• شناسه خبر : 75007
  • تاریخ انتشار : 11 اسفند 1402 - 02:54

یکی از اقداماتی که باید زمان خرید و فروش خودرو از فروشنده خودرو درخواست کنید، برگه عدم خلافی خودرو است. این برگه زمانی به راننده داده می شوند که شکایتی روی خودرو او ثبت نشده باشد.

از کجا بفهمیم خودرو شکایت دارد؟

شکایت خودرو در بیشتر مواقع به سه دلیل بدهی بالای خلافی، خلافی فیزیکی- سیستمی و پلیس امنیت (بدحجابی یا همراه داشتن سگ در ماشین) اتفاق می افتد. معمولا مدت زمان توقیف خودرو به دلیل شکایت ۳ تا ۴۰ روز است.

قبل از خرید خودرو به چه نکاتی باید توجه کرد؟

امروزه بسیاری از خریداران خودرو بدون اطلاع از نتیجه استعلام شکایت خودرو نسبت به خرید خودرو کارکرده اقدام می کنند. موضوع شکایت از پلاک خودرو دردسرهای زیادی دارد. برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است اطلاعات خود را در زمینه شکایت از پلاک خودرو، دلایل شکایت و روش ثبت شکایت جریمه خودرو و استعلام شکایت خودرو افزایش دهید.

شکایت قضایی خودرو چیست؟ و چه زمانی شکایت روی پلاک خودرو ثبت می شود؟

یکی از سوالاتی که برای کاربران زیاد پیش می آید این است که «شکایت قضایی خودرو چیست» یا «شکایت پلاک خودرو چیست». برای پاسخ به این قبیل سوالات باید بگوییم که شکایت قضایی از خودرو زمانی اتفاق می افتد که راننده در صحنه جرم حضور نداشته باشد و هویتش نامعلوم باشد اما مرتکب جرم یا تخلفی شده است، در این شرایط شاکی می تواند از تنها راه موجود یعنی ثبت شکایت حقوقی، کیفری یا تخلفات روی پلاک خودرو استفاده کند.

در شرایط زیر باید منتظر شکایت قضایی برای پلاک خودروتان باشید

1- انجام تخلفات رانندگی توسط برخی از رانندگان و به خطر افتادن جان آن ها

2- فرار راننده متخلف از محل تصادف یا حادثه

3- ایجاد مزاحمت یا بیان توهین و فحاشی ناموسی برای عابران پیاده

4- جابه جایی اتومبیل های به سرقت رفته

5- عدم پرداخت عوارض شهرداری خودرو

6- آدم ربایی، قاچاق یا فروش مواد مخدر و مشروبات الکلی

7- عدم پرداخت خلافی و جرائم رانندگی بالا

دلایل شکایت از پلاک خودرو چیست؟ و چطور باید متوجه شکایت شویم؟

دلایل شکایت از پلاک خودرو تنها به دلیل فروش مواد مخدر و مشروبات الکلی، متواری شدن از صحنه جرم، عدم پرداخت جرائم رانندگی بالا و عوارض شهرداری، اتومبیل سرقت شده و ایجاد مزاحمت برای افراد خلاصه نمی شود. اگر شکایت روی پلاک ثبت شده باشد؛ مالک خودرو احضاریه ای از دادسرا دریافت خواهد کرد.

اگر شکایت مربوط به جرم های منافی عفت باشد، ابتدا پیامک و سپس احضاریه از دادسرا برای صاحب خودرو ارسال می شود.
اگر از پلاک خودرو شکایت کیفری یا حقوقی شده باشد، احضاریه از دادسرا ابلاغ می شود.

در صوت عدم ابلاغ خودرو توسط پلیس توقیف می شود.

در صورت ثبت شکایت در مراکز شماره گذاری نیاز است همراه کارت ملی به این مراکز مراجعه کنید.

شکایت چطور به اطلاع راننده خودرو می رسد؟

شکایت قضایی خودرو زمانی اتفاق می افتد که مالک خودرو در صحنه جرم حضور ندارد اما مرتکب تخلف شده است. در این شرایط شکایت روی پلاک خودرو ثبت می شود. بعد از ثبت شکایت خودرو پیامک و در برخی از مواقع احضاریه برای مالک خودرو صادر می شود تا برای پیگیری و رفع شکایت اقدام کند.

چگونه بفهمیم پلاک خودرو شکایت دارد؟

استعلام شکایت پلاک خودرو یکی از اقدامات مهمی است که باید در زمان خرید و فروش خودرو دست دوم انجام دهید. برای این کار ابتدا باید در سامانه ثنا ثبت نام کنید یا به پلیس راهور مراجعه کنید تا از جزئیات شکایت خود مطلع شوید. شما قبلا می توانستید از روش تلفنی یا حضوری به دفاتر پلیس +۱۰ برای مشاهده وضعیت شماره پلاک خودروی خود استفاده کنید. اما امروزه به جز دو روش قبل امکان مشاهده وضعیت شکایت از خودرو در سامانه پلیس راهور و اپلیکیشن پلیس من نیز وجود دارد. در ادامه بیشتر در این خصوص صحبت می کنیم.

تماس با تلفن ۱۱۰

یکی از ساده ترین و متداول ترین روش ها برای استعلام شکایت از پلاک خودرو تماس با پلیس ۱۱۰ است؛ بعد از برقراری تماس تنها نیاز است شماره پلاک خودروی خود را وارد کنید تا از آخرین وضعیت شکایت مطلع شوید.

مراجعه حضوری به دفاتر پلیس 10+

با مراجعه حضوری به دفاتر الکترونیک پلیس 10+ و دادن شماره پلاک خودرو خود می توانید درخواست خلافی خودرو و موتورسیکلت خود را کنید. در نهایت علاوه بر مشاهده لیست خلافی خودرو می توانید از وضعیت شکایت پلاک خودروی خود نیز با خبر شوید. لازم به ذکر است هنگام مراجعه به دفاتر پلیس 10+ باید برگ سبز و کارت خودرو به همراه داشته باشید. اگر برگ سبز و کارت و هرگونه مدارک خودرو را گم کردید باید ابتدا در آگهی مفقودی آن مدارک در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار منتشر شود. برای رفع این مشکل راهکارهایی وجود دارد که می توانید از سایت چاپ آگهی در روزنامه استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای چاپ آگهی مفقودی مدارک خودرو در روزنامه

استفاده از برنامه استعلام شکایت خودرو

فرقی ندارد که قصد خرید و فروش خودروی کارکرده خود را دارید یا می‌خواهید متوجه این موضوع شوید که شکایتی روی پلاک خودرو شما ثبت شده است، در هر صورت شما می‌توانید از برنامه استعلام خلافی و شکایت خودرو استفاده کنید. برای انجام این کار تنها نیاز است با روند انجام کار در هر یک از برنامه‌ها آشنا شوید.

استعلام خلافی و شکایت خودرو در اپلیکیشن پلیس من

پلیس من یکی از برنامه های استعلام شکایت خودرو است که می توانید زمان استعلام خلافی و مشاهده وضعیت شکایت خودرو از آن استفاده کنید. برای مشاهده خلافی و وضعیت شکایت خود تنها نیاز به شماره پلاک خودرو خود دارید. روند انجام کار به صورت زیر است:

ابتدا باید وارد اپلیکیشن پلیس من شوید و از بین خدمات پلیس راهور گزینه استعلام تخلفات رانندگی را انتخاب کنید.

شماره پلاک، کد ملی و شماره موبایل مالک خودرو را وارد کنید.

استعلام آنلاین شکایت از پلاک خودرو در سایت پلیس راهور

آخرین روش برای مشاهده شکایت قضایی خودرو روی خلافی استفاده از سامانه استعلام خلافی و شکایت خودرو آنلاین یعنی راهور ۱۲۰ است. برای استعلام آنلاین شکایت تنها نیاز است وارد سایت service.rahvar120.ir شوید. برای استعلام شکایت با کد ملی نیاز به بارکد کارت خودرو خود دارید. هم چنین باید بدانید که امکان استعلام خلافی رایگان نیز با این سرویس وجود دارد.

توجه: امکان استعلام پلاک خودرو در مراکز تعویض پلاک خودرو وجود دارد اما بسیاری از افراد وکالتی این کار را انجام می دهند در نهایت با شکایت قضایی خودرو روبرو می شوند و مجبور هستند برای رفع آن اقدامات متعددی را انجام دهند.

برای اطلاع از علت ثبت شکایت قضایی خودرو باید چه کاری انجام دهیم؟

برای اطلاع از علت شکایت خودرو خود می توانید به پلیس راهور مراجعه کنید یا با ثبت نام در سامانه ثنا به نشانی sana.adliran.ir از آخرین پرونده های علیه خود همراه با جزئیات مطلع شوید.

آیا امکان ثبت شکایت قضایی به دلیل تخلفات رانندگی خودرو نیز وجود دارد؟

بله؛ متاسفانه یکی از اشکالات شکایت قضایی، ثبت جریمه به دلیل تخلفات رانندگی خودرو است. در این شرایط بهتر است استعلام خلافی خودرو را انجام دهید تا آن را پیش از از بالا رفتن میزان جریمه راهنمایی و رانندگی پرداخت کنید.

برای رفع شکایت از پلاک خودرو به کجا مراجعه کنیم؟

اگر برای پلاک خودروتان شکایت ثبت شده برای رفع شکایت نیاز است ابندا به پلیس راهور و سپس دادگاه مراجعه کنید.

اگر خریدار نسبت به تعویض پلاک اقدام نکند و به جریمه مرتکب شود آیا امکان شکایت از مالک خودرو وجود دارد؟

بله؛ اگر خریدار نسبت به تعویض پلاک اقدام نکرده و جرائم راهنمایی و رانندگی را زیر پا گذاشته، بهتر است پیش از بیشتر شدن جرائم نسبت به انجام فک پلاک اقدام کنید تا مشکلی برای شما پیش نیاید.

How to file a car complaint?دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up