• شناسه خبر : 68796
  • تاریخ انتشار : 10 آبان 1401 - 01:04

تمیز نگه داشتن مسواک بسیار مهم است اما نه آنقدر که کارهایی عجیب و غریب انجام دهید.

مسواک خمیردندان

نویسنده: فاطمه عباسی

متخصصان نکاتی مهم و ساده را برای بهداشت مسواک ذکر می‌کنند.شما هم شنیده‌اید که انواع راه‌های بعضا عجیب برای تمیز کردن مسواک وجود دارد؟ برخی آن را در ماشین ظرفشویی می‌گذارند؛ برخی دیگر آن را با دهانشویه یا پاک‌کننده دندان خیس می‌کنند.

برخی دیگر آن را منجمد می‌کنند، می‌جوشانند یا حتی روی یک ضدعفونی‌کننده گران‌قیمت مسواک، اشعه ماوراء‌بنفش (UV) سرمایه‌گذاری می‌کنند.

دهان ما خانه میلیون‌ها میکروب ازجمله میکروب‌هایی است که در پلاک روی دندان‌های ما زندگی می‌کنند، بنابراین جای تعجب نیست که این میکروب‌ها روی مسواک شما جمع شوند. همچنین باکتری‌های توالت نیز می‌توانند روی مسواک بنشینند. بنابراین تمیز کردن منظم مسواک، نگهداری صحیح آن و دانستن زمان تعویض آن برای حفظ بهداشت دهان و دندان مهم است.

دکتر نسترن پارساپور، دندانپزشک، گفت شاید هیچ‌یک از این اقدامات ضروری نباشد.

وی با اشاره به اینکه تمیز کردن مسواک ساده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید افزود: «نیازی به خرید لوازم مخصوص یا کارهای عجیب نیست.»

این دندانپزشک توضیح داد: «پس از مسواک زدن، مسواک خود را با آب گرم بشویید و مطمئن شوید که خمیر دندان و بقایای مواد غذایی باقی‌مانده روی مسواک کاملا تمیز شوند. آب گرم موهای مسواک را نرم می‌کند و باعث رها شدن مواد گیر کرده می‌شود؛ آب گرم همچنین می‌تواند سطوح را تمیز و به کشتن باکتری‌ها کمک کند. انجمن دندانپزشکی آمریکا(ADA) علاوه بر این، توصیه می‌کند مسواک خود را به‌صورت عمودی در یک فضای تهویه شده نگهداری کنید تا بتواند در هوا خشک شود.

روچی ساهوتا، دندانپزشکی از کالیفرنیا، توضیح داد: «طبق تحقیقات، نگهداری یک مسواک مرطوب در یک ظرف دربسته رشد میکروبی را تا ۷۰درصد افزایش می‌دهد.وی گفت نگهداری همه مسواک‌ها در یک لیوان صحیح نیست.

برای جلوگیری از انتشار میکروب‌ها، توصیه می‌شود مسواک‌ها را جدا از یکدیگر نگه‌دارید.

ویلیام مارتین، رئیس انجمن دندانپزشکی مریلند، می‌گوید: «شما نمی‌توانید از اهمیت شستن دست‌های خود، چه فصل آنفلوانزا باشد و چه فصل آلرژی، غافل شوید. ما در برابر میکروب‌هایی که روی دست‌ها و زیر ناخن‌هایمان قرار می‌گیرد آسیب‌پذیر هستیم. این پزشک توصیه کرد قبل و بعد از مسواک زدن دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.

چه زمانی مسواک خود را عوض کنیم؟

به توصیه بسیاری از دندانپزشکان، مسواک‌ها باید تقریبا هر 3 تا 4ماه یک‌بار یا درصورت مات شدن یا ساییده شدن موها، زودتر، تعویض شوند. مطالعات علمی نشان می‌دهد که با ساییده شدن موها، اثر برس در از بین بردن پلاک کاهش می‌یابد.

همچنین باید پس از ابتلا به بیماری‌های رایج مانند سرماخوردگی یا آنفلوانزا، مسواک خود را تعویض کنید، زیرا این امر می‌تواند به جلوگیری از عفونت مجدد یا انتقال به اعضای خانواده کمک کند.

مسواک خمیردنداندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up