• شناسه خبر : 70190
  • تاریخ انتشار : 20 دی 1401 - 01:29

تحقیقات نشان می دهد انواع خشونت (به‌ترتیب خشونت فیزیکی و روانی) رتبه اول دلیل طلاق را به خود اختصاص داده است.

خشونت؛ رتبه اول دلیل طلاق

شهرخوان: طبق آخرین پژوهش انجام شده از سوی پژوهشگران جامعه دانشگاهی و انجمن خصوصی حمایت از حقوق زنان، طی 10سال اخیر مهم‌ترین موضوعات منجر به طلاق در دادگاه‌های خانواده کشور عبارت از اعتیاد و بیکاری زوج، مسائل اقتصادی و مشکلات مالی، مسائل جنسی، خیانت، عدم‌تناسب تحصیلی و فرهنگی زوجین و عدم‌آشنایی با مهارت‌های ارتباطی است.

البته صدر این لیست بلندبالا، اعمال انواع خشونت (به‌ترتیب خشونت فیزیکی و روانی) علیه زوجه و اختلافات خانوادگی مطرح شده که گواه آن را می‌توان آمار 38درصدی و قابل تأمل از مجموع آمارهای اورژانس اجتماعی کشور دانست.

در پیوست این پژوهش آمده است که بیشترین اعمال خشونت خانگی علیه زنان در 5سال نخست زندگی مشترک رخ می‌دهد که در همان بازه زمانی نیز بیشترین میزان طلاق و جدایی زوجین نیز ثبت می‌شود.

بیش از 37درصد زنانی که مورد خشونت خانگی قرار گرفته‌اند بین 17 تا 35سال دارند که بیشترین مراجعه‌کننده به دادگاه‌های خانوادگی با هدف پیگیری پرونده طلاق نیز در همین گروه سنی هستند. میزان وقوع خشونت خانگی علیه زنان به‌صورت فیزیکی در خانواده‌هایی با درآمد پایین و رو به متوسط است.

در خانواده‌هایی با درآمد متوسط رو به بالا و بالا، خشونت اعمال شده به زنان در نوع خشونت‌های روانی و عاطفی جای گرفته است. نکته جالب در این پژوهش، افزایش آمار طلاق طی 5سال گذشته به‌دلیل بروز انواع خشونت روانی، کلامی و عاطفی در بین گروه‌های سنی 40 تا 50ساله است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up