• شناسه خبر : 69784
  • تاریخ انتشار : 29 آذر 1401 - 02:37

کارشناسان محیط زیست ، مدیریت پسماند و جلب مشارکت شهروندان در تفکیک زباله از مبدا را راهکاری مؤثر در کنترل جمعیت حیوانات شهری ازجمله سگ‌های ولگرد و موش‌ها می‌دانند.

 «کاپ»؛ راهکار کاهش حیوانات موذی

به گزارش شهرخوان، «آرش ثمری نیک» کارشناس مدیریت شهری در این‌باره می‌گوید:«‌ اگر دلایل اصلی افزایش جمعیت موش‌ها ‌ را بررسی کنیم، به موضوع تغییر رفتار اکولوژیکی گربه‌ها و کاهش انگیزه این حیوانات شهری برای شکار موش می‌رسیم. در واقع، اگر شهروندان به‌صورت افراطی به حیوانات شهری مثل سگ‌ها و گربه‌ها غذا بدهند یا آنقدر زباله در دسترس این جانوران شهری باشد، رفتار اکولوژیکی این حیوانات تغییر می‌کند و انگیزه آنها برای پیدا کردن غذا کمتر می‌شود. ‌.»

او مدیریت صحیح پسماند شهری را عاملی بسیار مهم برای کاهش مشکلات زیست‌محیطی در شهر و نیز کاهش جمعیت جانوران موذی مثل موش‌ها می‌داند و می‌گوید: « بهترین راهکار برای‌ جلوگیری از دسترسی این جانوران به زباله به‌عنوان یکی از منابع غذایی اصلی آنهاست. برای تحقق این هدف، اجرای دقیق طرح «کاپ» سازمان مدیریت پسماند شهرداری و نیز مشارکت پررنگ شهروندان در این طرح می‌تواند گامی مؤثر در مدیریت پسماند شهری باشد. براساس این طرح، سطل‌های زباله به‌تدریج به داخل آپارتمان‌ها و خانه‌ها منتقل می‌شود و هرکدام از سطل‌های زباله مالک مشخص پیدا می‌کند و گروه‌های مختلف جامعه از دانش‌آموزان تا ساکنان یک مجتمع مسکونی با روش‌های تفکیک پسماند آشنا می‌شوند. به‌عبارت دیگر، اگر این طرح به‌درستی اجرا شود، معضل زباله‌های رها شده در شهر کاهش می‌یابد و در نتیجه شاهد کاهش زباله‌ها و غذای بی‌اندازه برای سگ‌های ولگرد، گربه‌ها، موش‌ها و افزایش خطرآفرین جمعیت این‌گونه‌ها خواهیم بود.»دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up