• شناسه خبر : 12422
  • تاریخ انتشار : 16 شهریور 1398 - 12:12

متهم که جوانی سی ویک ساله و تا کنون دوبار ازدواج کرده است و از قضا پدر و مادرش هم فرهنگی هستند، اعتراف کرد که نقشه این گونه سرقت‌ها را از آذرماه سال پیش پس از آشنایی با سامانه بانکی پایا که امکان لغو عملیات بانکی تا ۲۴ ساعت وجود دارد، طراحی کرده است.

دستگیری مجرم

شهرخوان: «از لباس‌های مارکی که پوشیده بود و خودروی شاسی بلندش معلوم می‌شد وضع مالی اش خیلی خوب است. حتی چانه هم نزد، در حالی که دستگاه را کمی بالاتر نرخ گذاری کرده بودم تا پای معامله تخفیف بدهم، او اصلا به این چیز‌ها توجهی نداشت و مدام بر روی کیفیت و سالم بودن دستگاه تأکید می‌کرد و می‌گفت:  این دستگاه‌های جدید کیفیت این قدیمی‌ها را ندارند.

مشتری پیدا شده از سایت دیوار

می‌خواهم برای پسرم یک کنسول بازی تولید سال‌های قبل بخرم تا از بازی اش لذت ببرد. قیمتش هم چندان اهمیتی ندارد مهم این است که سالم باشد. بعد با هم به خانه رفتیم و دستگاه را امتحان کرد. از صحبت هایش معلوم بود که کنسول بازی ام حسابی چشمش را گرفته است و من هم خوشحال بودم از اینکه توانسته بودم از طریق سایت دیوار یک مشتری خوب پیدا کنم.

قبل او هم چند نفر تماس گرفته بودند که مدام چانه می‌زدند و می‌خواستند دستگاهم را مفت بخرند. بعد از اینکه مشتری جدید دستگاه را پسندید، هنگام معامله اعلام کرد که پول نقد ندارد و می‌خواهد وجه آن را کارت به کارت کند.

مرد شیک پوش مدعی بود که پول را واریز کرده است

بار‌ها این کار را کرده بودم و می‌دانستم مشکلی نیست و شماره کارتم را دادم. مرد شیک پوش بعد از اینکه کمی با گوشی اش کار کرد، مدعی شد که پول را به حسابم ریخته است. اما پیامک واریز برای من نیامد و همین را به او گفتم که جواب داد، چون با سامانه پایا پرداخت کرده ام، کمی زمان می‌برد تا واریز شود.

بعد هم رسید پرداخت را از روی گوشی اش نشانم داد و دیدم که درست می‌گوید. با خودم گفتم اصلا برای آدمی با آن وضعیت مالی خوب که این پول‌ها چیزی نیست و خجالت کشیدم چیزی بگویم و دو دستی دستگاه را تقدیمش کردم و رفت. اما نه آن روز و نه روز‌های دیگر خبری از واریز پول نشد. وقتی هم با تلفن همراهش تماس گرفتم، فهمیدم که خاموش است.» این‌ها اظهارات مردی جوان است که برای شکایت از فردی شیاد به پلیس فتای خراسان رضوی مراجعه کرده بود.

کلاهبردار سایت دیوار

کارشناس پلیس فتا که از سوی سرهنگ جواد جهانشیری، رئیس پلیس فتای خراسان رضوی، مأمور رسیدگی به این پرونده شده بود، موبه مو اظهارات پسر جوان را شنید. اما ماجرای این پرونده از این قرار بود که شاکی قصد داشت از طریق سایت دیوار کنسول بازی اش را بفروشد که یک کلاهبردار بدون پرداخت یک ریال، دستگاه او را از چنگش درآورده بود.

شکایت مشابه

با تشکیل پرونده در پلیس فتا، بررسی‌ها آغاز شد و تیمی از کارشناسان این پلیس تخصصی، با تمرکز بر روی داده‌های دیجیتالی به دنبال سرنخ‌هایی بودند که متهم از خود به جا گذاشته بود.

پرونده در مرحله تحقیقات بود که شکایت مشابه دیگری نیز به پلیس فتا اعلام شد. اطلاعات ارائه شده از سوی شاکی این احتمال را ایجاد کرد که ممکن است عامل این کلاهبرداری‌ها یک نفر باشد. مأموران با داده‌های هر دو پرونده تحقیقات خود را ادامه دادند تا اینکه به فردی در یکی از نقاط حاشیه شهر مظنون شدند. هر چند موقعیت مکانی مظنون با آنچه شاکیان از سر و وضع متهم گفته بودند، همخوانی نداشت، اما کارشناسان این مظنون را تحت نظر گرفتند.

دستگیری مرد شیک پوش کلاهبردار

اطلاعات بعدی گواه بر این بود که این فرد همان شخص کلاهبردار است و احتمال تغییر قیافه برای مخفی شدن از چشمان قانون نیز متصور بود. مأموران در نهایت پس از هماهنگی‌های لازم این فرد را دستگیر و به پلیس فتا منتقل کردند.

مرد جوان وقتی با اتهام کلاهبرداری روبه رو شد، با خنده به مأموران گفت: «من در هفت آسمان هم یک ستاره ندارم چه برسد به خودروی شاسی بلند و وضعیت آنچنانی»، اما مأموران که از قبل فکر آن را کرده بودند، برگه‌ای رو کردند که نشان می‌داد او در زمان‌های مختلف اقدام به اجاره خودرو‌های گران قیمت کرده است.

متهم جرمش را پذیرفت

متهم که از دیدن این سند و چندین سند دیگر دهانش از تعجب باز مانده بود، فهمید که دستگیری اش خیلی هم سخت نبوده و به ناچار جرمش را پذیرفت.

متهم که جوانی سی ویک ساله و تا کنون دوبار ازدواج کرده است و از قضا پدر و مادرش هم فرهنگی هستند، اعتراف کرد که نقشه این گونه سرقت‌ها را از آذرماه سال پیش پس از آشنایی با سامانه بانکی پایا که امکان لغو عملیات بانکی تا ۲۴ ساعت وجود دارد، طراحی کرده است.

متهم ابتدا اعلام کرد که تنها دو مورد کلاهبرداری کرده است، اما یک تعویض روغنی نیز با شکایت از این متهم اعلام کرد که سال گذشته به یک خودروی مدل بالایی که این فرد راننده آن بوده، خدمات ارائه داده است و این فرد به جای پرداخت وجه، ۳۰۰ هزار تومان از طریق سیستم پایا برایش واریز می‌کند که هیچ گاه به حسابش نمی‌آید.

در مرحله رسیدگی به اتهامات این مرد سی ویک ساله، فردی دیگر نیز از او شکایت و اعلام کرد که در ازای فروش وسیله‌ای از طریق سایت دیوار این فرد ۱.۵ میلیون تومان برایش واریز می‌کند، اما پول به حسابش نمی‌آید.

سیستمی برای کلاهبرداری

رئیس پلیس فتای خراسان رضوی با اشاره به اینکه این فرد با ظاهرسازی در واقع سیستمی برای کلاهبرداری ایجاد کرده است، اعلام کرد: شهروندان توجه داشته باشند که سایت‌های واسطه گر همان طور که مشکل عده‌ای را برای فروش لوازم دست دوم حل می‌کنند، به همان میزان احتمال کلاهبرداری و حتی خطراتی نظیر سرقت به عنف و.. را هم بالا می‌برند.

هیچ گاه به تنهایی با خریدار یا فروشنده قرار ملاقات نگذارند

سرهنگ جهانشیری از شهروندان خواست تا در صورتی که می‌خواهند کالایی را در این گونه سایت‌ها به فروش برسانند، هیچ گاه به تنهایی با خریدار یا فروشنده قرار ملاقات نگذارند و تا از واریز وجه مطمئن نشده اند کالا را تحویل ندهند. البته خرید کالا‌های سرقتی که معمولا بدون فاکتور خرید و جعبه هستند نیز می‌تواند خریدار را به دردسر بیندازد.

به گزارش رکنا، وی گفت: با توجه به اینکه متهم این پرونده از چندین ماه قبل شروع به کلاهبرداری کرده است، احتمال افزایش شاکیان وجود دارد، ازاین رو اگر شهروندی به این شیوه مورد کلاهبرداری قرار گرفته است می‌تواند برای شکایت از متهم به پلیس فتای خراسان رضوی در ابتدای بولوار پیروزی مراجعه کند.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up