• شناسه خبر : 75544
  • تاریخ انتشار : 30 خرداد 1403 - 01:32

یکی از اشتباهات بعضی زن‌و‌شوهرها در زمان گفت‌وگو درباره مسائل سیاسی، این است که به یک‌باره شروع می‌کنند به گلایه کردن از شخصیت همسر؛ از دیگر خطاهای این حوزه گفتیم.

 اشتباهات زن و شوهر در گفتگوهای سیاسی

نویسنده: فریبا البرز | کارشناس ارشد مشاوره خانواده

بحث درباره انتخابات و نامزدهای ریاست جمهوری، گاهی جایش را در خلال گفت‌و‌گوهای زن و شوهرها پیدا می‌کند. در این شرایط اگر زن یا شوهری با همسرش اختلاف نظرهایی داشته باشد، ممکن است جروبحث‌شان بالا بگیرد و پای چالش‌های جدی را به زندگی‌شان باز ‌کند. یک سری اشتباهات در چنین بحث‌هایی به خصوص بین زن و شوهرها وجود دارد که قابل پیشگیری است وگرنه موضوع را به بیراهه می کشاند و حتی ممکن است باعث دلخوری یا … شود. در ادامه، نکاتی در همین باره مطرح خواهد شد.

1- ناآشنایی زوجین با شیوه بحث ‌کردن

وقتی دو نفر با هم ازدواج کرده‌اند و زیر یک سقف زندگی می‌کنند، کاملا طبیعی است که در برخی امور با یکدیگر تفاوت فکری و سلیقه‌ای داشته باشند. این تفاوت‌ها از ابعاد ساده‌ای مثل رنگ مورد علاقه تا مسائل پیچیده‌تری را می‌تواند شامل باشد. به طور کلی، این مسئله به خودی خود مشکل تولید نمی‌کند، مشکل از آن جا نشئت می‌گیرد که زوج ها شیوه بحث ‌کردن درست درباره اختلاف عقیده را بلد نباشند. در چند وقت اخیر به دلیل چالش‌های سیاسی موجود در جامعه، بحث‌ها و اظهارنظرها و عقاید در این باره به درون خانواده‌ها و میان زوج‌ها هم وارد شده است؛ مسئله‌ای که باعث و بانی ایجاد آن و موارد بعدش، دست هیچ‌کدام از آن‌ها نیست اما گاهی یکی از آن‌ها برای اثبات درست بودن نظرش، دست به هر کاری می‌زند!

2- هدف از زندگی، عشق و علاقه است نه کوبیدن طرف‌مقابل

زن و شوهرها برای گفت‌و‌گو درباره هر موضوعی که درباره‌اش اختلاف‌نظر داشته باشند، باید بدانند که با به کارگیری مهارت‌های ساده‌ای می‌توان از تبدیل گفت‌و‌گو به جروبحث و ناراحتی طرف‌مقابل جلوگیری کرد. گاهی اوقات ما فراموش می‌کنیم که برای چه ازدواج کرده‌ایم و یادمان می‌رود که هدف از زندگی، عشق و علاقه است نه کوبیدن طرف ‌مقابل! توجه به همین نکته ساده در گفت‌وگوهایی با محتوای سیاسی، شأن زوج‌ها را حفظ خواهد کرد.

3- موضوع اختلاف را به‌طور دقیق مشخص کنید

معمولا در بحث‌های سیاسی، موضوع گفت‌وگو دقیقا معلوم نیست. به همین دلیل است که آن قدر بحث به حاشیه می‌رود که فراموش می‌کنیم حرف سر چه چیزی بوده و نتیجه می‌شود دلخوری و جوی ناآرام و متلاطم در رابطه زن و شوهری، بنابراین اگر بنا دارید درباره یک موضوع سیاسی با هم صحبت کنید، هربار یک موضوع را مشخص کنید تا بحث به بیراهه نرود.

4- پای ویژگی‌های شخصیتی طرف‌مقابل را وسط نکشید

یکی از اشتباهات بعضی زن‌و‌شوهرها در زمان گفت‌وگو درباره مسائل سیاسی، این است که به یک‌باره شروع می‌کنند به گلایه کردن از شخصیت همسر. مثلا به او می‌گویند: «این دفعه هم مثل همیشه، فقط داری لجبازی می‌کنی»، «درک یک مسئله ساده رو به بحران تبدیل می‌کنی» و… . بعدش هم تمام مسائلی را که از اوایل ازدواج باعث ایجاد کینه و کدورت شده ، مطرح و تصور می‌کنند نباید هیچ فرصتی را برای بیان ناراحتی‌های خود از دست بدهند. در حالی که این کار، مشکلی را به مشکلات اضافه خواهد کرد! به این نکته دقت کنید کسی که روبه‌روی شما قرار گرفته، همکار یا دوست و فامیل نیست. قرار نیست بدون هیچ ملاحظه و دقتی، هرچه خواستیم به زبان بیاوریم. او همسر شماست و قرار است همیشه جانب ادب و احترام حفظ شود حتی اگر بیشترین اختلاف عقیده را داشته باشید.

5- خانواده همسرتان را زیر سوال نبرید

شما دو نفر با هم اختلاف عقیده دارید پس قرار نیست به خانواده های یکدیگر بی احترامی و توهین کنید. اعتقادات و باورهای خانواده‌ها را نشانه نگیرید و مسخره نکنید. گفتن این جملات که تو هم دقیقا مثل پدر یا مادرت فکر می‌کنی، افکار اشتباه آن‌ها در ذهنت رسوخ کرده و…، زندگی‌تان را با چالش مواجه خواهد کرد. این کارها ابدا شما را به نتیجه دلخواه نمی‌رساند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up