• شناسه خبر : 69776
  • تاریخ انتشار : 29 آذر 1401 - 01:59

شناخت خود، نترسیدن از تجربه‌کردن، گسترش شبکه دوستان و … آینده بهتری را برای یک دانشجو رقم خواهد زد.

فرمول رسیدن به آینده بهتر برای دانشجویان

نویسنده : دکتر مهدی سودآوری | روان شناس و مدرس دانشگاه

شهرخوان: قبول شدن در دانشگاه، نقطه عطف زندگی بسیاری از افراد محسوب می‌شود. بسیاری از اتفاقاتی که برای فرد در آینده خواهد افتاد، از دانشگاه، رشته تحصیلی‌اش، افراد و استادانی که با آن‌ها آشنا می‌شود و … نشئت خواهد گرفت. دوران دانشجویی یکی از بهترین دوره های زندگی است. معمولا در این دوران دانشجویان نگرانی‌های بزرگ سالی را کمتر دارند و دنیا برای‌شان آرمانی است. انگیزه بالا و توان انجام هر کاری را در خود می‌بینند اما مثل هر دوره دیگری از زندگی، بسیار زودگذر است. در ادامه چند توصیه کاربردی برای بیشترین بهره وری از این دوران را خواهیم داشت.

شناخت خود، اولین قدم است

اولین قدم در رشد، شناخت خود است. بعضی از ما، اتفاقی در یک رشته دانشگاهی قبول می‌شویم! در این دوره واقعا خود را بشناسید. علایق و استعدادهای خود را. از نیمه رها کردن کارها نترسید. چه ‌کسی گفته است که هر کاری را شروع کردیم باید تمام کنیم؟ چند جلسه کلاس موسیقی برای من کافی بود که مطمئن بشوم هیچ استعدادی در موسیقی ندارم!

از تجربه کردن نترسید

بهترین و مهم‌ترین درس‌ها را در شرایط سخت و گاهی خطرناک، غیر از خطر جانی، خواهید آموخت. یک برنامه طبیعت‌گردی چند روزه شما را نخواهد کشت اما درس‌های بسیاری به شما خواهد داد. بنابراین از فرصت‌های دوران دانشجویی برای تجربه‌کردن، بیشتر بهره ببرید.

یادگیری مهارت‌های مختلف را فراموش نکنید

شما یاد بگیرید، درنهایت به دردتان نخواهد خورد! بسیاری از افراد به همین دلیل یا توجیه، سراغ یادگیری مهارت‌های جدید نمی‌روند اما هر مهارت هنری، شغلی، اجتماعی و …، در شرایط خاص می‌تواند تبدیل به پول شود و به شما برای بالا بردن کیفیت زندگی‌تان کمک کند.

شبکه دوستان خود را گسترش دهید

دوستان شما مهم ترین سرمایه تان در آینده خواهند بود. چه از نظر حمایت اجتماعی در شرایط سخت و بحرانی، چه حتی برای شغل‌یابی و ایجاد فرصت‌های شغلی. تبادل اطلاعات با حلقه دوستان، رمز این کار است. اگر فرصت شغلی، آموزشی و … دیدید، به دوستان تان هم اطلاع دهید. اگر از هر 10نفری که مخاطب شما هستند، سه نفر هم لطف شما را جبران کنند حالا سه برابر بیشتر فرصت شغلی خواهید داشت. هرقدر حلقه دوستان و آشناهایتان وسیع‌تر و از گروه‌های متفاوت اجتماعی و عقیدتی باشند، قاعدتا دسترسی بیشتری به حلقه‌های اجتماعی خواهید داشت.

در تخصص خود جزو بهترین‌ها شوید

سعی کنید در تخصص خود جزو بهترین‌ها شوید. دیگر برای افراد متوسط شغلی وجود ندارد. قرار نیست در تمام ابعاد زندگی، بهترین باشید. آشپز معمولی باشید ولی در مهارت تخصصی خود سعی کنید بهترین باشید. آموزش زبان خارجی و مهارت‌های رایانه ای وابسته به رشته تخصصی خود هم که جزو بدیهیات است. بدون زبان خارجی و مهارت‌های رایانه ای امکان ارتباط با دنیا را نخواهید داشت.

مهارت نه گفتن را حتما بیاموزید

گاهی در جامعه بسیار تحت فشار دیگران خواهید بود که کاری را انجام دهید که با باور شما در تضاد است، مثل امتحان مواد مخدر، تمسخر به دلیل لهجه یا نوع پوشش و باورهای مذهبی و … . اما قرار نیست به خاطر خوشایند دیگران، خود را تغییر دهیم، آن هم در خصوصیاتی که کاملا شخصی است و ربطی به دیگران ندارد. مثلا همین لهجه داشتن یعنی شما زبان دیگری غیر از فارسی را هم بلدید پس یک قدم جلوتر از بقیه هستید!

خودتان را دوست داشته باشید

و در آخر خود را دوست داشته باشید، با تمام خطاها و اشتباه‌ها و حماقت‌هایی که مرتکب شده‌اید و خواهید شد. هیچ کس بی‌عیب نیست و تا اشتباه نکنیم یاد نخواهیم گرفت. ناامید شدن، زدن برچسب‌های منفی به خود، ایجاد نکردن انگیزه، نداشتن پشتکار و … موانع اصلی موفقیت در دوران دانشجویی هستند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up