال، آبرسانی و تصفیه‌خانه، آب شرب و بهداشتی خلخال از طریق سد بفراجرد تامین خواهد شد.
وی بیان کرد: خط لوله انتقال آب از آبگیر خیاوچایی به تصفیه‌خانه شهر مشگین‌شهر، که در اثر سیلاب تخریب شده بود بازسازی شد و با پیگیری‌هایی که انجام دادیم برای اولین بار پروژه‌های آبرسانی شهرهای مشگین‌شهر و اردبیل را نیز مانند نمین و عنبران در ردیف طرح شهرهای دارای تنش آبی قرار دادیم تا از منابع مالی این طرح برای تکمیل پروژه‌های اضطراری استفاده کنیم.
تامین آب با اولویت روستاهای محروم در دستور کار نمایندگان مجلس
نماینده اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس نیز درباره کمبود آب استان اردبیل گفت: تامین آب با اولویت روستاهای محروم در دستور کار نمایندگان و مسئولان اجرایی قرار گرفته که در این زمینه تامین اعتبار طرح‌های توسعه‌ای انجام می‌شود.
صدیف بدری تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر تنها بخشی که استان ما از آن رنج می‌برد عدم صرفه‌جویی در مصرف آب در حوزه کشاورزی است که نیاز است تا سازمان جهاد کشاورزی با ارائه برنامه‌ای با دورنما تا حد قابل قبولی از هدررفت آب در بخش کشاورزی جلوگیری کند.
وی افزود: در حالی که دشت اردبیل با بحران آب مواجه شده است ولی هنوز در حوزه اجرای طرح آبیاری نوین که باید توسط سازمان جهاد کشاورزی و مسئولان آب استان انجام می‌شد اقدامات قابل توجهی صورت نگرفته است.
گزارش نسرین آذرکیش


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up