• شناسه خبر : 66497
  • تاریخ انتشار : 15 تیر 1401 - 02:39

نگاهی روان شناسانه به تصمیم متفاوت سازمان زندان های سوئیس که باعث کاهش پرخاشگری زندانیان شده است.

سازمان زندان‌های سوئیس در تصمیمی جالب، رنگ 30 سلول از زندان هایش را به صورتی تغییر داده است که تصاویر آن در شبکه‌های اجتماعی هم پربازدید شد.

روان شناسان این کشور معتقد بودند که رنگ صورتی تاثیر مثبتی بر روان زندانیان دارد و حتی افراد شرور هم با قرار گرفتن در معرض رنگ صورتی، پس از مدتی ملایم‌تر می‌شوند.

حالا و تنها چند ماه بعد از این اتفاق برخی از سرسخت‌ترین محکومان در سوئیس اعلام کرده اند که احساس آرامش بیشتری می‌کنند. این 30 سلول زندان در سیستم زندان سوئیس در تلاش برای آرام کردن زندانیان پرخاشگر به رنگ صورتی درآمده است.

پروژه «صورتی آرام کننده»

روان شناسان از این کار به عنوان پروژه «صورتی آرام‌کننده» نام می‌برند و به این نتیجه رسیده اند که این رنگ سنتی زنانه، تاثیرات آرامش‌بخشی بر رفتار زندانیان داشته است. به‌طور کلی، صورتی یک رنگ آرامش‌بخش است. روان‌شناسان می‌گویند که صورتی به آرام کردن احساس خشم کمک و در صورت قرار گرفتن در معرض آن برای مدت معینی، اثر آرام‌بخشی بر اعصاب ایجاد می کند. سیستم زندان سوئیس از این تأثیر روانی به نفع خود استفاده کرده است و زندانیان پرخاشگر را در یک سلول صورتی رنگ زندانی می کند. در حالی که به گفته روان شناس دانیلا اسپات، خشم می‌تواند در کمتر از 15 دقیقه فروکش کند، زندانیان معمولاً به مدت دو ساعت در سلول محبوس می‌شوند و این باعث بیشتر شدن احساسات منفی‌شان می‌شود اما باز هم رنگ صورتی روی روان‌شان تاثیر گذاشته است.

مدیریت خشم با محبوس‌شدن در اتاق صورتی

البته زندان‌ها تنها سازمان‌هایی نیستند که از این تکنیک استفاده می‌کنند. برخی از ایستگاه‌های پلیس سوئیس هم دارای اتاقک‌هایی به رنگ صورتی هستند که به‌طور خاص برای نگهداری افرادی که به دلیل مصرف بیش از اندازه نوشیدنی‌های الکلی دستگیر شده‌اند، استفاده می‌شود. به گفته سخنگوی پلیس، این رنگ صورتی به آرام کردن این افراد کمک و آن‌ها را تشویق می کند سریع‌تر به خواب بروند تا تاثیر مواد الکلی زودتر از بین برود.نکته پایانی هم این که دفعه بعد که احساس خشم کردید، خود را به مدت 15 دقیقه در اتاق صورتی حبس کنید تا تاثیرات آن را ببینید.

منبع: sensing.konicaminolta.us | مترجم : فرنگیس یاقوتیدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up