• شناسه خبر : 65946
  • تاریخ انتشار : 23 مرداد 1401 - 11:05

دانشمندان علوم اعصاب معتقدند که اگر دچار فراموشی هستید این پنج فعالیت را برای بهبود حافظه و یادآوری بهتر رویدادها انجام دهید.

5 راهکار برای درمان فراموشی

درمان فراموشی با خوردن میوه های خوشمزه


دانشمندان علوم اعصاب معتقدند که اگر دچار فراموشی هستید این پنج فعالیت را برای بهبود حافظه و یادآوری بهتر رویدادها انجام دهید.

بر اساس تحقیقات جدید، محققان پیشنهاد می‌کنند که اگر در فعالیت‌های روزانه دچار فراموشی می‌شوید و دائما رویدادها را از یاد می‌برید بهتر است از تکنیک‌های زیر جهت کنترل و بهبود حافظه خود بهره‌مند شوید.

۱. به عقب راه بروید

دانشمندان علوم اعصاب حتی نمی‌توانند توضیح دهند که چرا به عقب راه رفتن موثر است. به گفته پژوهشگران، یک نظریه این است که مغز خاطرات را به صورت مکانی سازماندهی می‌کند، بنابراین ایجاد یک تجربه نادر مانند راه رفتن به عقب منجر به ذخیره متفاوت خاطرات می‌شود.

۲. میوه و سبزیجات بخورید

نتایج پژوهش‌های محققان دانشکده بهداشت عمومی هاروارد نشان داد که ارتباطی بین رژیم غذایی و حافظه وجود دارد. به طور خاص، خوردن بیشتر سبزیجات و میوه‌ها و حتی آبمیوه، و به طور ‌ویژه مصرف بالای سبزیجات نارنجی تیره، سبزیجات قرمز، سبزی‌های برگدار و انواع مختلف میوه‌های توت، با از دست دادن حافظه کمتر در آینده مرتبط هستند.

گفتنی است که دانشمندان معتقدند که مصرف سبزیجات در جوانی بیشترین اهمیت را دارد. به عبارت دیگر، نمی‌توانید ۵۰ یا ۶۰ سال با غذای ناسالم زندگی کنید و سپس با سه برابر کردن مصرف سبزیجات در سال‌های آخر زندگی، ضعف حافظه را جبران کنید.

۳. نور بیشتری دریافت کنید

یک مطالعه آزمایشگاهی در دانشگاه ایالتی میشیگان نشان داد که کار در محیطی با نور کم می‌تواند ساختار مغز را تغییر داده و به توانایی فرد برای به خاطر سپردن و یادگیری آسیب برساند. به گفته محققان تئوری‌های عصبی-بیولوژیکی نشان می‌دهد که چرا اطمینان از داشتن نور کافی در محل کار بسیار مهم است.

۴. در بخشی از ساعات روز غذا نخورید

نتایج یک مطالعه سه ماهه از کینگز کالج لندن نشان داد که روزه‌داری و یا اصلاحا غذا نخوردن برای بخشی از روز می‌تواند عملکرد حافظه موش‌های آزمایشگاهی را بهبود بخشد. بر این اساس یافته‌های این مطالعه مشخص شد که رژیم غذایی متناوب حافظه بلندمدت را بهبود بخشیده و همچنین ژن‌های Klotho و نوروژنز را تنظیم می‌کند.

۵. نگران نباشید

دانشمندان علوم اعصاب در کالج ترینیتی دریافتند که فراموشی ارتباط مستقیمی با ناتوانی در دسترسی به خاطرات دارد، برخلاف اینکه آیا خاطرات هنوز به طور فیزیکی در مغز ذخیره شده‌اند یا خیر.

در حالی که ممکن است این موضوع یک تمایز خاص به نظر برسد، محققان می‌گویند که ممکن است امری کاملاً مثبت باشد. توصیه می‌شود خاطرات مهم خود را با چک لیست‌ها، تقویم‌ها و ابزارهای دیگر تقویت کنید. فراموش کردن برخی چیزها به این معنی نیست که شما پیر شده یا از از دست دادن حافظه رنج می‌برید.

میوه

درمان فراموشی با خوردن میوه های خوشمزه

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up