• شناسه خبر : 75438
  • تاریخ انتشار : 17 خرداد 1403 - 12:29

بحران حاشیه نشینی که گریبان کلان شهرهای کشورمان را می فشارد آسیبی چندبعدی است که نه تنها برنامه ریزی ها برای کنترل آن موفق نبود ،بلکه در حال گسترش است آسیبی که بر اساس آمارها تقریبا حدود 20 درصد از جمعیت کشور را درگیر خود کرده است.

حاشیه نشینی

نویسنده: صادق غفوریان

آمارهای متفاوت 6 تا 18 میلیون حاشیه نشین نشان از بلبشو در مدیریت این آسیب اجتماعی است. با وجود سند ملی و تصریحات قانونی در برنامه های توسعه کشور درباره درمان آن، اما حاشیه نشینی بنابر گزارش فروردین مرکز پژوهش های مجلس در حال افزایش است.

درمان برخی معضلات و مشکلات از آن جا که ثمره و نتیجه اش را نمی توان خیلی زود در چشم مردم و رسانه ها فرو کرد و نمی توان برایش مراسم افتتاحیه و بهره برداری برپا کرد، آن طور که باید مورد علاقه و توجه مسئولان و سیاست گذاران نیست. یکی از این موارد، «حاشیه نشینی» است که از مهم ترین و پرچالش ترین آسیب های اجتماعی سه دهه اخیر به شمار می آید. حال با توجه به انتخابات پیش رو و انبوه شعارهایی که شنیده می شود، جایگاه آسیب های اجتماعی و مشخصا حاشیه نشینی به مثابه یک معضل ریشه ای چیست و چه راهبرد درمان گرایانه ای نزد رئیس جمهور آینده دارد؟

آمارهای متفاوت از حاشیه نشینی

از سرشماری سال 1395 که تعداد حاشیه نشینان را 6 میلیون و 200 هزار نفر در 153 محله و منطقه حاشیه ای و غیررسمی برشمرد تا امروز، آمارهای متفاوتی درباره تعداد حاشیه نشینان در کشور منتشر شده است. یکی از این آمارها که رقم خوفناکی را روایت می کند، گفته شهریور 1402 ناصر رضایی، معاون توسعه شهری شهرهای جدید وزارت مسکن و شهرسازی در گفت وگو با رادیو بود که از رقم ۱۸ تا ۳۸ میلیون حاشیه نشین در کشور حکایت می کرد. این مسئول در یک گفت وگوی رادیویی گفته بود: «در سال‌های اخیر حاشیه نشینی در کشور افزایش قابل توجهی داشته و بر اساس آمار گزارش شده، ۱۸ تا ۳۸ میلیون حاشیه نشین در کشور زندگی می‌کنند.»

حاشیه نشینی متوقف نمی شود

در همین حال که آمارهای متفاوت از حاشیه نشینی و سکونتگاه های غیررسمی مطرح می شود، این را هم باید بدانیم که با وجود تاکیدات و مصرحات قانون و برنامه های توسعه کشور اما روند سکونتگاه های غیررسمی هیچ گاه متوقف نشده است. مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در فروردین گذشته در گزارشی بر این واقعیت تصریح کرد:«به رغم همه برنامه ریزی ها و اقدامات صورت گرفته طی سال های اخیر، میزان جمعیت و مساحت سکونتگاه های غیررسمی در کشور، افزایش یافته است.»

سامان دهی حاشیه نشینی با کدام پول؟

در واکاوی هر مسئله و آسیبی اولین پرسش، این می تواند باشد که برای رفع آن چه میزان بودجه درنظر گرفته شده است؟ خیلی ساده و بدون مراجعه به مستندات، می توان حدس زد که کمبود بودجه ای و منابع مالی تنها مشکل و یا مهم ترین مشکلی است که مدیریت این آسیب را آزار می دهد همان طور که گزارش جدید مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نیز تناسب نداشتن میزان بودجه های اختصاصی رفع حاشیه نشینی را تایید کرده است.

همه این غصه ها را بگذارید در کنار مصرحات قانونی در برنامه ای همچون ششم توسعه کشور (از 96 تا پایان1400 ) که بر دولت تکلیف کرده بود سالانه 10 درصد از حاشیه نشینی بکاهد، اما آیا این 10 درصدها انجام شد؟ آیا طی سال های 96 تا پایان 1400، 50 درصد از حاشیه نشینی کاسته شد؟ که نه تنها نشد، بلکه مرکز پژوهش های مجلس معتقد است، در سال های اخیر بر حجم سکونتگاه های غیررسمی افزوده شده است. شهرام دبیری رئیس شورای عالی استان‌ها هفته گذشته در این زمینه گفته است: «متاسفانه برای کاهش سالانه 10 درصد از حاشیه نشینی تاکنون اقدامات خوبی انجام نشده ، مشکلات حاشیه نشینی و اهالی ساکن در این بخش‌ها خیلی بیشتر از مشکلات مردم ساکن در بافت فرسوده است و یک سری معضلات اجتماعی هم در این نواحی وجود دارد و بعضی نقاط در حاشیه‌های شهرها نیز خیلی مسکن‌های خطرناک با وضعیت بحرانی دارند و اگر سیل یا زلزله‌ای بیاید فاجعه‌ای رخ می‌دهد.»

20 سال از تدوین سند ملی حاشیه نشینی گذشت اما…

به همه تاکیدات قانونی در برنامه های توسعه کشور، سند ملی «توانمندسازی و سامان دهی سکونتگاه‌های غیررسمی» مصوب سال ۱۳۸۲ را هم اضافه کنید که تا امروز آن طور که باید نتوانسته مرهمی بر زخم بزرگ حاشیه نشینی قرار دهد. یک پژوهش جدید که «سیاست‌ها و برنامه‌های مرتبط با پدیده اسکان غیررسمی ایران با تاکید بر دو دهه گذشته (۱۳۸۰ تا ۱۴۰۲)» را بررسی و به تازگی نتایج آن را منتشر کرده در این باره می گوید: به دلایل متعددی این سند نتوانست به اهداف خود به‌ویژه در حوزه پیش‌نگری و پیشگیری دست یابد و با تغییر دولت و در دستور کار قرار گرفتن مسکن مهر، اقدامات کمرنگ شد. مسکن مهر نیز که یکی از اهداف مهم آن تامین مسکن برای گروه‌های کم‌درآمد بود، نتوانست مانع از رشد و گسترش سکونتگاه‌های غیررسمی در کشور شود.جالب تر از همه این موارد این است که دولت یازدهم نیز در سال 1393با این استدلال که احیا، به سازی و نوسازی شهری، امری چند بعدی و بین‌دستگاهی است و اتخاذ رویکرد و سیاستی جامع و یکپارچه برای هدایت روند رشد و توسعه شهر‌ها ضروری است؛ سند ملی راهبردی احیا، به سازی و نوسازی و توانمندسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری در سال ۱۳۹۳ به تصویب هیئت وزیران می رساند. با این حال اما با وجود دو سند ملی مصوب سال های 1382 و 1393 معضل حاشیه نشینی و سکونتگاه های غیررسمی نه تنها درمان نمی شود که در حال افزایش است.

حاشیه و حومه شهردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up